سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


غربالگری-شنوایی-نوزادان

غربالگری شنوایی نوزادان

غربالگری به چه معنا می باشد؟

غربالگری شنوایی چیست و چه مزایایی برای کودکان دارد؟

آیا نتایج غربالگری شنوایی معتبر می باشد؟

با پاسخ به این سوالات دیدگاه شما در مورد کم شنوایی و دخالت زود به هنگام تغییر می کند.

غربالگری به معنای مشخص کردن یا تشخیص بیماری(در اینجا کم شنوایی) افراد با مشکلات شایع در یک جمعیت یا گروه سنی یکسان می باشد.

غربالگری شنوایی نیز بررسی شنوایی تمامی نوزادان در بدو تولد و شناسایی سریع نوزادان با آسیب شنوایی تعریف می شود.

هدف غربالگری شنوایی شناسایی زود هنگام کم شنوایی در بین نوزادان، مداخله زودهنگام و شروع درمان برای فرد مورد نظر است.(به این دلیل که شنوایی نقش مهمی در ارتباط با محیط اطراف، یادگیری اطلاعات، زبان و گفتار و شکل گیری ذهن و مغز کودک ایفا می کند)

به طور کلی شنوایی سنجی نوزادان و کودکان امر بسیار مهمی می باشد که از بروز کم شنوایی در سنین اولیه تولد جلوگیری می کند.

تست شنوایی به طور کلی به دو صورت انجام می شود:

1. تست ادیومتری(برای بزرگسالان و کودکانی که همکاری میکنند انجام می شود که به تست شنوایی رفتاری نیز معروف می باشد)

2. تست شنوایی از طریق تست ای بی ار(تست شنوایی ای بی ار) و تست شنوایی حلزون بدون دخالت یا همکاری کودک انجام می شود.

پس برای نوزادان تست های شنوایی ای بی ار و تست شنوایی حلزون در 3 روز اولیه تولد انجام می شود.

آزمون OAE

تست شنوایی OAE

 

نمونه ایی از تست ABR در شکل زیر آورده شده است.

آزمون ABR

تست شنوایی ABR

 

نکته: تست شنوایی نوزادان به دلیل تجمع مایع درون رحم در گوش میانی و گوش خارجی و بازجذب دیرتر این مایع در بعضی از کودکان احتمال پاسخ کاذب در تست های شنوایی سنجی بخصوص تست حلزون گوش وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود حتما طبق نظر متخصص شنوایی شناسی خود بعد از دو هفته مجددا برای تست شنوایی مراجعه کنید.

تست حلزون گوش: یک تست بسیار سریع می باشد که به بررسی سلول های مویی در حلزون گوش می پردازد. در این تست شنوایی با قراردادن پروب در داخل گوش خارجی تست انجام می شود اما نیاز به سکوت ضروری می باشد زیرا ممکن است سروصدا سبب کاهش اعتبار نتایج یا پاسخ کاذب شود. برای کودکانی که برای مراجعه دوم نیز نتایج تست شنوایی رد شد استفاده از تست ای بی ار یا تست شنوایی عصب گوش انجام می شود.

تست ای بی ار برای نوزادان و کودکان در حین خواب انجام می شود و به بررسی عصب شنوایی یا عصب هشتم می پردازد.

در صورت رد شدن تست شنوایی ای بی ار احتمال کم شنوایی در کودک پررنگ تر می شود. بسیاری از خانواده ها به دلیل اینکه در پذیرش کم شنوایی نوزاد خود مشکل دارند سبب عقب افتادن مرحله درمان می شود که عواقب سنگینی برای کودک در پی دارد، زیرا مغز کودک در حال یادگیری و ارتباط با محیط اطراف از همان بدو تولد می باشد.

سمعکی که در تمام دنیا برای کودکان کم شنوا استفاده می شود سمعک پشت گوشی با قالب یا رسیور می باشد. سمعک داخل گوشی تا سنین 10-12 سالگی برای کودکان کم شنوا تجویز نمی شود. امروزه با توجه به تکنولوژی سمعک ها، سمعک در اندازه، ظاهرو حتی صدا و کیفیت بسیار پیشرفت کرده است.

از خانواده ها خواسته می شود قبل از تصمیم گیری سریع در اینکه کودک کم شنوا از سمعک استفاده کند یا خیر، سایر کودکان کم شنوا را ملاقات کرده و سپس تصمیم بگیرد.

کلینیک شنوایی و تجویز سمعک بیمارستان کودکان تهران یکی از جامع ترین و تخصصی ترین مراکز در زمینه ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان می باشد

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی-ترین-سمعک-داخل-گوشی قوی-ترین-سمعک-پشت-گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک-ضد-آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار-وزوز-گوش-با-سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک-چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین-سمعک-دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک-و-وزوز-گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات-نگهداری-سمعک-ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا