سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


مقالات آزمایش های شنوایی

تست OAE

برای توضیح بیشتر تست OAE ابتدا لازم است مروری بر آناتومی گوش داشته باشیم.

گوش شامل سه بخش می باشد:

 • گوش خارجی
 • گوش میانی
 • گوش داخلی

گوش خارجی که شامل لاله گوش، کانال گوش و پرده گوش می باشد.

وظیفه این قسمت جمع آوری صدا، تقویت صدا  و انتقال صدا به گوش میانی می باشد.

گوش میانی شامل سه استخوانچه به نام های استخوانچه چکشی، سندانی و رکابی می باشد که وظیفه آنها انتقال صدا به گوش داخلی و تقویت صدا می باشد و همچنین لوله ای به نام شیپوراستاش که گوش میانی را به حلق وصل می کند و وظیفه آن ایجاد تهویه و متعادل کردن فشار می باشد.

گوش خارجی، مانی و داخلی

در نهایت گوش داخلی دارای حلزون گوش برای شنیدن صدا و مجاری برای حفظ تعادل بدن می باشد.

در حلزون گوش دو نوع سلول  مویی وجود دارد که با حرکت خود سبب تبدیل انرژی صوتی به انرژی الکتریکی و انتقال آن به عصب شنوایی می شود.

سلول های مویی خارجی زمانی که در معرض محرک صوتی یا گفتار قرار می گیرند دارای حرکت خود به خودی می باشند که به آن OAE یا گسیل های منتشر شده صوتی می گویند و با دستگاهی به نام OAE و قرار دادن پروب در کانال گوش قابل ثبت می باشد.

به دلیل اینکه در این تست پاسخ به سرعت نمایان می شود جزء تست های غربالگری شنوایی نوزادان در بیمارستان قرار گرفته است.

 

OAE نرمال:

افراد با شنوایی نرمال دارای OAE نرمال می باشند به این معنی که شنوایی آنها در محدوده نرمال یعنی کمتر از ۳۵  دسی بل قرار دارد و عملکرد حلزون نرمال می باشد.

در شکل زیر مناطق سبز رنگ مربوط به پاسخ سلول های مویی گوش داخلی و مناظق قرمز رنگ مربوط به نویز زمینه می باشند که در این شکل پاسخ OAE فرد کاملا نرمال می باشد.

تست OAE

 

OAE غیر نرمال:

افرادی که در این تست رد می شوند به احتمال قوی دارای کم شنوایی بیشتر از ۳۵ دسی بل دارا می باشند و نیاز به ارزیابی های بیشتر مانند تست ادیومتری، تمپانومتری و ABR دارند.

احتمال دیگری که می تواند سبب رد شدن در این تست شود وجود عفونت در گوش میانی می باشد که مانع ثبت پاسخ های سلول مویی می شود.

در این گونه موارد نیز انجام تست تمپانومتری بسیار مفید می باشد.

در شکل زیر مناطق سبز رنگ مربوط به پاسخ سلول های مویی گوش داخلی و مناظق قرمز رنگ مربوط به نویز زمینه می باشند همانطور که مشاهده می شود پاسخ به خوبی قابل مشاهده نمی باشد بدین معنی که پاسخ OAE فرد ابنورمال می باشد و نیاز به تست های بیشتری دارد.

OAE

همچنین بر طبق کمیته ارزیابی شنوایی کودکان (JCIH)

نوزادان و کودکانی که موارد زیر را داشته باشند را کاندید ارزیابی های دوره ای معرفی کرده اند:

 • سابقه خانوادگی کم شنوایی
 • عفونت های حین بارداری نظیر ایدز، هپاتیت B، هرپس، سیتومگالوویروس، سیفلیس و غیره
 • ناهنجاری های سر و صورت نظیر شکاف کام و لب، آترزی گوش و غیره
 • سندرم های مرتبط با کم شنوایی همچون سندرم داون، لوشر، واردنبرگ و غیره
 • بستری در بخش های مراقبت های ویژه نوزادان (NICU) بیشتر از ۵ روز

 • تولد زود رس
 • بیلی روبین بالا
 • تاخیر در گفتار
 • عفونت های مکرر گوش
 • ضربه به سر و شکستگی جمجمه
 • عفونت های باکتریال نظیر اوریون، مننژیت و غیره
 • در معرض صدای بلند و نویز طولانی مدت
 • مصرف داروهای سمیت گوشی همچون جنتامایسین، کانامایسین و غیره

 

در صورت تائید کم شنوایی توسط تست های ادیومتری ، OAE و ABR فرد نیاز به استفاده از سمعک دارد که با توجه به تکنولوژی های جدید سمعک، اندازه و توانایی آنها نسبت به سمعک های قدیمی پیشرفت بسزایی داشته است. همچنین سمعک در انواع داخل گوشی و پشت گوشی و در انواع تکنولوژی دیجیتال و هوشمند وجود دارد.

جدیدترین نوع سمعک ها سمعک های نامرئی هستند که با توجه به میزان کم شنوایی فرد باید سمعک مناسب انتخاب شود.

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا