سمــعک تـهـــــران

شمــاره تمــاس
021-88343584

کم شنوایی ناشی از سر و صدا

کم شنوایی ناشی از سر و صدا

 

افراد همه روزه در معرض صداهای مختلف همچون (مانند صدای تلویزیون، رادیو، ماشین لباس شویی، اتومبیل، اتوبوس، کامیون، هواپیما و هلیکوپتر) قرار دارند

اما مواجهه با صداهای بسیار بلند یا تماس با صداهای بلند به مدت طولانی می تواند به اجزای حساس گوش داخلی (حلزون گوش) صدمه بزند و کم شنوایی ناشی از سر و صدا (noise induced hearing loss) ایجاد کند.

کم شنوایی (NIHL ) ممکن است در اثر یک بار تماس با صدای بلند و یا در اثر مواجه مکرر با صداهای با شدت متفاوت، در دوره ای طولانی ایجاد شود.

بلندی صدا با واحدی موسوم به دسی بل ( decibel ) اندازه گیری می شود.

به عنوان مثال ، مکالمه معمولی حدود ۶۰ دسی بل، سروصدای یخچال ۴۰ دسی بل، و سروصدای ترافیک سنگین شهری ۸۵ دسی بل بلندی دارد.

صدای موتور سیکلت، ترقه و اسلحه بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ دسی بل است.

احتمال ایجاد کم شنوایی در اثر تماس با صدای کمتر از ۸۰ دسی بل حتی به مدت طولانی بسیار کم است.

تماس با صداهای آسیب رسان موجب تخریب سلول های مویی حساس گوش داخلی و نیز عصب شنوایی می شود.

این ساختار ها به وسیله دو نوع صدا آسیب می بینند:

  • صدای ناگهانی و بلند ( مثل صدای انفجار ) ،
  • صدای دایمی و بلند ( مثل صدای کارگاه چوب بری یا موسیقی های پر سر و صدا و استفاده طولانی مدت از هنزفزی و گوشی با صدای بلند)

 

کم شنوایی ناشی از نویز

 

صدای ناگهانی و بلند می تواند موجب کم شنوایی شود.

این کم شنوایی ممکن است دایمی باشد.

ساختمان های گوش داخلی به شدت آسیب می بیند.

این نوع کم شنوایی می تواند با احساس وزوز در گوش و سر همراه باشد که ممکن است با گذشت زمان کاهش یابد.

کم شنوایی و وزوز ممکن است یک یا دو طرفه باشد و وزوز می تواند به طور دایمی وجود داشته باشد و یا گاهی در دوران عمر شنیده شود.

 

NIHL

تماس مداوم با صدای بلند نیز می تواند موجب تخریب سلول های مویی و در نتیجه، کم شنوایی و وزوز شود. مواجهه با صدای بلند ناگهانی یا مداوم ممکن است فقط باعث کم شنوایی گذرا شود.

 

پیشگیری و درمان کم شنوایی ناشی از نویز:

NIHL   قابل پیشگیری است.

تمام افراد باید از خطرات سر و صدا آگاهی یابند.

باید دانست که کدام صداها موجب آسیب شنوایی می شوند.

(صداهای بیش از ۸۵ دسی بل) استفاده از محافظ های گوش در محیط های پر سر و صدا مفید است.

باید از سروصداهای خطرناک محیط زندگی اجتناب کرد.

باید کودکان را از سروصدا محافظت نمود.

باید افراد خانواده، دوستان و همکاران را نسبت به خطرات سروصدا آگاه ساخت.

معاینه به وسیله متخصص گوش و حلق و بینی و انجام شنوایی سنجی به وسیله ادیولوژیست ضروری است.

 

مراقبت از شنوایی

 

علائم کم شنوایی ناشی از نویز:

علایم کاهش شنوایی ( NIHL ) به تدریج به دنبال یک دوره مواجهه مداوم با سر و صدا افزایش می یابند.

ممکن است فرد، صداها را با اعوجاج یا گرفتگی بشنود و ممکن است فرد، صداها را با اعوجاج یا گرفتگی بشنود و ممکن است درک صحبت دیگران، برای فرد دشوار شود.

ممکن است فرد، متوجه کاهش شنوایی خود نشود و این اختلال ازطریق آزمایش شنوایی مشخص شود.

در صورت ایجاد کم شنوایی بلافاصله باید محیط کار بیمار تغییر کند و استراحت صوتی داشته باشد که سیستم ایمنی گوش بتواند آسیب های وارد شده را جبران کند.

حال اگر بعد از استراحت صوتی کم شنوایی جبران نشود باید از سمعک استفاده کند.

سمعک در انواع داخل گوشی و پشت گوشی و در انواع تکنولوژی دیجیتال و هوشمند وجود دارد.

جدیدترین نوع سمعک ها سمعک های نامرئی هستند.

سمعک نامریی

 

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

  • سمعک های آنالوگ
  • سمعک های قابل برنامه ریزی
  • سمعک های دیجیتالی
  • سمعک های هوشمند

دو رده اول در حال حاضر تولید نمی شوند و کیفیت صدای این سمعک ها مطلوب نمی باشد.

اما دو رده دیگر بسیار صدای واضح و صافی را برای بیماران کم شنوا فراهم می کنند.

سمعک های دیجیتالی و هوشمند قابلیت اتصال با بلوتوث و وایرلس را دارند و بیمار می تواند به راحتی صدای تلفن و تلویزیون را بشنود و می تواند از طریق تلفن همراه خود صدای سمعک را کم و زیاد و حتی برنامه ها را تغییر دهند.

سمعک ها در انواع قیمت وجود دارد و قیمت سمعک بسته با سایز و تکنولوژی آن متغییر است.

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک قابل شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک نکاتی در مورد باتری سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز گوش علل و درمان تعرفه بیمه ها غربالگری شنوایی نوزادان کم شنوایی ناشی از سر و صدا