سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

ارزیابی شنوایی

 

انجام ارزیابی های پایه شنوایی و بررسی پرده گوش جهت تعیین نوع و میزان کم شنوایی انجام می شود.

بعد از تاریخچه گیری و بررسی مشکلات بیمار با استفاده از اتوسکوپ وضعیت پرده گوش، کانال گوش و وجود یا عدم جرم گوش گزارش می شود.

با استفاده از ادیومتری می توان در تمامی فرکانس های شنوایی (250 تا 8 کیلوهرتز) تون های خالص در شدت ها و فرکانس های بیان شده ارائه کرد. همچنین بعد از انجام تست شنوایی سنجی با تون خالص به بررسی میزان درک گفتار با استفاده از کلمات مختلف پرداخته می شود.

بعد از انجام تمامی تست های شنوایی نتایج بر روی برگه ادیوگرام یا نوار گوش ترسیم می شود.

http://www.jpegreducer.com/upld/gen/hYHUma/50.jpg

 

باید بدانیم که شنوایی نرمال در محدوده 0 تا 25 دسی بل می باشد و هرچه بیمار در شدت بالاتری به محرکات تن خالص پاسخ دهد به معنی آسیب بیشتر در فرکانس اندازه گیری شده می باشد.

بیماری های مختلف نظیر عفونت گوش، پارگی پرده گوش، ضربه به گوش، در معرض صدای بلند و آزاردهنده، مصرف داروها وحتی جرم گوش می توانند سبب کم شنوایی های مختلف (کم شنوایی انتقالی، کم شنوایی حسی عصبی و کم شنوایی میکس) و افت با شدت های مختلف بستگی به میزان و درجه بیماری شوند.

همچنین در بررسی میزان درک گفتار با کلمات نیز شنوایی شناس به بررسی سالم بودن عصب شنوایی و مراکز دریافت کننده و تفسیر گفتار می پردازد.

در نهایت با انجام تست تمپانومتری (قراردادن پروب پلاستیکی مخصوص در کانال گوش و ارائه فشارهای مختلف) می توان به درستی از وضعیت پرده گوش، وجود یا عدم وجود عفونت گوش، بررسی زنجیره استخوانی، شیپوراستاش و به طور کلی ارزیابی گوش میانی پرداخته می شود.

http://www.jpegreducer.com/upld/gen/kKgMn4/50.jpg

اما در نوزادان و کودکان به دلیل عدم همکاری در انجام تست های شنوایی باید از ابزارهای اتوماتیک که به همکاری فرد نیاز نباشد استفاده کرد. برای این منظور تست های شنوایی نوزادان شامل تست OAE (بررسی سلول های مویی در حلزون گوش)، تست ای بی ار (بررسی عصب شنوایی) و تست تمپانومتری (بررسی عفونت گوش) می باشد.

*لازم به ذکر است که این تست ها نیاز به محیط ساکت و خلوت می باشد که تست با دقت بالا انجام شود و درصورت وجود نویز و شلوغی از اعتبار تست کاسته می شود.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)