سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

پیرگوشی

پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی:

پیرگوشی نوعی كم شنوایی در سنین سالمندی است که در حدود 35- 30 درصد بزرگسالان سنین 65 و 75 سالگی دچار كم شنوایی می شوند. که در جوامع در حال گسترش این آمار بسیار بالاتر است.

 

عوامل ایجاد پیرگوشی چیست؟
 در بیشتر موارد علت پیرگوشی تغییرات گوش داخلی (حلزون) فرد است كه با بالا رفتن سن به وجود می آید. اما تغییرات گوش میانی و تغییرات عصب شنوایی گوش نیز سبب بروز كم شنوایی می شود.
از عوامل دیگر که منجر به پیرگوشی می شود می توان به ژنتيک، سابقه فاميلي، در معرض صدای بلند بودن، عوامل محيطي و غیره در بروز اين بيماري موثر است. همچنین داروهای آنتی بیوتیک، آسپرین، داروهای ضد سرطان و شیمی درمانی نیز سبب آسیب به گوش می شوند. پیرگوشی ممكن است در اثر تغییر در گردش خون گوش ایجاد شود. این حالت در بیماری قلبی ، فشار خون بالا، اختلالات عروقی ناشی از دیابت یا دیگر اشكالات خونی به وجود می آید.
پيرگوشي به صورت دو طرفه می باشد به اين معنا که دو گوش بیمار را درگير مي کند. از آنجا كه روند افت شنوایی تدریجی است، افرادی كه دچار پیرگوشی می شوند ممكن است متوجه كم شدن شنوایی خود نشوند
آسيب به گوش غير قابل برگشت و سلول هاي ظريف آن ديگر ترميم نمي شوند، کساني که مشکل پيرگوشي دارند تنها راه درمان آنها استفاده از سمعک است

علائم پیرگوشی چیست؟
در صورت وجود پیرگوشی، صداهای دیگران آهسته تر و با وضوح كمتر به نظر می رسند که باعث مشکل در شنیدن و درک گفتار می شود.
بیماران پیرگوش بیان می کنند دیگران به صورت نجوا یا زمزمه صحبت می كنند.
شنیدن و تمایز صداهای "زیر"مثل /س/  /ش/ /ز/ /ف/ /چ/ و / ج/ برای آنان مشكل است.
شنیدن صدای مردها از صدای زنان برای آنها راحت تر است.
صدای تلویزیون را بلند می کنند بلند حرف میزنند
ممكن است دچار وزوز گوش (صدای زنگ، غرش یا هیس هیس در یك یا هر دو گوش) شوند.

 

درمان پیرگوشی:

رژیم غذایی:

تاکنون رژیم غذایی خاصی برای درمان پیرگوشی پیرگوشی گزارش نشده است. در هر حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که کاهش 30 درصد از مواد غذایی انرژی زا(کالریک) و استفاده از مکمل های غذایی آنتی اکسیدان می تواند باعث کاهش رادیکال های آزاد (گونه های اکسیژن واکنشی) گردد و از آسیب به گوش داخلی و تاثیرات کم شنوایی ناشی از سن بکاهد.

فعالیت بدنی و ورزش:

هیچگونه محدودیتی برای انجام فعالیت های مختلف در پیرگوشی وجود ندارد. و حتی سبب کاه از پیرگوشی می شود چون گردش خون در بدن افزایش می یابد و سبب تغذیه بهتر حلزون گوش و عصب می شود.

درمان دارویی و جراحی:

تاکنون درمان دارویی و جراحی برای بهبود کم شنوایی پیرگوشی یافت نشده است.

درمان پیرگوشی با سمعک:

سمعک در انواع داخل گوشی و پشت گوشی و در انواع تکنولوژی دیجیتال و هوشمند وجود دارد. جدیدترین نوع سمعک ها سمعک های نامرئی هستند.

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

  • سمعک های آنالوگ

  • سمعک های قابل برنامه ریزی

  • سمعک های دیجیتالی

  • سمعک های هوشمند

دو رده اول در حال حاضر تولید نمی شوند و کیفیت صدای این سمعک ها مطلوب نمی باشد. اما دو رده دیگر بسیار صدای واضح و صافی را برای بیماران کم شنوا فراهم می کنند.

سمعک های دیجیتالی و هوشمند قابلیت اتصال با بلوتوث و وایرلس را دارند و بیمار می تواند به راحتی صدای تلفن و تلویزیون را بشنود و می تواند از طریق تلفن همراه خود صدای سمعک را کم و زیاد و حتی برنامه ها را تغییر دهند.

سمعک ها در انواع قیمت وجود دارد و قیمت سمعک بسته با سایز و تکنولوژی آن متغیر است.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)