سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

عدم استفاده از سمعک

 

عوارض کم شنوایی در بزرگسالان و سالمندان:

 

بسیاری از بزرگسالان و سالمندان کم شنوا از استفاده از سمعک خودداری می کنند و سمعک را نشانه پیری می دانند. حتی بعضی از این افراد از استفاده از عینک نیز خودداری می کنند یا به گفته خودشان به هیچ وجه از سمعک استفاده نمی کنم.

به مرور و با فرهنگ سازی درست درباره سمعک و مزایای آن می توانیم کمک شایانی به بیماران کم شنوا در سنین بالا انجام دهیم. سمعک نیز همانند عینک، عصا و سایر وسایل توانبخشی به راحتی بیمار در شنیدن صدا کمک می کند و درصورت تنظیم سمعک(عدم ناراحتی بیمار از تنظیم سمعک) به صورت درست بسیار لذت بخش می باشد.

 

حال آیا واقعا عدم استفاده از سمعک سبب بدتر شدن یا تاثیری بر درک گفتار دارد؟

مشکلات عدم استفاده از سمعک:

1.صدا را می شنوم ولی درکی از صدا ندارم؟

سیستم شنوایی انسان دارای منطقه فرکانس پایین(صداهای بم یا کلفت) و منطقه فرکانس بالا(صداهای زیر یا نازک) می باشد. آسیب به هریک از مناطق شنیدن درست را درگیر می کند.

به نوار گوش زیر دقت کنید؟

نوار گوش

همانطور که دیده می شود در قسمت سبز رنگ مناطق فرکانس بالا مشخص می شود و منطقه سفید مربوط به فرکانس های پایین (فرکانس پایین مسئول بلندی صدا هستند) می باشد که در محدوده نرمال است اما فرکانس های بالا که مسئول درک هستند بشدت درگیر شده است.

 

منطقه شنوایی فرکانس بالا در درک گفتار بسیار کمک کننده است و این جمله که صدا را درک نمی کنم یعنی مناطق فرکانس بالا دچار آسیب شده است و یا این مناطق مرده اند.

استفاده از سمعک های پشت گوشی ریک(نوعی سمعک نامرئی) برای این نوع کم شنوایی بسیار مفید می باشد ودرصورت عدم استفاده از سمعک به دلیل اینکه گفتار عادی قادر به تحریک این مناطق نمی باشند و فقط صداهای با شدت بالا می توانند این مناطق را تحریک کنند به مرور این مناطق ضعیفتر می شوند و شاید از بین بروند(منطقه مرده).

 

سمعک در این حالت فقط منطقه فرکانس بالا که دچار آسیب می باشد را تحریک می کند و به منطقه نرمال نزدیک می کند و به هیچ وجه مناطق فرکانس پایین که نرمال هستند را تحریک نمی کند درنتیجه در صورت استفاده زود از سمعک بیمار می تواند تمام صداها را درک کند و از پیشرفت کم شنوایی بکاهد.

 

از جمله علت های کم شنوایی در بزرگسالان می توان به:

  • پیرگوشی (کم شنوایی ناشی از افزایش سن)

  • کم شنوایی ناشی از نویز(کم شنوایی به دلیل مواجهه با صداهای بلند در محیط کار یا استفاده از هندزفری با صدای بلند)

  • ضربه به سر (در سالمندان به دلیل عدم تعادل مناسب افتادن بسیار شایع می باشد)

  • مصرف دارو (به دلیل مشکلات قلبی وبیماری های دیگر مصرف دارو ضروری می باشد)

  • و غیره ... اشاره کرد.

 

راه حل کم شنوایی:

در صورت بروز کم شنوایی حسی عصبی(آسیب در حلزون و عصب شنوایی) به هیچ وجه استفاده از دارو جوابگو نیست و تنها راه حل موجود سمعک می باشد.

بسیاری از خانواده ها به دنبال سمعک های کاشتنی می باشند اما قیمت این پروتزهای کاشتنی نسبت به سمعک های معمول چندین برابر می باشد همچنین خطر جراحی، احتمال عفونت، آسیب به سایر بخش های سالم، عدم پس دادن پروتز را باید تحمل کنید.

۱: استفاده از سمعک

امروزه سمعک ها با اندازه های بسیار کوچک وجود دارند که با تنظیم مناسب سمعک می توان بهترین درک گفتار را فراهم کرد. در شکل زیر انواع سمعک پشت گوشی را نشان می دهد.

 

سمعک های امروزه دیجیتال و هوشمند هستند و با کامپیوتر می توان بلندی هر صدا را تنظیم کرد. همچنین وجود کانال های مختلف در سمعک این امکان را فراهم می کند که منطقه سالم را تقویت نکنیم و فقط منطقه آسیب دیده را تقویت کنیم.

سمعک های جدید هوشمند با سیستم وایرلس در استفاده راحت تر از سمعک بسیار کمک کننده است. بیماران به راحتی بدون دست زدن به سمعک خود، شدت وبرنامه های سمعک را تغییر می دهند.

 


 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)