سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک مخصوص کودکان

 

 

چه سمعکی برای کودکان مناسب است؟   

  انواع سمعک مخصوص کودکان؟ آشنایی با سمعک کودکان؟

سمعک داخل گوشی و کودکان کم شنوا؟  

 مفید بودن سمعک کودک؟ چگونه بفهمیم سمعک برای کودک مفید است؟

 

در هنگام تولد یا بدو تولد تست های شنوایی برای بررسی وضعیت شنوایی نوزاد نظیر تست OAE انجام می شود. اما بعضی از گروه های در خطر باید چندین نوبت تست های شنوایی را تکرار کنند زیرا بعضی کم شنوایی ها ممکن است بعد از تولد ایجاد شود.

کودکان High Risk:

*کم شنوایی در خانواده                                                *زردی خون(تعویض خون به علت زردی بالا)

*نگهداری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان(بخش NICU)

 

همچنین ارزیابی شنوایی در بدو تولد در بسیاری از کودکان Fail می شود که به معنی مشکل در شنوایی کودک است. علت این امر وجود مایع آمونیوم در گوش نوزاد می باشد زیرا بعد از چند هفته مایع درون گوش نوزاد جذب می شود و زمانی که تست شنوایی دوم انجام شود شنوایی کودک نرمال است.

حال بعد از انجام تست های شنوایی ای بی ار از وجود کم شنوایی کودک مطمین شدیم، نوبت شروع پروسه درمان و توانبخشی می باشد.

به دلیل اینکه مغز کودک در حال رشد است هرگونه نقص و محرومیت اثرات و عوارض شدیدی برای کودک به بار می آورد. بنابراین تشخیص به موقع کم شنوایی و درمان سریع کم شنوایی از عوارض کم شنوایی(تاخیر گفتار وزبان، رشد و سازمندهی مغز) جلوگیری می کند.

 

سمعک مناسب برای اطفال:

سمعک کودکان باید پشت گوشی و از قالب فول شل(به طور کامل گوش را بپوشاند) استفاده شود زیرا جمجمه و گوش کودک در حال رشد است سمعک داخل گوشی مناسب نمی باشد.

کودکان کم شنوا می توانند در سنین بالاتر 12-13 سالگی از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند. از طرف دیگر کانال گوش کودکان رشد کرده و بزرگتر شده است و می توانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کرد.

سمعک کودکان باید دارای ویژگی های مخصوص اطفال باشد:

*سمعک پشت گوشی

*سمعک دارای برنامه انتقال فرکانسی(در صورت وجود منطقه مرده در حلزون)

*سمعک دارای وایرلس و بلوتوث(جهت ارتباط با میکروفون در مدرسه و کلاس درس)

*سمعک دارای برنامه فیدبک قوی

*سمعک با تکنولوژی هوشمند

*سمعک ضدآب یا مقاوم به آب

*سمعک قابل شارژ یا بدون باتری

برخی از ویژگی های ذکر شده در بالا مانند ضدآب بودن سمعک یا قابل شارژ بودن سمعک می تواند گزینه مناسبی باشد.

 

علت انتخاب سمعک پشت گوشی در کودکان:

به دلیل باریک بودن مجرا و کانال گوش امکان ساخت سمعک داخل گوشی وجود ندارد یعنی فضای کافی برای قراردادن اجزای سمعک وجود ندارد.

سمعک با برنامه انتقال فرکانسی:

در کودکان با افت شنوایی شدید و عمیق امکان دارد بعضی از مناطق تحریک نشوند یا منطقه مرده باشند(یعنی اگر این مناطق را تحریک کنیم هیچ پاسخی دریافت نمی شود).

در این حالت با استفاده از سمعک می توان صداهایی که مربوط به منطقه مرده می باشد را به سمت منطقه های پایین تر که سالم می باشند انتقال داد به طور مثال در حلزون منطقه مربوط به فرکانس 8 کیلو هرتز از بین رفته است، با استفاده از سمعک صداهایی که سبب تحریک منطقه 8 کیلو هرتز می باشند را به سمت منطقه فرکانسی 4تا 6 کیلو هرتز انتقال میدهد و منطقه 4-6 کیلوهرتز در واقع به دو صدا(صداهای 8 کیلو هرتز و صداهای منطقه 4-6 کیلوهرتز) پاسخ می دهد.

