سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
02188492162
09105241071
   

کم شنوایی در کودکان

کم شنوایی در کودکان

در این بحث به صورت خلاصه مروری بر علت کم شنوایی، انواع کم شنوایی، روند پیشرفت گفتار در کودک و توانبخشی کودک توجه می شود.

با توجه به آنکه نقشه شنوایی انسان در ۱۲ ماهگی کامل می‌شود، اگر کم شنوایی در این جمعیت کشف و درمان نشود منجر به تاخیر در پیشرفت گفتار و زبان، مشکلات احساسی، اجتماعی، درسی و از همه مهمتر شناختی خواهد شد زیرا زمانی که کودک با محیط اطراف خود ارتباط نداشته باشد مغز کودک نمی تواند از نظر درکی و شناختی پیشرفت کند.

البته عوارض ناشی از این معلولیت با کشف به‌موقع کم شنوایی در دوران نوزادی و بعد از آن کاهش می یابد که نقش والدین در این بخش پررنگ تر می شود. مشکلی که در این زمینه وجود دارد ناآگاهی خانواده از مراحل رشدی نوزاد، عدم پذیرش و همکاری خانواده درصورت افت شنوایی نوزاد، عدم انجام آزمون‌های دقیق در غربالگری های بدو تولد و… سبب بتاخیر افتادن شناسایی نوزاد می شود.

حال به علت و انواع کم شنوایی در این قسمت پرداخته می شود.

علت کم شنوایی چیست؟ آیا رد شدن در اولین غربالگری شنوایی نشان از مشکل شنوایی است؟ آیا نیاز به تست مجدد شنوایی است؟ آیا در صورت تائید، کم شنوایی قابل درمان است؟

طبق یافته‌های محققین یک عامل تنها برای کم شنوایی وجود ندارد و اغلب به‌واسطه طیف وسیعی از مشکلات که شامل بیماری های مادرزادی و ارثی، عفونت‌ها و ضربه‌ها که بخش های مختلف گوش و مکانیسم های آن را متأثر می‌کند، ایجاد می‌شود. در تست اول شنوایی یا تست OAE، ۱۰-۱۵ % کودکان در برنامه‌های غربالگری رد می‌شوند، که علت این امر وجود مایع آمونیوم در گوش جنین است که در همان هفته های اول بعد از تولد جذب  و درصورت انجام تست مجدد پاسخ مناسب دیده می شود.

توجه: برای نوزادانی که دارای زردی بالا(بیلی روبین بالا)، نگهداری در بخش مراقبل های ویژه بیشتر از ۵ روز، تولد زودرس و … می باشند انجام تست های مکرر شنوایی الزامی می باشد. در این گروه از نوزادان کم شنوایی می تواند با تاخیر ایجاد شود.

کم شنوایی همانطور که در بخش بالا به آن اشاره شد علت های مختلفی دارد اما به صورت کلی کم شنوایی در کودکان و بزرگسالان به سه گروه تقسیم می شود: کم شنوایی انتقالی، کم شنوایی حسی عصبی، کم شنوایی آمیخته.

کم شنوایی انتقالی

همانطور که اسم آن مشخص است مشکل در انتقال صدا از مجرای گوش خارجی به گوش داخلی باعث ایجاد کم شنوایی انتقالی می‌شود.

منبع اصلی دریافت صدا حلزون گوش می باشد که بسیاری از مردم به اشتباه پرده گوش را منبع دریافت صدا می دانند.

در این موارد عملکرد گوش داخلی طبیعی است اما در مسیر انتقال مشکلی وجود دارد که از اصلی ترین عامل در کودکان می توان به عفونت گوش میانی اشاره کرد.

از این‌رو بیشترین شیوع نوع کم شنوایی در کودکان کم شنوایی انتقالی است و گفته می‌شود تقریباً تمام انسان‌ها در دوران کودکی خود دچار عفونت گوش می‌شوند.

کم شنوایی حسی عصبی

این نوع کم شنوایی ناشی از آسیب به ارگان انتهایی حسی یا سلول‌های مویی قرارگرفته در حلزون یا به دلیل اختلالات ناشی از عصب باشد. برای بررسی سلولهای مویی در حلزون می تون از تست OAE و برای بررسی عصب شنوایی می توان از تست ABR استفاده کرد.

در این آزمون ها حتما باید نوزاد یا کودک در خواب باشد زیرا سروصدا، حرکات کودک می تواند بر نتایج تاثیر بگذارد و از اعتبار آنها بکاهد.

