سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

انواع سمعک براساس تکنولوژی

 

سمعک ها را می توانیم بر اساس تکنولوژی به ۴ دسته تقسیم کنیم:

  • سمعک های آنالوگ

  • سمعک های قابل برنامه ریزی

  • سمعک های دیجیتالی

  • سمعک های هوشمند

 

سمعک های آنالوگ و سمعک های قابل برنامه ریزی از نظر تکنولوژی و کیفیت بسیار قدیمی می باشند و شاید این مدل ها را از اولین سمعک های تولید شده در بازار دانست.

تکنولوژی های آنالوگ و قابل برنامه ریزی از رده خارج شده اند و فقط بعضی از شرکت ها این مدل از سمعک ها را موجود دارند.

بهتر است بیماران به هیچ وجه از این مدل ها استفاده نکنند زیرا به مرور امکان آسیب شنوایی بیشتر وجود دارد (به دلیل عدم کنترل خروجی صدا توسط سمعک یا عدم کنترل صداهای بلند آزاردهنده).

 

 

سمعک های دیجیتال:

در سمعک های دیجیتال برخلاف سمعک های آنالوگ (آنالوگ به معنی عدم تغییر صدا یا شبیه بودن صدای ورودی به سمعک با صدای خروجی سمعک) می توانیم تمامی صداها را با توجه به میزان کم شنوایی فرد تغییر داد.

سمعک های دیجیتال بر روی صدا پردازش های لازم را انجام می دهند اما نمی توانند برنامه های سمعک را تغییر دهند به همین دلیل با استفاده از دکمه های قرارداده شده روی سمعک میتوان برنامه های سمعک را تغییر داد.

در سمعک های دیجیتال سه سطح شدت وجود دارد که به راحتی می توان صداهای آرام، متوسط و بلند را برای بیماران تنظیم کرد. همچنین خروجی صدا (صدایی که از سمعک بیرون می آید) با توجه به کم شنوایی بیمار قابل افزایش دادن یا کاهش دادن می باشد.

همچنین در این سمعک ها دکمه هایی برای تغییر برنامه های سمعک یا تغییر ولوم سمعک توسط بیمار امکان پذیر می باشد.

تکنولوژی دیجیتال در انواع مدل سمعک نظیر سمعک های نامرئی، سمعک های داخل گوشی، سمعک های پشت گوشی و سمعک های ریک وجود دارد.

سمعک های دیجیتال دارای سیستم وایرلس، سیستم یادگیری سمعک، تعداد کانال بالا در سمعک، امکان اتصال به موبایل و سایر وسایل صوتی و برنامه های وزوز و انتقال فرکانسی وجود دارد.

 

سمعک های هوشمند:

سمعک های هوشمند در واقع رده بالایی تکنولوژی دیجیتال می باشد. تکنولوژی هوشمند همانند دیجیتال می باشد و تمامی ویژگی های سمعک دیجیتال را دارند با این تفاوت که کیفیت صدا و امکانات سمعک بیشتر شده است. همچنین تکنولوژی هوشمند باعث می شود خود سمعک تمامی تغییرات لازم نظیر تغییر برنامه های سمعک، اتصال مستقیم به موبایل و توانایی یادگیری سمعک و ... وجود دارد.

ویژگی های مثبت سمعک هوشمند:

*راحتی بیشتر بیمار به دلیل عدم نیاز به همکاری بیمار

*مناسب برای کودکان و افراد مسن

*امکان ساخت سمعک های نامریی و ظریفتر

*امکان تغییر میکروفون سمعک به صورت اتومات

و ...

تصویری از عملکرد سمعک هوشمند در محیط های شلوغ را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید هیچ منبع صدایی را سمعک از دست نمی دهد و بر روی تمامی صداها تمرکز دارد (تکنولوژی سمعک های هوشمند جدید).

 

 

تفاوت سمعک های دیجیتال با سمعک های هوشمند:

از نظر ظاهر: سمعک های هوشمند به دلیل کاهش یا حذف دکمه های اضافی(دکمه تغییر برنامه یا ولوم کنترل) روی سمعک بسیار کوچکتر می باشد

از نظر کیفیت صدا: سمعک هوشمند به دلیل تغییر برنامه های سمعک به صورت کاملا اتومات با توجه به شرایط اکوستیکی، کیفیت صدا بیشتر می باشد.

از نظر سال تولید: سمعک های هوشمند نسبت به سمعک های دیجیتال جدیدتر می باشند و سمعک های جدید همگی از تکنولوژی هوشمند در سمعک ها استفاده  می کنند.

از نظر امکانات: ارتباط مستقیم با موبایل( با استفاده از برنامه های مخصوص سمعک روی موبایل می توان صدای سمعک، شدت وزوز گوش، بم یا زیر بودن صدا را تغییر داد)، سیستم وایرلس در سمعک، برنامه های وزوز با تولید انواع صداها.

از نظر رضایت بیمار: سمعک های هوشمند به دلیل عدم همکاری بیمار رضایت بیشتری دارد بخصوص افراد مسن با لرزش دست یا مشکلات بینایی و همچنین در کودکان که توانایی تغییر برنامه های سمعک را ندارند.

 

کلینیک شنوایی و سمعک تهران با هدف رضایت بیشتر مراجعین محترم، تست رایگان سمعک در تمامی مدل ها، تعویض سمعک های قدیمی آنالوگ با سمعک جدید هوشمند، تحویل سریع و یک روزه و امکان استفاده از بیمه سمعک را قرار داده است.

 

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)