با استفاده از برنامه انتقال فرکانسی دیگر کودک از هیچ صدایی محروم نمی ماند.

*سمعک دارای وایرلس و بلوتوث

بسیاری از افراد کم شنوا در محیط های شلوغ از درک گفتار محروم می مانند. در محیط های شلوغ تکنولوژی سمعک، امکانات سمعک و میکروفن های دایرکشنال می توانند سبب درک بهتر گفتار شوند. علاوه بر این موارد وجود سمعک وایرلس دار امکان برقراری ارتباط سمعک با سایر وسایل صوتی و خارجی نظیر میکروفون را فراهم می کند.

به این صورت که میکروفون در دست گوینده می باشد و رسیور و دریافت کننده صدا در دست بیمار کم شنوا یا دور گردن آن می باشد، صدا از طریق بلوتوث و وایرلس به بیمار می رسد(یعنی نویز های مداخله گر کمتر اثر دارند)که سبب درک بهتر می شود. از این میکروفون های خارجی می توان در مدرسه و کلاس های درس استفاده کرد.

 

*سمعک دارای برنامه فیدبک قوی

در بیماران با کم شنوایی شدید و عمیق برای درک گفتار نیاز به سمعک قوی و قدرتمند دارند، هرچه قدرت سمعک بیشتر باشد امکان سوت یا فیدبک سمعک بیشتر می باشد. موارد زیادی در ایجاد سوت سمعک نقش دارند از جمله خراب شدن قالب گوش، پاره شدن شلنگ، عدم جاگذاری درست قالب، خراب بودن سمعک و ... .

در سمعک های جدید با تکنولوژی هوشمند امکان سوت سمعک به صفر رسیده هست که امکان افزایش بهره بدون ایجاد نگرانی از سوت و فیدبک سمعک را فراهم کرده است.

 

*سمعک با تکنولوژی هوشمند

سمعک هوشمند به طور اتوماتیک و بدون همکاری فرد تمام تغییرات را برای محیط های مختلف صوتی انجام می دهد.

تغییرات هوشمند و اتوماتیک سمعک سبب حذف برخی از دکمه و قطعات اضافه بر روی سمعک می شود در نتیجه با تکنولوژی هوشمند امکان ساخت سمعک های نامریی یا سمعک های کوچک غیرقابل دید فراهم شده است.

حتی در افت های شنوایی شدید و عمیق می توان از سمعک های کوچکتر اما با همان قدرت بالا برای این گروه از بیماران استفاده کرد.

 

*سمعک ضدآب یا مقاوم به آب

سمعک ضدآب یا مقاوم به آب علاوه بر سمعک های پشت گوشی در سمعک های داخل گوشی نیز وجود دارد. کودکان به علت اینکه ممکن است سمعک خود را در آب یا سایر وسایل قرار دهند ضدآب بودن سمعک بسیار عاقلانه و درست می باشد. قیمت سمعک های ضدآب نسبت به سمعک های معمول تفاوت چندانی ندارد.

سمعک های ضدآب جدید امکان استفاده سمعک در استخر، حمام و تمام محیط های رطوبت و نمناک را فراهم می کند.

از طرف دیگر وجود پوشش نانو در سمعک های ضدآب، طول عمر سمعک را افزایش می دهد به طور مثال در محیط های رطوبتی نظیر جنوب و شمال کشور به علت رطوبت بالا امکان خراب شدن سمعک بالاست اما با سمعک های مقاوم به آب این مشکلات کمتر است.

 

*سمعک قابل شارژ یا بدون باتری

سمعک شارژی را می توان به موبایل تشبیه کرد. در طول شب سمعک شارژ می شود و در طول روز از آن استفاده می شود. در کودکان نیز سمعک قابل شارژ مفید می باشد زیرا ممکن اسن کودکان باتری سمعک را بخورند و مشکلات گوارشی برای آنها ایجاد شود یا بسیاری از خانواده ها نگران تمام شدن باتری سمعک در مدرسه یا سایر محیط ها می باشند که در سمعک های قابل شارژ دیگر نگران این موضوع نیستند.

سمعک های قابل شارژ دو نوع می باشند: 1.استفاده از باتری های با طول عمر یک سال(باتری طلایی رنگ)

2.باتری های قابل شارژ که با قرار گرفتن سمعک در محفظه شارژر، باتری سمعک شارژ می شود.

 


 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)