کم شنوایی آمیخته

زمانی که هر دو کاهش انتقالی و حسی عصبی وجود داشته باشد کم شنوایی از نوع آمیخته است.

متأسفانه کم شنوایی منجر به طیف وسیعی از مشکلات در دریافت و پردازش گفتار می‌شود و به این دلیل که نوزاد هیچ دردی را تحمل نمی کند والدین پیگیری کمتری نشان می دهند. در همه موارد از کم شنوایی باید تست شنوایی مناسب برحسب سن نوزاد یا کودک انجام شود تا از مشکلاتی که درآینده ایجاد می شود جلوگیری کرد.

تکامل شنوایی

شاید مهم‌ترین جنبه در رشد هر کودک کسب مهارت های زبانی و توانایی تولید گفتار است که می‌تواند منجر به موفقیت در ارتباطات و تعاملات اجتماعی شود.

رشد زبان به‌سرعت در طی چند ماه اول زندگی ایجاد می‌شود درحالی‌که در کودکان کم شنوا طولانی تر می‌شود و به‌صورت طبیعی رخ نمی‌دهد. به همین دلیل تصمیم برای انجام مداخلات و توانبخشی کودک بسیار حساس می باشد. در اکثر خانواده ها زمانی که از کم شنوایی نوزاد یا کودک خود مطلع می شوند کم شنوایی را انکار می کنند که این مساله خود سبب به تاخیر افتادن مداخلات می شود.

مثالی که می توان برای خانواده ها بیان کرد این است که افراد نابینایی که از نظر شنوایی مشکلی ندارند توانایی طی کردن تحصیلات عالی یا حتی تدریس در دانشگاه ها را دارند اما در فردی که فقط از نظر شنوایی مشکل داشته باشد این گونه نیست زیرا نمی تواند از نظر شناختی پیشرفت کند. پس به راحتی می توان به اهمیت و نقش سیستم شنوایی پی برد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که در طول اولین ۱۲ ماه زندگی، مغز با سرعت بیشتری رشد می‌یابد. نورون‌های قشر شنوایی در طول ۳ سال اول زندگی بالغ می‌شوند و پس از آن تغییر بارزی نمی‌کنند. این نتایج نیز تائیدی از نقش مداخله زود هنگام در فرد کم شنوا می باشد.

به طور خلاصه می توان گفت اولین جنبه سیستماتیک که در کودک ایجاد می‌شود، ویژگی عاطفی مانند خشم، شادی و اندوه است. اگرچه نوزادان قادر به دیدن، شنیدن، لمس کردن و بوییدن هستند اما این عملکردها به‌صورت رفلکسی هستند. این تحریکات زودهنگام باعث رشد هنجار نوزاد می‌شود که تا ۲ ماهگی، کودک توانایی گرفتن اشیا را دارد. تا ۴ ماهگی، مکان‌یابی کودک با چرخش سر در فضا شروع می‌شود و تا ۶ ماهگی، کودک توانایی شناسایی و تقلید واکه‌ها را فرامی‌گیرید. در نهایت تا ۱۲ ماهگی، راه‌های عصبی به حدی رسیده که کودک قادر به تولید اولین کلمات می‌باشد.

کم شنوایی در کودکان:

 

در این بخش به ویژگی های پاسخ شنوایی کودکان تا ۱۳ ماهگی و بالاتر پرداخته می شود:

(والدین محترم توجه فرمایند درصورتی که کودک فقد هر یک از ویژگی های بیان شده در مراحل بود برای اطمینان بیشتر به کلینیک های شنوایی مراجعه فرمایند.)

تولد تا ۴ ماهگی

 1. در این مرحله، پاسخ‌ها به‌صورت محدود و رفلکسی هستند.
 2. در محیط خیلی ساکت با استفاده از محرکات آهسته از صداهای دیگر صداهای ریز می‌توان پاسخ‌های پلک زدن و گشادشدن چشم را مشاهده کرد، اما این پاسخ‌ها بسیار متغیر هستند.
 3. تنها پاسخ‌های شنوایی قابل‌اعتماد در این سن پاسخ استارتل یا پلک زدن است.
 4. در ۳ تا ۴ ماهگی ممکن است کودک شروع به چرخش سر به سمت صدا نشان دهد، اما این پاسخ‌ها ناپایدار و متغیر هستند.

 

۷-۴ ماهگی

 1. در ۴ ماهگی کودک چرخش سر به سمت منبع صدا دارد، انجام می‌دهد
 2. در ۷ ماهگی، عضلات گردن کودک به‌اندازه کافی قوی می‌شوند تا اجازه چرخش مستقیم به سمت طرفین را می‌دهد.
 3. در این سن، مکان‌یابی مستقیم به سمت پایین(پایین تر از سطح چشم) انجام نمی‌شود.
 4. مکان‌یابی اولیه فقط در سطح افق به سمت طرفین انجام می‌شود.

 

۹-۷ ماهگی

 1. بین سنین ۷ و ۹ ماهگی، کودک شروع به شناسایی دقیق مکان منبع به‌صورت مستقیم دارد.
 2. در این سن، پاسخ‌های مکان‌یابی ثابت و سریع است.
 3. نوزاد احتمالاً هنوز نمی‌تواند به‌صورت مستقیم جهت‌یابی به سمت بالا را انجام دهد اما به طور غیرمستقیم پایین را نگاه می‌کند.

 

۱۳-۹ ماهگی

 1. در انتهای این سن، کودک به صوت مستقیم می‌تواند در هر سطحی، بالاتر و پایین تر از سطح چشم را جهت‌یابی کند.
 2. در ۱۲ ماهگی، حس کنجکاوی کودک سبب جهت‌یابی منبع صدا می‌شود.
 3. بلوغ کامل سیستم شنوایی کودک در این سن ایجاد می‌شود.

 

۱۳ ماهگی و بالاتر

اگرچه در این سن شنوایی‌شناس می‌تواند پاسخ‌های غیرشرطی را از کودک ثبت کند اما در این سن پاسخ کودک تحت تأثیر عوامل زیادی است. به نظر می‌رسد در این محدوده سنی، تکنیک‌های پاسخ تقویتی نظیر ادیومتری تقویتی دیداری یا ادیومتری پاسخ جهت‌یابی شرطی مناسب تر است. طبق مطالعات، کودک در سن ۱ تا ۴ ماهگی، می‌تواند استرس های زبانی، فرکانس پایه، شدت و دیرش را تشخیص دهد

 

 

در زیر فهرستی از مراحل گفتار-زبان-شنوایی کودک از بدو تولد تا ۲ سالگی آورده شده است :

(توجه والدین به کودک برای طی کردن طبیعی مسیر رشد گفتار و زبان بسیار مهم و ضروری می باشد)

 

تولد تا ۳ ماهگی:

 1. استارتل در مقابل نویز شدید
 2. آرامش در مقابل صداهای آشنا
 3. تولید واکه‌هایی نظیر ‘’ooh’’ و ‘’aah’’

۳ تا ۶  ماهگی:

 1. تولید صداهای مختلف مانند ‘’ba-ba’’ و ‘’da-da’’
 2. لذت بردن از ورور کردن
 3. علاقه به اسباب‌بازی‌های صداساز
 4. تغییر زیر و بمی صدا
 5. چرخش سر و چشم به سمت صدا

۶ تا ۹  ماهگی:

 1. پاسخ به نام خود
 2. تقلید گفتار با صداهای غیر گفتاری
 3. بازی با تکرار کردن کلمات
 4. درک کلماتی نظیر نه و بای بای
 5. گفتن ‘’da-da’’ یا ‘’ma-ma’’
 6. گوش دادن به‌دقت به موسیقی یا آواز خواندن

۹ تا ۱۲  ماهگی:

 1. پاسخ‌های متفاوت به صحبت های شاد یا عصبانی
 2. چرخش سریع سر به صدای بلند یا آهسته
 3. ورور کردن در پاسخ به صدای انسان
 4. استفاده از ۲ یا ۳ کلمه‌ی ساده به طور درست
 5. رها کردن اسباب‌بازی در صورت خواستن از وی
 6. پیروی از دستورات ساده
 7. توقف در برابر کلمه ” نه”

۱۲ تا ۱۸ ماهگی:

 1. شناسایی افراد، اعضای بدن و اسباب‌بازی‌ها
 2. چرخش سریع سر به سمت منبع صدا در همه جهات
 3. توانایی بیان خواسته‌ها
 4. صحبت کردن شبه جمله‌ای
 5. حالت چهره همراه با گفتار مناسب
 6. تکرار بعضی کلمات شنیده‌شده
 7. رقصیدن با موسیقی

۱۸ تا ۲۴  ماهگی:

 1. پیگیری دستورات ساده
 2. صحبت کردن قابل‌فهم ۲ کلمه‌ای
 3. شناسایی صداها در محیط
 4. گنجینه لغت ۲۰ کلمه یا بیشتر

 

