سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


نقش ویتامین ها بر شنوایی

نقش ویتامین ها بر شنوایی

 

قابلیت شنوایی یکی از حیاتی ترین عملکرد های بیولوژیک انسان ها است.

بنابراین از دست دادن شنوایی واقعا افراد را آزار می دهد و مخصوصا در  سالمندان شیوع بیشتری دارد.

اگر میخواهید از چنین اتفاق ناخوشایندی جلوگیری کنید یا سرعت تحلیل سیستم شنوایی را کاهش دهید باید ویتامین های خاصی را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

یکی از مهمترین اختلالات شنوایی «ان آی اچ ال» نام دارد که ناشی از صداهای خیلی بلند در محیط است.

این بیماری بیشتر در

  • ورزشکاران رشته تیراندازی
  • موسیقیدانان
  • افرادی که در انفجارها و سرو صدای زیاد شغلی

حضور دارند دیده می شود.

در این حالت سلول های مویی در حلزون گوش آسیب می بینند.

حلزون گوش پیام های صوتی را از طریق اعصاب به گانگلیون مارپیچی منتقل می کند و پیام ها به مغز مخابره می شوند.

گانگلیون مارپیچی به اعصابی گفته می شود که پیام های صوتی را از حلزون دریافت و به مغز منتقل می کنند.

زمانیکه گوش انسان در معرض صداهای بلند قرار می گیرد، سلول های مویی حلزون آسیب می بینند و باعث اختلال در شنوایی می شوند.

ویتامین ها مواد آلی غیر از قندها، لیپیدها و پروتئین ها هستند که وظایف متعددی را در بدن بر عهده دارند و به دو گروه محلول در آب و محلول در چربی تقسیم می شوند.

طبق تحقیقات صورت گرفته، ویتامین هایی که می توانند تأثیراتی روی سیستم شنوایی داشته باشند شامل ویتامین

A، C، E، B12، B3 است.
بر اساس نتایج بدست آمده از مطالعات صورت گرفته ویتامین ها می توانند اثرات پیشگیری کننده و درمانی روی

برخی مشکلات متداول شنوایی مانند:

  • کاهش شنوایی ناشی از نویز
  • کاهش شنوایی حسی- عصبی ناگهانی ایدیوپاتیک
  • وزوز

داشته باشد .

نقص و فقر هر یک از این ویتامین ها می تواند صدماتی را به سیستم شنوایی وارد آورد.

به عنوان مثال استفاده از ترکیبات آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E می تواند از مرگ سلول های شنوایی و کاهش شنوایی ناشی از نویز پیشگیری کند.
فقر ویتامین A حساسیت دستگاه شنوایی را به نویز افزایش می دهد و در نتیجه احتمال ابتلا به کاهش شنوایی ناشی از نویز (NIHL)  افزایـش می یابد.

ویتامین C هم اثرات سمی برخی از داروهای اتوتوکسیک را کاهش می دهد و هم می تواند اثرات پیشگیری کننده ای روی NIHL داشته باشد.

فقر ویتامین D احتمال بروز کاهش شنوایی حسی- عصبی را افزایش می دهد و فقر ویتامین B12 احتمال بروز وزوز مزمن را افزایش می دهد.
ویتامین های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین E و C می توانند در جلوگیری از ابتلا به کاهش شنوایی حسی- عصبی ناگهانی ایدیوپاتیک موثر باشند.

همچنین در مطالعات جدید ویتامین B3 نقش محافظتی در برابر نویز و صداهای بلند دارد.

ویتامین «بی ۳» را میتوان به صورت خوراکی تجویز کرد.

این ویتامین در

  • ماهی، مرغ، بوقلمون
  • نخود فرنگی، جگر، بادام زمینی
  • قارچ، تخم آفتابگردان و آووکادو

وجود دارد.
با توجه به نقش موثر ویتامین ها می توانیم در زمینه پیشگیری بسیاری از مشکلات شنوایی از ویتامین ها استفاده کنیم.

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا