سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

کم شنوایی ناشی از سن

کم شنوایی ناشی از سن

پیرگوشی

با افزایش سن تمام ارگان های بدن ضعیف می شوند شنوایی نیز اینگونه است. اصطلاح پیرگوشی به کم شنوایی یا ضعیف شدن شنوایی به دلیل مشکل در حلزون و عصب گوش گفته می شود.

بنابراین می توان گفت در سیستم انتقال صدا هیچ مشکلی وجود ندارد(نظیر عفونت، جرم گوش، پارگی پرده گوش) بلکه در دریافت صدا و انتقال صدا توسط عصب به مراکز اصلی مشکل وجود دارد.

عده ای از بیماران مسن تصور می کنند که با شستشوی گوش مشکل شنوایی آنها رفع می شود و تنها دلیل آن جرم گوش می باشد. اما حلزون و عصب گوش به دلیل اینکه چندین سال در معرض نویز، مصرف دارو، ضربه و صدای بلند بوده اند نسبت به قبل ضعیف تر می شوند.

پیرگوشی یا کم شنوایی ناشی از سن یکی از سه مشکل اساسی در محدوده سنی بین 65 تا 74 سال می باشد که طبق مطالعات انجام شده حدود 30 تا 50 درصد از افراد در محدوده سنی 65 سال و تقریبا بیشتر از نیمی از افراد بالای 75 سال دارای مشکل در شنیدن می باشند.

 

از نظر شنوایی پیرگوشی سبب افت شنوایی در دو گوش و به یک اندازه و بیشتر در فرکانس های بالا ایجاد می کند.

آسیب در فرکانس های بالا سبب مشکل در درک صدا و تمایز گفتاری می شود که این مشکل در محیط های پرسروصدا بیشتر می شود.

بسیاری از سالمندان برای تهیه سمعک تردید دارند و استفاده از سمعک را ضروری نمی دانند. اما باید بدانید در مقالات جدید از رابطه بین شنوایی و آلزایمر گفته شده است به این صورت که در افراد با کم شنوایی احتمال بروز آلزایمر بیشتر می شود.

از طرف دیگر زمانی که گفتار دیگران را به درستی درک نکنیم از حضور در جمع خانواده، دوستان، مکان های عمومی و جلسات خودداری می کنیم که کم کم سبب افسردگی می شود.

همچنین تصور کنید که حلزون و عصب شما به دلیل کم شنوایی تحریک نمی شوند (یعنی صداهای آرام یا صداهای متوسط شنیده نمی شود در نتیجه عصب شنوایی تحریک نمی شود) که به مرور سبب بیشتر ضعیف شدن و بدتر شدن شنوایی می شود. بسیاری از بیماران در این حالت بیان می کنند صدا را میشنویم اما نمی توانیم آن را درک کنیم(به معنی ضعیف شدن عصب شنوایی و مشکل در تمایز صداها است).

ایجاد وزوز گوش مشکل دیگری است که در بسیاری از سالمندان کم شنوا دیده می شود. یکی از دلایل اصلی وزوز گوش، کم شنوایی می باشد. شنیدن صدا در سر شاید از نشنیدن صدا احساس نامناسب و مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

پس به طور کلی افراد مسن یا بزرگسال با کم شنوایی باید از سمعک استفاده کنند. همچنین به علت آسیب در حلزون و عصب این افراد سمعک با کیفیت و دقت بالایی نیاز دارند و تنها بلند شدن صدا شاید کمک زیادی به درک گفتار این افراد نکند. استفاده از دو سمعک در تحریک دو نیمکره و انتقال اطلاعات به یکدیگر در نتیجه درگ بهتر گفتار مفیدتر می باشد.

استفاده از سمعک های جدید با تکنولوژی های هوشمند که دارای کمترین نویز زمینه و بیشترین کیفیت می باشند بهترین گزینه برای این افراد می باشد.

سمعک های ارزان یا استفاده از یک سمعک بازدهی مناسبی برای این افراد ایجاد نمی کند.

بسیاری از افراد با دیده شدن سمعک مشکل دارند، سمعک های جدید حتی با قیمت مناسب در اندازه ای کوچک می باشند که قابل دیده شدن نمی باشد. اما اگر از زمان افت شنوایی و تهیه سمعک زمان زیادی بگذرد به علت افزایش افت شنوایی نیاز به سمعک بزرگتر ضروری می باشد و مشکل دیده شدن بیشتر می شود.

بنابراین اقدام سریعتر برای تهیه سمعک در حفظ باقی مانده شنوایی، درک بهتر گفتار و لذت بردن از شنیدن صدا مناسب تر است. از درمان هایی که برای افراد با پیرگوشی وجود دارد می توان به مشاوره، توان بخشی شنوایی و تقویت برای حفظ ارتباطات نظیر سمعک و کاشت حلزون اشاره کرد.

در شکل زیر به مقایسه اندازه سمعک های قدیمی و سمعک های جدید هوشمند پرداخته است.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)