توجه: برای کاهش چنین ارجاعاتی و به‌منظور جلوگیری از آسیب به بهداشت والدین یک سری قوانین برای ارجاع کودکان دچار تا خیر گفتاری پیشنهادشده است:

 1. در ۱۲ ماهگی: عدم تمایز ورور یا تقلید کلامی
 2. در ۱۸ ماهگی: عدم استفاده از کلمات تنها
 3. در ۲۴ ماهگی: واژگان کمتر از ۱۰ لغت
 4. در ۳۰ ماهگی: واژگان کمتر از ۱۰۰ لغت، گفتار غیرقابل‌فهم، عدم استفاده از ترکیب ۲ کلمه‌ای
 5. در ۳۶ ماهگی: واژگان کمتر از ۲۰۰ لغت، عدم استفاده از جملات تلگرافی، وضوح گفتار کمتر از ۵۰ درصد
 6. در ۴۸ ماهگی: واژگان کمتر از ۶۰۰ لغت، عدم استفاده از جملات ساده، وضوح گفتار کمتر از ۸۰ درصد

 

 

متأسفانه به علت انکار ناشنوایی توسط والدین، ارجاعات متخصصان به یکدیگر و معلولیت های چندگانه و همراه، زمان تشخیص دقیق کم شنوایی به تا خیر می‌افتد.

نقش والدین در رشد گفتار و زبان کودک کم شنوا

 

ایا شخصیت روانی  پدر و مادران در پیشرفت و رشد شنوایی و گفتار کودک تاثیر گذار است؟

 

در سال هایی که به تشخیص و ارزیابی نوزادان و کودکان مشغول بوده ایم انواع تیپ های شخصیتی را در والدین مشاهده و ثبت کرده ایم.

طبق منابع و کتب روانشناسی انسان ها به چندین تیپ شخصیتی تقسیم بنده می شوند، حال جدا از این طبق بندی ها مادران و پدرانی که کودکان با مشکلات مختلف شنوایی داشته اند را طبق مستندات کلینیک به سه دسته تقسیم می کنیم. لازم به ذکر است این طبقه بندی تنها بر اساس مشاهدات تیم نجواکلینیک می باشد :

 

 • والدین ریز بین و پیگیر: این والدین معمولا در سنین بسیار پایین کودک خود را همواره زیر نظر می گیرند و در صورت هرگونه تغییر در رفتارهای شنوایی کودک یا در صورت مغایرت رفتارهای شنوایی کودک با هم سن و سال های خود سریعا به متخصص شنوایی شناسی، متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص نوزادان و کودکان مراجعه می کنند و در نهایت به متخصص شنوایی ارجاع داده می شوند و نتیجه تست های شنوایی به والدین گزارش می شود.

در والدین ریز بین و پیگیر  سن تشخیص کم شنوایی بسیار پایین است و می توان بهترین مداخله را انجام داد و در نتیجه بهترین نتیجه حاصل می شود. برای مثال به دو والد زیر دقت نمایید:

 1. مادری به کلینیک مراجعه می نماید و می گوید از دو روز پیش کودک بنده سرما خورده است و امروز متوجه شده ام که نسبت به دیروز کمتر به صدا واکنش نشان می دهد و باید بلند تر حرف بزنم. کودک ۴ ساله وی مورد بررسی قرار می گیرد و عفونت در گوش میانی و ۳۰ درصد کم شنوایی مشاهده می شود. کودک بلافاصله جهت درمان به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شود و بعد از درمان و ارزیابی مجدد بعد از یک هفته کودک به حالت نرمال برمی گردد.
 2. مادری به پاسخ های شنوایی نوزاد ۴۷ روزه خود مشکوک می شود و بعد از ارزیابی افت شنوایی شدید در وی تشخیص داده می شود و در سن ۵ ماهگی بعد از تایید این مقدار کم شنوایی سمعک دو گوشی تجویز شد و د حال حاضر کودک ۴ ساله می باشد و عملکرد شنوایی و گفتار وی بسیار عالی می باشد.

طبق مشاهدات حدودا ۳۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

 • والدین کم توجه: این والدین مگر با هشدار اطرافیان به مشکل کودک خود توجه کنند. در این تیپ شخصیتی معمولا در سنین بسار بالا مثلا در حدود ۱۵ الی ۶ سالگی کودک خود را نزد ما می آورند و ما مشکل شنوایی کودک را تشخیص قطعی می دهیم. این والدین بسیار آنچنان در مسائل زندگی خود و خرافاتی همچون ژنتیک دیر حرف زدن در خانواده شان غرق شده اند که در نهایت با هشدار والدین دیگر یا معلمین پیش دبستانی و مهدکودک ها راهی کلینیک های شنوایی سنجی می شوند.

به دو مثال عینی در این مورد توجه کنید:

 1. کودکی به علت سرفه شدید به بیمارستان مراجعه می کند و در نهایت با مراجعه به بخش شنوایی OME همراه با افت شنوایی ۳۵ درصدی تایید می شود. بعد از بستری شدن و مداخله دارویی سرفه های شدید کودک و تب وی بهبود می یابد. در نهایت کودک دوباره به کلینیک شنوایی ارجاع داده می شود و عفونت دوباره تایید می وشد و به والدین عواقب تداوم عفونت در گوش تذکر داده می شود و بعد از تجویز دارو توسط فوق تخصص گوش دو هفته بعد به وی وقت داده می شود اما علیرغم پیگیری والدین مراجعه نمی کنند و بعد از ۳۶ روز مراجعه، عدم مصرف به موقع دارو و تدوام عفونت شدید همراه با تب و کم اشتهایی و ۴۰ درصد کم شنوایی تایید می شود و کودک تحت عمل جراحی VT در پرده گوش قرار می گیرد. نمونه به توجهی والدین کودک منجر به بیهوشی و عمل پرده پوش کودک منتهی شد.
 2. مادری کودک ۶ سال و ۹ ماهه خود را به کلینیک نجوا می آورد و افت ملایم در فرکانس های پایین، افت متوسط در فرکانس های میانه و افت شدید در فرکانس های بالا تخیص داده می شود. کودکی که قرار است ۳ ماه دیگر در مدرسه در کلاس اول ثبت نام کند به هیچ وجه نمی تواند حروف س ش   ز  ف  ق  ژ  چ  ج  را تولید کند. برای مثال به کلمه “شیر” می گوید “ییر”. حال در این سن رشد مناطق شنوایی مغز کودک به حداقل می رسد و حداکثر آن تا سن ۲ الی ۳ سالگی است. درنهایت با مشاوره دقیق و تجویز سمعک کودک می تواند تمامی صداها را بشنود اما متاسفانه علیرغم اینکه کودک در حال حاضر کلاس دوم است بشدت با مشکل مواجه است. بنظر شما تاوان بی توجهی والدین را باید کودک دهد؟

طبق مشاهدات حدودا ۵۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

 • والدین با مشکلات مختلف شخصیتی اعم از وسواس و غیره: این دسته از والدین مشکلات روانی ذهنی خود را در قالب کودک من حساس است،کودک من با بقیه فرق می کند تعمیم می دهند. علیرغم این مشکلات شخصیتی این دسته از والدین، سن تشخیص کم شنوایی فرزندان آن ها همچون والدین ریزبین و پیگیر است اما به علت مشکلات روانشناسی شان زمان مداخله را بشدت به تاخیر می اندازند. به مثال های زیر دقت نمایید:
 1. مادری با کودک ۶ ساله به کلینیک مراجعه نموده است و بیان می کند کودک من بسیار وسواس و خجالتی است و اگر سمعکش دیده شود روحیه اش به شدت خراب می شود. بعد از بررسی افت متوسط شنوایی در کودک تشخیص داده می شود. سمعک دو طرفه متناسب با افت شنوایی بر روی گوش کودک قرار داده می شود، وقتی سمعک روشن شد کودک آنچنان هیجانی داشت که تمام صداها را می شنود و دائما می گفت این صدای چیه و همکار بنده جواب می داد این صدای آمبولانسه و …. با چندین سوال دیگر متوجه شدیم که کودک اصلا وسواس و خجالتی نیست بله مادر وی از این بیماری رنج می برد و پیامدهای آن تنها تحت الشعاع گرفتن آینده و سرنوشت کودک می باشد.

طبق مشاهدات حدودا ۲۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

بیماران گرامی در نظر داشته باشید کلینک های تخصصی نجوای ایرانیان تمامی ارزیابی های شنوایی و تعادل و تجویز انواع سمعک های دانمارکی، آلمانی، سوئیسی و کانادایی/آمریکایی را انجام می دهد و در حال حاضر ۳ شعبه فعال و بسیار مجهز در سطح تهران دارد.

همچنین بزودی در سال ۱۳۹۶ مجهزترین و تنهاترین دی کلینیک گوش کشور با همکاری متخصصین گوش و حلق و بینی، فوق تخصص گوش و متخصصین شنوایی و تعادل و متخصصین گفتار درمانی راه اندازی می شود.

کم شنوایی کودک

 

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)