سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
02188492162
09105241071
   

سمعک چیست

 

سمعک یک وسیله الکترواکوستیک است که دارای بخش هایی نظیر میکروفون، برد اصلی یا پردازشکر، رسیور و دارای منبع قدرت یعنی باتری می باشد. سمعک هم مانند دیگر وسایل توانبخشی مانند عینک و عصا کمک کننده است.

سمعک برای افراد کم شنوا و تمام سنین مناسب می باشد. به طور مثال سمعک های داخل گوشی، سمعک های پشت گوشی و سمعک های پشت گوشی ریک از نظر ظاهر متفاوت می باشند. همچنین سمعک ها از نظر تکنولوژی نیز متفاوت می باشند به طور مثال سمعک آنالوگ، سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند تقسیم می شود.

میکروفون سمعک با جمع آوری صدای محیط و تبدیل به سیگنال های الکتریکی و انتقال آن به مدارهای پردازشی سمعک سبب شروع فعالیت سمعک می شود. امروزه میکروفن ها می توانند تمام صداهای اطراف، جلوی بیمار و پشت بیمار را به خوبی کشف کند و این اطلاعات را به درستی و دقیق برای بخش مدار پردازشی سمعک ارسال کند. مدارهای پردازشی با تغییر ویژگی های اکوستیکی سمعک و توجه به کم شنوایی بیمار تقویت و تغییرات لازم را انجام می دهد.

رسیور سمعک یا خروجی سمعک نیز نقش مهمی در انتقال صدا به بیمار دارد به طور مثال صدای صاف یا طبیعی بودن صدا را می توان از ویژگی های مدار پردازشی و رسیور خوب دانست. همچنین پهنای پاسخ فرکانسی بخصوص برای بیماران با افت فرکانس بالا بسیار مناسب است.

پس به طور کلی تمام بخش های سمعک در ایجاد صدای مناسب و با کیفیت نقش بسزایی دارد و تکنولوژی سمعک می تواند این ویژگی های سمعک را ایجاد کرده و سبب راحتی در استفاده سمعک شود.

تجویز و انتخاب سمعک به عوامل زیادی بستگی دارد به طور مثال سن بیمار، میزان کم شنوایی، توانایی های بیمار، میزان استفاده بیمار از سمعک و محیط کار و زندگی بیمار بستگی دارد.

سمعک فقط وظیفه ی بلند کردن صدا را ندارد بلکه هدف اصلی استفاده از سمعک علاوه بر شنیدن صداهای اطراف باید صدای گفتار را هم قابل شنیدن کند. سمعک های آنالوگ همانند بلندگو صدا را تقویت می کند و به افزایش درک گفتار توجه زیادی نمی کنند اما در سمعک های دیجیتال و هوشمند با افزایش رده تکنولوژی سمعک توجه به درک گفتار افزایش می یابد.

سمعک های دیجیتال و هوشمند با وجود امکاناتی نظیر میکروفون های جهت دار تطابقی، تمرکز بر چندین منبع صدا برای چهت یابی دقیق تر و درک بیشتر گفتار، برنامه های کاهنده نویز محیط، برنامه های افزایش درک گفتار، برنامه های انتقال فرکانسی و دیگر برنامه ها در سمعک های جدید دیجیتال و هوشمند به درک بهتر بیمار کمک فراوانی می کند.

در انتهای برای استفاده از سمعک باید قالب اولیه گوش تهیه شود. از قالب با شلنگ می توان برای سمعک پشت گوشی و درواقع نگهداشتن سمعک برروی گوش  استفاده کرد.

همچنین برای ساخت سمعک داخل گوشی نیاز به تهیه قالب اولیه و ساخت سمعک در لابراتور می باشد.

سمعک چیست

 

در مورد مزیت های بالاقوه سمعک های دیجیتال:

یک نکته اصلی شامل کاهش فیدبک اکوستیکی است که در سمعک ها اتفاق می افتد.

فیدبک به طور نمونه یک صدای سوت مانند است که توسط سمعک تولید می شود.

زمانی که صدای تقویت شده از سمعک خارج شده و به میکروفن می رود، دوباره تقویت می شود و به میکروفن برمیگردد بارها و بارها تقویت میشود و همین طور ادامه می یابد.

در گذشته، راه حل ها اغلب اوقات کاهش بهره یا ولوم سمعک بود

اما این روش، تقویت را برای فرکانس های یکنواختی (مثل صدای گفتاری)که باید برای سمعک تقویت می شد،کاهش می داد.

توانایی تقویت کافی وسایل، بدون فیدبک در حالی که کانال گوش باز است در فروش سمعک های پشت گوشی بیش از گذشته نوسان داشته است.

مزیت سمعک های دیجیتال:

  • کاهش سطح تقویت نویز زمینه توسط سمعک

  • ارتباط گفتاری، برای مثال، اغلب در نویز صداهای رقابتی دیگر اتفاق می افتد

 

سمعک های دیجیتال می توانند نویز زمینه را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

میکروفن های جهتی

به صدای آمده از جهت خاصی حساس هستند و به صدای آمده از جهات دیگر کمترحساس هستند.

در کل میکروفن ها جهتی:

برای صداهایی که از جلو می آیند حساسیت پیدا میکنند و حساسیت کمتری به صداهای وارده از پشت دارند.

بنابراین اگر استفاده کننده روبروی منبع صدا باشد و بتواند صدای نویز رقابتی را دنبال کند، میکروفن جهتی به صورت انتخابی نویز زمینه را کاهش دهد.

زمانی که از میکروفن جهتی استفاده می شود، نویز زمینه می تواند کاهش یابد  و این زمانی برای استفاده کننده سمعک مفید است که شرایط شنیدن خیلی کم باشد.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)