سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن

انواع کم شنوایی و عوارض آن:

به طور کلی کم شنوایی به سه دسته تقسیم می شود:

1.کم شنوایی انتقالی

2.کم شنوایی حسی عصبی

3.کم شنوایی Mix

 

کم شنوایی انتقالی:

همانطور که از اسم آن مشخص است در مسیر انتقال صدا به سمت حلزون گوش مشکل وجود دارد. به طور طبیعی در مسیر انتقال صدا از مجرای گوش،پرده گوش و گوش میانی هیچ مانع یا مشکلی وجود ندارد و صدا بدون هیچ تغییری به حلزون که محل دریافت صدا است می رسد.حال تصور کنید که مجرای گوش دچار جرم شده است یا در گوش میانی مایع یا عفونت جمع شده است در نتیجه صدا نسبت به حالت نرمال دچار کاهش شدت می شود و فرد صدارا ضعیفتر می شنود. به این نوع از کم شنوایی، کم شنوایی انتقالی گفته می شود.

عفونت گوش

 

کم شنوایی انتقالی در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر دیده می شود زیرا عامل اصلی عفونت یا جمع شدن مایع در گوش میانی و ایجاد کم شنوایی انتقالی، شیپوراستاش می باشد. در کودکان به علت نحوه قرارگیری شیپور استاش، کوتاه بودن طول آن و تقریبا افقی قرار گرفتن آن و همچنین ضعیف بودن ماهیچه، شیپور استاش عملکرد مناسبی ندارد که می تواند سبب   عفونت در کودکان شود.به همین دلیل ارزیابی شنوایی دوره ای برای کودکان و بزرگسالان الزامی و ضروری می باشد. حتی کوچکترین میزان عفونت گوش بخصوص در کودکان می تواند سبب مشکلات شدید شنوایی، تاثیر بر ضریب هوشی فرد و حتی مشکلات گفتاری شود.

شیپوراستاش در کودکان

 

عوارض کم شنوایی انتقالی(شنیدن صدا در افراد با کم شنوایی انتقالی):

کم شنوایی انتقالی برعکس کم شنوایی حسی عصبی، حلزون یا عصب گوش نرمال است و فقط در مسیر انتقال صدا مشکل وجود دارد.

به همین دلیل صدا در اکثر موارد ضعیف است اما وقتی فرد بلند صحبت کند به علت افزایش شدت صدا و جبران کاهش شدت ناشی از افت انتقالی فرد صدا را به خوبی می شنود. (این مشکل در محیط های ساکت دیده می شود)

بیماران با کم شنوایی انتقالی بیان می کنند که در محیط های نویزی درک گفتار بهتری دارند(برعکس بیماران با مشکل حسی عصبی).

دلیل این امر این است نویز محیط به دلیل افت انتقالی به مقدار زیاد کاهش می یابد و بیمار صدای نویز محیط را نمی شنود اما در محیط شلوغ و نویزی گفتار با شدت بلندتری استفاده می شود در نتیجه نویز محیط کاهش و گفتار با شدت بلند کاهش کمتری پیدا می کند و بهتر قابل شنیدن می باشد.

در بیماران با افت انتقالی حتما باید به کلینیک های شنوایی سنجی جهت ارزیابی شنوایی(ادیومتری) و تمپانومتری مراجعه کنند و مشکل را شناسایی کنند و بعد از شناسایی اقدام به درمان کنند.

 

کم شنوایی حسی عصبی:

کم شنوایی حسی عصبی به دلیل درگیری حلزون و/یا عصب شنوایی می باشد و ممکن است گیرنده های حسی(سلول های مویی در حلزون) و نورون های شنوایی متاثر شوند.

عوارض کم شنوایی حسی عصبی(شنیدن صدا در افراد با کم شنوایی حسی عصبی):

مثال های ساده از عوارض کم شنوایی می توان به

آسیب به سلول های مویی در حلزون می تواند به مرور به دلیل عدم تحریک عصب شنوایی سبب آسیب به عصب شنوایی شود( به همین دلیل ارزیابی شنوایی به موقع برای کشف و تعیین میزان کم شنوایی بسیار مهم می باشد و همچنین استفاده به موقع از سمعک به دلیل کم شنوایی می تواند از آسیب ها و عوارض بعد از کم شنوایی جلوگیری کند).

همچنین وجود تومور در عصب شنوایی می تواند به صورت غیرمستقیم سبب آسیب شنوایی شود به این دلیل که تومور سبب کاهش خونرسانی به حلزون و حتی سایر بخش های عصب شنوایی شود که مجددا آسیب شنوایی مشاهده شود.

همانطور که اطلاع دارید دو نوع سلول های مویی در حلزون وجود دارد: سلول های مویی خارجی(OHC) و سلول های مویی داخلی(IHC).

آسیب به هریک از سلول های مویی می تواند سبب میزان متفاوتی از کم شنوایی شود به طور مثال:

آسیب به سلول های مویی خارجی می تواند سبب کم شنوایی به میزان ملایم تا متوسط شود و همچنین آسیب به سلول های مویی خارجی بسیار بیشتر از نوع دیگر می باشد.

آسیب به هردو سلول مویی می تواند سبب کم شنوایی حسی عصبی شدید شود که بخصوص در کودکان بسیار آسیب پذیر می باشد.

کم شنوایی حسی عصبی می تواند در شگل های مختلف دیده شود اما به طور معمول هر چه فرکانس بیشتر می شود میزان کم شنوایی نیز بیشتر می شود.(کم شنوایی فرکانس بالا: شدت ضعیفتر می شود همانطور که فرکانس بیشتر می شود).

در کم شنوایی حسی عصبی دو مشکل اساسی در بیماران دیده می شود که سبب کاهش وضوح گفتار می شود:

1.دیستورشن صدا یعنی صدا به صورت صاف به مناطق بالاتر منتقل نمی شود نظیر نویز روی خط تلفن

2.کاهش شدت صدا به دلیل آسیب شنوایی یعنی صدا شنیده می شود ولی قابل درک نیست

3.تغییر در درک پیچ(زیرو بمی صدا) و بلندی صدا

انجام تست شنوایی نظیر تست شنوایی حلزون و تست ای بی ار در این موارد بسیار مناسب می باشد

کم شنوایی حسی عصبی

 

کم شنوایی Mix:

کم شنوایی مختلط ناشی از هر دو کم شنوایی یا افت شنوایی انتقالی و افت شنوایی حسی عصبی می باشد.

مثال هایی از کم شنوایی مختلط می توان به کم شنوایی ناشی از نویز همراه با عفونت گوش میانی اشاره کرد. همچنین ضربه به سر یا اتواسکلزوزیس پیشرفته هم می تواند کم شنوایی مختلط ایجاد کند.

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا