سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک جدید برنافن

سمعک برنافن محصول مشور سویس می باشد که در ایران دارای چندین سال سابقه فعالیت می باشد. تاریخچه این شرکت به بیش از نیم قرن برمی گردد که جزء یکی از معتبرترین برندهای سمعک و وسایل کمک شنوایی می باشد. سمعک برنافن دارای بیش از 70 نمایندگی در کشورهای مختلف می باشد.

دز این مقاله به بررسی تکنولوژی های به کار رفته در سمعک های جدید برنافن و معرفی محصولات جدید شرکت سویسی برنافن پرداخته می شود.

تکنولوژی سمعک های برنافن:

مهمترین ویژگی سمعک های برنافن تکنولوژی و پردازش Channel Free می باشد که در این ویژگی بهره سمعک در تمامی فرکانس های دارای افت شنوایی به آرامی و دقت تغییر می کند که بهترین درک را برای بیمار فراهم کند.

در این ویژگی دیگر صدا به فرکانس های مختلف تقسیم نمی شود بلکه کلمه یا آوای گفتاری به صورت یک واحد مجزا عمل کرده و تقویت می شود. این تکنولوژی همانند حلزون شنوایی یک فرد طبیعی عمل می کند که هدف این کار طبیعی بودن و شبیه بودن درک صدا همانند افراد نرمال می باشد.

ویژگی Adaptive Feedback Canceller:

یکی از مشکلاتی که اکثر بیماران از آن رنج می برند و در سمعک های قدیمی بسیار رایج بود سوت یا فیدبک سمعک می باشد. با این تکنولوژی قبل از انکه سمعک شروع به سوت زدن بکند صدای سوت حذف می شود.

این تکنولوژی حتی زمانی که فرد از کلاه، تلفن یا تنظیم ولوم و نزدیک شدن دست به سمعک استفاده می کند بسیار موثر و کارامد می باشد.

 

ویژگی Adaptive Noise Reduction:

همانطور که از اسم آن مشخص است این سیستم یا ویژگی نویز های محیط را جهت صاف و با کیفیت شدن گفتار کاهش میدهد. اکثر بیماران زمانی که در محیط های پرسرصدا می باشند درک آنها تحت تاثیر قرار می گیرد و بسیار کاهش می یابد با این تکنولوژی که سبب کاهش نویز محیط بدون کاهش آواهای گفتاری مس توان بالاترین درجه از درک را فراهم کرد.

در شکل زیر نقش برنامه کاهنده نویز محیط را نشان می دهد(بخش آبی: نویز محیط و بخش سبز: اطلاعات گفتاری ). شکل اول سیگنال اصلی گفتار به همراه نویز می باشد و در شکل دوم نشان می دهد که سمعک های قدیمی علاوه برکاهش نویز محیط بخش های مهم گفتاری را نیز کاهش می دهند و درک بیمار کاهش می یابد. اما در تکنولوژی جدید سمعک برنافن این مشکل به راحتی حل شده است. در این حالت نویز گفتاری همانند سمعک های قدیمی کاهش یافته است اما گفتار برعکس سمعک های قدیمی بدون تغییر می باشد که برای بیمار بهترین درک گفتار را فراهم می کند.

 

 

ویژگی Speech Cue Priority:

با این ویژگی می توان اصوات بی معنا را به راحتی معنادار و با مفهوم درک کرد.

بیماران با کم شنوایی فرکانس ها بالا صدا یا گفتار را می شنوند اما درک یا مفهومی ازآن ندارند. با این تکنولوژی در سمعک های برنافن می توان مناطقی که برای درک گفتار از اهمیت بالاتری برخوردار هستند تقویت بیشتری و درنتیجه درک مناسبتری برای مراجعین کم شنوا فراهم شود.

همانطوری که در شکل مشاهده می کنید در بخش اول کلمه یا گفتار ترسیم شده به قطعات یا فرکانس های مجزا تبدیل شده اما در سمعک ها جدید برنافن با این ویژگی منحصر به فرد امکان بررسی و تقویت کل منطقه فرکانسی تحریک شده وجود دارد. پس در حالت دوم درک گفتار بهتر و طبیعی تر می باشد. این تکنولوژی برگرفته از سیستم شنوایی انسان (عملکرد حلزون گوش داخلی) می باشد که به بررسی پوش فرکانسی یا کلمه به کلمه می پردازد.

 

ویژگی Intelligent Volume Control:

در سمعک های پشت گوشی یا حتی سمعک های داخل گوشی قدیمی با ولوم کنترل زمانی که ولوم کنترل سمعک توسط بیمار کاهش یا افزایش پیدا می کرد کل پاسخ فرکانسی بدون توجه به سیگنال های گفتاری تغییر میکرد.

اما با ولوم کنترل هوشمند در سمعک های برنافن زمانی که بیمار در محیط شلوغ باشد و ولوم کنترل سمعک توسط بیمار کاهش می یابد، سمعک محدوده ای که مربوط به نویز محیط یعنی مناطق فرکانس پایین را کاهش می دهد بدون انکه مناطق فرکانس بالا که برای درک گفتار بسیار ارزشمند هستند را کاهش دهد به این ترتیب بیمار به هر دو شرایط ایده آل خود دست می یابد(هم نویز محیط کاهش می یابد و هم درک گفتار افزایش می یابد).

با افزایش ولوم کنترل نیز همین حالت انجام می شود به این صورت که زمانی که صدا کم باشد و بیمار به بهره بیشتری نیاز داشته باشد با افزایش ولوم کنترل بهره بیشتری برای مناطق مهم گفتاری فراهم می شود و درک گفتار به راحتی فراهم می شود بدون آنکه نویز محیط آزاردهنده شود.

 

برنامه انتقال فرکانسی:

این برنامه برای افراد با کم شنوایی عمیق و مناطق مرده در حلزون و عصب گوش بسیار مناسب می باشد. با این برنامه می توان صداهای مربوط به مناطق مرده را به سمت مناطق سالم انتقال داد و بیمار را از هیج صدایی محروم نکنیم.

 

ویژگی Reverb Reduction:

برنامه کاهش اکو یا بازگشت صدا ممکن است هم برای صدای خود فرد(پیچش صدا در گوش) و هم زمانی که در محیط بسته صحبت می کند برگشت صدارا احساس کند. برنامه کاهش اکو ابتدا صداهای اکو دار را شناسایی و تا حد ممکن بدون انکه صدای گفتاری کاهش و تحت تاثیر قرار گیرد کاهش پیدا می کند.

همانطور که توجه می کنید در سمعک های برنافن تلاش بیشتر بر روی گفتار و درک بهتر می باشد با این تکنولوژی ها صدا بیشتر طبیعی و با کیفیت تر می شود.

 

ویژگی وایرلس سمعک ها نیز بسیار مهم و قابل توجه می باشد به این صورت که امکان اتصال به سایر وسایل صوتی نظیر موبایل، تلفن و تلویزیون را فراهم می کند. حتی امکان استفاده از برنامه های مخصوص سمعک برنافن برای تغییرات صدا و برنامه های سمعک برای راحتی بیمار فراهم شده است.

این ویژگی حتی برای کودکان با افت شنوایی شدید در مدرسه و محیط های آموزشی بسیار مفید می باشد. با اتصال سمعک با میکروفون جداگانه از طریق وایرلس می توان میکروفون را به لباس معلم متصل کرد و درک بهتری برای کودک در محیط های مختلف فراهم کرد.

طبق گفته های بالا از تکنولوژی سمعک های برنافن با اطمینان می توان سمعک برنافن را برای تمامی بیماران تجویز و تنظیم کرد. این سمعک دارای تکنولوژی هوشمند و در انواع مدل های سمعک از جمله سمعک های نامریی، سمعک های داخل گوشی، سمعک های پشت گوشی و سمعک های پشت گوشی ریک می باشند و حتی دارای سمعک های سوپرپاور و قوی برای بیماران با افت شنوایی شدید می باشند.

همچنین در این برند بعضی از مدل های سمعک علاوه بر پوشش نانو برای جلوگیری از خرابی سمعک توسط گردوغبار و تعرق بیمار دارای پوشش ضدآب نیز می باشند و به عنوان سمعک ضدآب قابل استفاده می باشند.

 

سمعک های جدید برنافن سوییس و امکانات آنها:

سمعک JUNA برنافن:

این سمعک دارای دو مدل 7 و 9 می باشد که برای بیماران با کم شنوایی ملایم تا شدید مناسب است. این سمعک دارای انواع مدل های سمعک نامرئی، داخل گوشی و سمعک پشت گوشی با قالب و مدل ریک می باشد.

این سمعک برخلاف بسیاری از سمعک ها که محدوده پاسخ کمتر از 8 کیلو هرتز را پوشش می دهند پهنای پاسخ فرکانسی تا 10 کیلو هرتز دارند.(این ویژگی سبب تحریم کل مناطق حلزونی می شود و از ایجاد مناطق مرده به علت عدم تحریک کافی جلوگیری می کند).

این سمعک دارای تمام ویژگی های نامبرده شده می باشد که در زیر به صورت مختصر به چند ویژگی سمعک جونای برنافن اشاره می شود:

*قابلیت بهبود شرایط محیطی(کاهش نویز محیط و افزایش درک گفتار=ترکیب فعالیت چند برنامه)

*سمعک های پشت گوشی این مدل از سمعک ها دارای پوشش ضدآب می باشند(سمعک ضدآب برنافن)

*قابلیت VC Learning و ولوم کنترل هوشمند با هدف درک و راحتی بیشتر بیمار در محیط های محتلف شنیداری

*دارای سیستم تله کویل(تلفن خودکار)

*درای پوشش نانو برای محافظت از گردوغبار و تعرق در سمعک های پشت گوشی

*دارای برنامه های کاهش نویز محیط و فیدبک گیری تطبیقی

*دارای سیستم وایرلس برای ارتباط دو گوشی در سمعک ها

*دارای برنامه انتقال فرکانسی و تکنولوژی دایرکشنالیتی واقعی برای تمرکز بر گفتار و گوینده در شرایط مختلف

 

 

سمعک ACRIVA برنافن:

این مدل سمعک برنافن دارای انواع مدل سمعک IIC (این سمعک دارای کیت مخصوص برای ساخت سمعک نامریی می باشد)، سمعک داخل گوشی با قدرت های مختلف و سمعک های پشت گوشی جدید برنافن می باشند.

این سمعک همانند مدل قبلی برنافن دارای ویزگی منحصر به فردی می باشد که در درک بهتر بیماران بسیار کمک کننده می باشد.

ویژگی سمعک اکریوا برنافن:

* پهنای باند تا 10 کیلوهرتر( طبیعی تر بودن صدا برخلاف سمعک های قدیمی)

* دارای پوشش نانو در مقابل آب، گردوغبار و تعرق بیمار(سمعک صددرصد ضدآب، سمعک ضدآب علاوه بر اینکه در مقابل آب مقاوم است به دلیل پوشش نانو عمر بیشتری هم دارد و برای بیماران در مناطق مرطوب نیز بسیار مناسب تر می باشد).

* برنامه تشخیص تلفن اتوماتیک( با نزدیک شدن تلفن به سمعک برنامه فعال می شود و میتوان سمعک را به گونه ای تنظیم کرد که فقط صدای تلفن شنیده شود یا صدای تلفن و اطراف هر دو شنیده شوند)

* دارای 11 و 13 برنامه شنیداری مختلف برای شرایط مختلف محیطی بیمار

* دارای تراکم فرکانسی

*ارتباط دو گوشی و کاهنده نویز های گذرا

http://www.jpegreducer.com/upld/gen/WpQySa/50.jpg


 

لازم به ذکر است که سایر سمعک های جدید برنافن نظیر

* سمعک کاریستا

دارای ویژگی های سمعک های بالا می باشند و از نظر قیمت سمعک بسیار مناسب و در انواع مدل های سمعک با اندازه ای کوچک و استثنایی موجود می باشند. سمعک کاریستا نیز ضدآب می باشد.

 

سمعک های سوپرپاور برنافن:

سمعک سوپرمیا:

این سمعک به صورت پشت گوشی و دارای قدرت 82 دسی بل که چزء سمعک های قوی می باشد. این سمعک پرقدرت برای بیماران با کم شنوایی شدید تا عمیق و تمام سنین مناسب می باشد.

ویژگی قابل توجه این سمعک قوی:

*برنامه انتقال فرکانسی که برای این گروه از بیماران بسیار ضروری می باشد.

*سیستم وایرلس سمعک که برای اتصال به سایر وسایل صوتی بسیار مناسب است (این افراد به دلیل کم شنوایی زیاد خود قادر به درک صدای تلفن، تلویزیون و سایر وسایل صوتی نمی باشند اما با وسایل کمک شنیداری می توان کمک بسیاری برای درک این گروه از بیماران انجام داد)

*این سمعک با داشتن پوشش نانو به عنوان سمعک ضدآب معرفی و قابل استفاده می باشد.

