سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

انواع سمعک براساس اندازه

به طور کلی سمعک ها را می توان از چند جنبه تقسیم بندی کرد:

1.اندازه سمعک ها

2.تکنولوژی سمعک ها

3.قدرت سمعک ها

هریک از این تقسیم بندی سمعک برای آگاهی بیشتر مراجعین محترم در مورد انواع مدل های سمعک بسیار کمک کننده می باشد. در اینجا در مورد اندازه سمعک ها یا ظاهر سمعک صحبت می شود.

 

اندازه سمعک ها را می توان از طریق محل قرارگیری سمعک بر روی یا داخل گوش تقسیم بندی کرد:

 

*سمعک پشت گوشی (سمعک BTE) :

این سمعک بر روی لاله گوش(پشت لاله گوش) قرار می گیرد و از طریق شلنگ قالب گوش صدا را به درون گوش ارسال می کند. در سمعک های پشت گوشی می توان از تین تیوب یا شلنگ های باریک نیز استفاده کرد(از نظر زیبایی و ظرافت مناسب تر می باشند).

سمعک پشت گوشی به دلیل فضای کافی برای قرار دادن رسیور بزرگتر یا خروجی بزرگتر می تواند دارای قدرت یا بهره بیشتری باشد(در مقایسه با سمعک داخل گوشی که فضای کمتر و رسیور کوچکتری دارد)

*سمعک پشت گوشی ریک:

سمعک ریک نوعی از سمعک پشت گوشی می باشد که رسیور درون کانال گوش قرار می گیرد، به زبان ساده تر رسیور سمعک از سمعک بیرون آورده می شود و درون کانال گوش قرار می گیرد درنتیجه اندازه سمعک بسیار کوچکتر از سمعک های پشت گوشی معمول می باشد.

سمعک های پشت گوشی ریک دارای رسیور یا قدرت های مختلف می باشد که با تغییر رسیور قدرت سمعک نیز تغییر می کند.

 

*سمعک داخل گوشی:

سمعک داخل گوشی همانطور که از اسم آن مشخص است درون کانال گوش قرار می گیرد و براساس نوع و سایز سمعک در بخش ها عمیق تر کانال گوش قرار می گیرد.

در این سمعک تمام بخش های سمعک داخل کانال گوش می باشد و به همین دلیل نیاز به مراقبت و نظافت بیشتری دارد.

 

 

تفاوت سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوشی:

اندازه: سمعک داخل گوشی کوچکتر از سمعک پشت گوشی است.

تکنولوژی: هر رده سمعک می تواند دارای انواع مدل سمعک باشد درنتیجه اگر هر دو از یک رده سمعک انتخاب شوند از نظر تکنولوژی یکسان و مشابه می باشند.

قدرت: سمعک پشت گوشی دارای قدرت بیشتری نسبت به سمعک داخل گوشی است. سمعک پشت گوشی برای افت های متوسط، شدید و عمیق مناسب است اما سمعک داخل گوشی برای افت های ملایم و متوسط مناسب می باشد.

(البته باید قبل از انتخاب نوع سمعک، نوار گوش و شرایط بیمار بررسی شود)

 

سایر تفاوت های سمعک داخل گوشی و پشت گوشی:

در سمعک های پشت گوشی فضای کافی برای تمام بخش های سمعک و حتی اجزای اضافی نیز وجود دارد. به طور مثال در بعضی موارد سمعک داخل گوشی به دلیل فضای ناکافی فاقد سیستم وایرلس می باشد اما تمامی سمعک های پشت گوشی این ویژگی را دارند.

در سمعک های جدید به دلیل کوچک شدن اجزای سمعک، سیستم وایرلس در تمام سمعک های داخل گوشی وجود دارد.

 

تفاوت سمعک پشت گوشی ریک و سمعک داخل گوشی:

تمام اجزای سمعک داخل گوشی درون کانال گوش قرار دارد اما در سمعک پشت گوشی ریک فقط رسیور یا خروجی سمعک درون کانال گوش قرار می گیرد و سایر بخش های سمعک همانند سمعک پشت گوشی در پشت گوش قرار می گیرد.

سمعک های داخل گوشی همانطور که گفته شد برای افت های ملایم و متوسط مناسب است اما سمعک های ریک دارای رسیور با قدرت های مختلف می باشد( با تغییر رسیور قدرت سمعک هم تغییر می کند).

اگر هر دو سمعک از یک رده باشند امکانات و تکنولوژی هر دو سمعک یکسان می باشد و تنها تفاوت آنها ظاهر آنها می باشد.

 

تفاوت سمعک پشت گوشی و سمعک پشت گوشی ریک:

سمعک پشت گوشی و سمعک ریک پشت گوشی، بر روی لاله گوش قرار می گیرند.

در سمعک پشت گوشی باید قالب از گوش بیمار گرفته شود و با اتصال سمعک به شلنگ قالب صدا به درون کانال گوش ارسال شود. اما در سمعک ریک رسیور در کانال گوش می باشد.

این دو سمعک از نظر تکنولوژی یکسان می باشند اما از نظر قدرت سمعک پشت گوشی کمی بیشتر می باشد.

اگر از نظر ظاهر مقایسه کنیم سمعک ریک در اندازه ای بسیار کوچک نسبت به سمعک پشت گوشی می باشد، به همین دلیل شاید این نوع از سمعک های پشت گوشی ریک را نوعی سمعک پشت گوشی نامریی دانست.

 

 

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)