سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک جدید اتیکن

سمعک جدید اتیکن (سمعک OPN)

سمعک جدید اتیکن که سمعک OPN نام دارد از جدیدترین محصولات سمعک های اتیکن می باشد. سمعک اتیکن محصول کشور دانمارک می باشد و دارای نمایندگی چندین برند سمعک می باشد.

سمعک جدید اتیکن دارای تمام ویژگی های مورد نیاز برای بیماران کم شنوا است. این سمعک دارای بالاترین کیفیت صدا در بین سایر برندهای سمعک می باشد.

همچنین این سمعک در سال 2018 برنده چندین جایزه بین اللملی و امریکایی شده است که از نظر زیبایی ساخت و کیفیت صدا، رضایت بیماران از سمعک بدست آورده است.  

لازم به ذکر است که تکنولوژی سمعک های اتیکن از شبیه سازی مغز انسان استفاده  می کنند که در رده های بالاتر این تکنولوژی به خوبی مشاهده می شود. منظور از تکنولوژی شبیه سازی مغز انسان چیست؟ مغز انسان در مواجهه با صدای محیط و گفتار پردازش های مختلفی انجام میدهد به طور مثال در محیط شلوغ نویز محیط را کاهش می دهد و گفتار را بیشتر می کند یا زمانی که چند گوینده صحبت می کنند با توجه به یک یا چند نفر به راحتی گفتار تمامی افراد را درک می کند. حال در سمعک های اتیکن جهت طبیعی بودن صدا و افزایش کیفیت صدای سمعک از این پردازش مغز در سمعک ها استفاده کرده اند. در نتیجه این پردازش کمک بسیاری به درک گفتار بخصوص در محیط های شلوغ انجام می دهد.

تکنولوژی جدید سمعک های اتیکن در مقایسه با تکنولوژی قدیم:

در سمعک OPN به دلیل افزایش سرعت پردازش صدا و گفتار در سمعک سبب درک دقیقتر گفتار در تمامی زوایا (360 درجه) می شود. همچنین سمعک اپین نسبت به سایر سمعک ها 30 درصد درک گفتار را افزایش می دهد.(این مقدار در سایربرندهای سمعک مطرح نشده است).

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید تفاوت بین تکنولوژی قدیمی سمعک های اتیکن و تکنولوژی جدید اتیکن نظیر سمعک OPN را به خوبی نمایش می دهد. در تکنولوژی قدیم سمعک فقط بر روی یک گوینده بخصوص در مقابل بیمار توجه می کند و از شنیدن صدا در اطراف و سایر افراد غافل می شود.

اما در سمعک های جدید اتیکن، سمعک بر روی تمامی صداهای گفتاری تمرکز دارد و هیچ صدایی را از دست نمی دهد.

 

در زیر به ویژگی ها و امکانات سمعک جدید اتیکن اشاره می شود:

سمعک اپین(OPN) محصول سال 2017-2018 می باشد که تنها به صورت پشت گوشی ریک و داخل گوشی می باشد.

این سمعک برای تمام کم شنوایی ها با شدت های مختلف مناسب می باشد زیرا با تغییر رسیور سمعک قدرت سمعک را می توانیم بیشتر کنیم.

این سمعک را می توان سمعک 100 درصد ضدآب معرفی کرد.(به دلیل پوشش نانو در تمامی بخش های سمعک، سمعک ضدآب می باشد که حتی امکان استفاده در استخر و سایر مکان ها را می دهد.)

سمعک ضدآب بخصوص برای بیماران در محیط های مرطوب بسیار مفیدتر است که شاید بسیاری از بیماران به ان توجه نکنند اما تهیه سمعک ضدآب در این محیط ها احتمال خرابی سمعک را کاهش می دهد و سبب افزایش طول عمر سمعک می شود.

وجود سیستم وایرلس قوی که احتمال تداخل سایر نویزهای محیط و قطع و وصل شدن صدا وجود ندارد. دراین حالت سمعک به طور مستقیم به موبایل متصل می شود و سمعک همانند هندزفری عمل می کند به طور مثال تماس تلفنی، پخش موسیقی و شنیدن صدا توسط سمعک.

توجه شود که با اینکه صدای تلفن از سمعک شنیده می شود این امکان نیز وجود دارد که در حین صحبت با تلفن نیز بیمار صدای محیط اطراف را درک کند.

این سمعک دارای باتری های قابل شارژ یا محفظه شارژر می باشد که می توان به عنوان سمعک قابل شارژ یا سمعک بدون باتری اتیکن به این سمعک اشاره کرد.

استفاده از باتری های قابل شارژ به این صورت است که سالی یکبار باتری باید عوض شود و در صورت استفاده از محفظه شارژ باید سمعک را حدود 4 تا 6 ساعت شارژ کنید تا 24 ساعت سمعک روشن بماند.

(توجه شود که سمعک های قابل شارژ برای افراد سالمند بخصوص با مشکل بینایی و لرزش دست بسیار مناسب است)

 

با افزایش نویزهای محیطی و عوامل دیگر، وزوز گوش در جامعه رو به افزایش است. از این رو سمعک جدید اتیکن برای افراد با وزوز گوش بسیار مناسب است زیرا می تواند هم صداهایی در فرکانس مربوطه وزوز ارسال کند یا از صداهای محیطی مثل صدای دریا استفاده شود. امروزه یکی از روش های درمان وزوز گوش صدادرمانی می باشد که با استفاده از سمعک بخصوص افراد کم شنوا با وزوز بسیار مناسب و نتیجه بخش می باشد.

امکان نصب برنامه بر روی موبایل و تغییر برنامه های سمعک یا ولوم سمعک توسط موبایل برای کنترل بیشتر بر روی سمعک امکان پذیر می باشد(توجه شود که این سمعک جزء سمعک های هوشمند جدید می باشد و تمام پردازش های مناسب را در تمامی محیط ها انجام می دهد اما گاهی خود بیمار تمایل به تغییر بیشتر صدای سمعک دارد که با این برنامه قابل انجام می باشد)

 

 

ویژگی و مزایایی که در بعضی از سمعک ها دیده می شود، توجه به موزیک می باشد. سمعک ها اکثر اوقات موسیقی را همانند نویز شناسایی می کنند و صدای آن را کاهش می دهد اما در سمعک های جدید اتیکن برنامه یا الگوریتم های خاص درک موسیقی برای بیماران با افت های بالا وجود دارد.

همچنین این سمعک برای کودکان در مدرسه یا افراد در جلسات نیز بسیار مفید می باشد به این صورت که سمعک با داشتن سیستم وایرلس توانایی اتصال به وسایل کمک شنوایی نظیر میکروفون را دارد. میکروفون به معلم یا سایر افراد داده می شود و زمانی که فرد صحبت می کند، صدا با کیفیت و شدت بالاتری برای سمعک منتقل می شود.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)