سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی

 

همانطور که اطلاع دارید تنها درمان کم شنوایی استفاده از سمعک می باشد که البته بستگی به میزان افت شنوایی بیمار دارد. در بیماران با افت شنوایی عمیق یا ناشنوا استفاده از کاشت حلزون مناسب می باشد.

سلول های مویی در حلزون صداها را جمع آوری می کنند و از طریق اعصاب به مراکز بالاتر انتقال می دهند. در حدود 11 هزار سلول مویی در حلزون وجود دارد زمانی که سلول های مویی در حلزون از بین یا شکسته می شوند سلول های توانایی بهبود یا اصلاح آسیب را ندارند و در واقع آسیب غیرقابل بازگشت می باشد.

 

استفاده از دارو، در معرض قرارگیری با صدای بلند و افزایش سن یا پیری در ایجاد کم شنوایی نقش مهمی دارند.

در حدود یک سوم افراد با سن 65 سال و نیمی از افراد با 75 سال دچار کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی می باشند.

درمان معمول کم شنوایی برای تمام گروههای سنی با کم شنوایی های مختلف سمعک می باشد. سمعک در اندازه های مختلف (سمعک پشت گوشی، سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی) و تکنولوژی های مختلف (سمعک دیجیتال، سمعک هوشمند و سمعک فراهوشمند) امروزه برای جبران کم شنوایی استفاده می شود.

اما با این حال دانشمندان درحال حاضر با استفاده از سلول‌هاي بنيادي جنيني انسان موفق به بهبود شنوايي در حيوانات دچار اختلالات شنوايي شدند. همچنین دانشمندان درحال بررسی داروهایی که سبب تحریک سلول های بنیادی و دوباره بازسازی سلول هایی مویی می شوند، می باشند. با استفاده از این روش که بر روی موش های ناشنوا انجام شد توانسته اند نیمی از شنوایی آنها را برگردانند.

 

قدم بعدی در این بررسی ها شناسایی ترکیبات دارویی موثرتر برای به حال اول برگرداندان بیشتر سلول های مویی می باشد و در نهایت انجام و آزمایش دارو هابر روی نمونه های انسانی می باشد.

به طور کلی هیچ تاییده ای از FDA برای درمان کم شنوایی با استفاده از سلول های بنیادی وجود ندارد اما دانشمندان در لابراتوارها در حال بررسی موثر بودن درمان کم شنوایی با استفاده از سلول های بنیادی و بی خطر بودن برای انسان می باشند.

در کم شنوایی های حسی عصبی که درگیری سلول های مویی حلزون در آنها وجود دارد با استفاده از سلول های بنیادی قابل درمان خواهد بود.

در تحقیقات دیگر محققان دانشگاه «شفيلد» انگليس به سرپرستي دكتر «مارسلو ريولتا» بر روی گوش موش صحرایی از سلول های بنیادی استفاده کرده بودند. در این تحقیق براي ناشنوا كردن گوش موش صحرايي، سلول‌هاي عصبي انتقال دهنده اطلاعات از گوش به مغز را از بين بردند و سپس سلول‌هاي بنيادي جنيني جايگزين اين سلول‌ها شدند.

 

به طور کلی سلول های بنيادي جنيني قابليت دستكاري شدن براي توليد انواع مختلف سلول را دارد، اما استفاده از آنها بدليل از بين رفتن جنين همواره مورد بحث بوده است.

مطالعات هنوز در حال بررسی بر روی نمونه حیوانی است و در آینده بر روی انسان انجام خواهد شد.

در حال حاضر بهترین راه حل برای کم شنوایی استفاده از انواع مدل سمعک است. سمعک های هوشمند در اندازه های بسیار کوچک و نامرئی با قدرت های مختلف و کیفیت های بالا برای انواع کم شنوایی ها مناسب می باشد.

 

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)