*دارای میکروفون های دایرکشنالیتی تظبیقی که به صورت خودکار و با توجه به محیط شنیداری از حالت تمرکز بر گوینده تنها و توجه به محیط اطراف تغییر می کند.

سمعک قابل شارژ برنافن

سمعک بدون باتری برنافن:

امروزه سمعک های قابل شارژ جایگاه ویژه ای در بین بیماران بدست آورده اند. برای بیماران با مشکلات حرکتی یا حتی مشکل در تعویض باتری سمعک، مشکلات بینایی بخصوص در سالمندان یا حتی افرادی که تنها زندگی می کنند سمعک قابل شارژ بسیار موثر و کارامد می باشد.

در این سمعک ها هم امکان استفاده از باتری های طلایی که سالانه تعویض می شوند و باتری های که هر روز باید در دستگاه یا شارژر قرار گرفته شوند و شارژ شوند وجود دارد.

 

سمعک ZERENA برنافن از جدیدترین محصولات این کمپانی سویسی می باشند و دارای برد یا کیت جدیدی با امکانات و ویژگی های بیشتر می باشد.

*وجود برنامه Dynamic Range Extender امکان درک موسیقی بدون هیچ گونه دیستورشن و حالت طبیعی را فراهم میکند.

* برنامه وزوز گوش برای بیماران با وزوز جهت توانبخشی و رفع وزوز گوش بسیار موثر می باشد. در این سمعک برنامه وزوز می تواند به عنوان مسکر وزوز و تقویت کننده سمعک قابل اسفاده است. از ویژگی منحصر به فرد در این سمعک امکان تغییر و تطبیق صدای مسکر و تقویت کننده برای بیمار از طریق ولوم کنترل وجود دارد.(بیمار می تواند با تغییر وزوز شدت لازم برای پوشش وزوز را فراهم کند که سریعتر به نتیجه دلخواه برسد)

* امکان اتصال به وسایل اینترنتی برای ارتباط بهتر و نتایج بیشتر

*برنامه DECS امکان تطبیق سمعک را در محیط های مختلف شنیداری به بیمار می دهد که با تغییر شرایط اکوستیکی نظیر صدای بلند و ناگهانی، نویز های زمنیه یا حضور چند گوینده در محیط سمعک بهترین عملکرد خود را ایفا کند.

http://www.jpegreducer.com/upld/gen/SP1zzN/25.jpg

 

دیگر سمعک های برنافن:

*سمعک سافیرا

*سمعک نوارا

این دو سمعک ویژگی ضدآب بودن را دارند اما از همان تکنولوژی سمعک های جدید (ویزگی کانال های آزاد) استفاده می کنند. همچنین دارای برنامه های خودکار چند محیطی، کنترل کننده های تطبیقی نویز محیط، تلفن خودکار و برنامه قابل توجه در این سمعک ها برنامه DATA LEARNING می باشد که اطلاعات جدید در محیط های شنیداری مختلف را جمع اوری و انالیز می کند و اگر فرد در این محیط تغییری در صدا (نظیر افزایش یا کاهش ولوم یا تغییر برنامه سمعک) انجام دهد سمعک این اطلاعات را ذخیره می کند، حال زمانی که بیمار مجدد به محیط وارد می شود دیگر نیازی به تکرار و تغییر برنامه سمعک نمی باشد و خود سمعک تمام تغییرات سمعک را اعمال می کند.

 

http://www.jpegreducer.com/upld/gen/XSZYZh/25.jpg

 

در انتها می توان گفت که سمعک های جدید برنافن با تکنولوژی هوشمند و CHANNEL FREE خود امکان درک بهتر گفتار را برای بیمار فراهم می کند. اگر بخواهیم با سایر برندهای سمعک مقایسه کنیم این سمعک ها در مقایسه با انها دارای سال تولید جدیدتر و تکنولوژی های جدیدتری می باشند.

همچنین از ویژگی قابل توجه این برند سمعک میتوان به ضدآب بودن تمامی سمعک های معرفی شده، داشتن برنامه انتقال فرکانسی، تلفن اتوماتیک، ولوم کنترل هوشمند و سیستم وایرلس اشاره کرد که در تمامی سمعک های جدید برنافن وجود دارد که به مراتب نسبت به سایر برندها این سمعک ها را متمایز می کند.( یعنی برنامه های جدید به عنوان ویژگی پایه در تمام سمعک ها وجود دارد درصورتی که دربرندهای دیگر باید مبلغ بیشتری برای خرید سمعک با این امکانات پرداخت شود).

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)