سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

تجویز سمعک در کودکان

 

بهترین سمعک کودکان

بررسی پاسخ های کودک قبل و بعد از سمعک( تست های الکتروفیزیولوژی و رفتاری کودک)

بهترین راه حل برای فهمیدن این مسئله چیست؟

در ابتدا باید گفت ارزیابی شنوایی در بدو تولد برای تمام نوزادان ضروری و لازم می باشد اما برای عده ای از کودکان که high risk هستند ارزیابی شنوایی در چند دوره باید انجام شود.

کودکان high risk به معنی کودکانی هستند که فاکتورهای خطر یا عامل های ایحاد کننده کم شنوایی در آنها بیشتر است نظیر کودکان در بخش NICU، کودکان با والدین کم شنوا، مشکلات ژنتیکی، زردی خون بالا در کودک، عفونت های حین بارداری مادر و نوزادان نارس و ... .

در بررسی وضعیت شنوایی نوزادان نرمال و high risk در ابتدا تست OAE جهت بررسی سلول های مویی حلزون گوش انجام می شود اما در نوزادان high risk تست شنوایی OAE در چند نوبت(بدو تولد، 6 ماهگی و یک سالگی) به دلیل کم شنوایی انجام می شود.

در صورتی که هریک از این نوزادان بعد از انجام تست شنوایی نوزدان (تست OAE) پاسخ مناسبی دیده نشد از تست ای بی ار (تست ABR) جهت بررسی عصب شنوایی نوزاد انجام می شود.

 

اگر تست شنوایی ای بی ار دارای پاسخ های نرمال بود به معنی سالم بودن وضعیت شنوایی نوزاد می باشد در غیر این صورت احتمال کم شنوایی وجود دارد.

پس به طور کلی تست شنوایی OAE و تست ABR به عنوان تست های اولیه جهت ارزیابی شنوایی نوزدان و کودکان انجام می شود.

حال بعد از تایید مشکل شنوایی کودک و انتخاب سمعک مناسب برای نوزاد، نوبت بررسی پاسخ های شنوایی با سمعک می رسد. در بزرگسالان با سوال پرسیدن از تنظیم درست سمعک مطمین می شویم اما در نوزدان و کودکان این روش کارامد نیست.

در نوزدان و کودکان کم شنوا بعد از تجویز سمعک جهت تایید تنظیم درست سمعک و پاسخ های مناسب کودک باید از تست های رفتاری بازی استفاده کرد. تست رفتاری به معنی اینکه خود فرد در حالت بیداری و هوشیاری بعد از شنیدن صدا دکمه را فشار دهد( در بزرگسالان) یا به طرف منبع صدا بچرخد(در کودکان).

 

در این تست سمعک بر روی گوش کودک قرار می گیرد و از طریق بلندگو برای کودک فرکانس های های مختلف ارائه می شود و سپس واکنش کودک ثبت می شود. در شکل زیر بعد از ارائه صدا کودک به طرف منبع صدا می چرخد و عروسک داخل جعبه روشن می شود(حالت شرطی شدن کودک و عروسک به عنوان پاداش برای کودک روشن می شود)

 

پس به این ترتیب در تمام مراحل می توان وضعیت شنوایی کودک را بررسی کرد و به بهترین نتایج دست یافت.

نکته ای که لازم به ذکر است انجام این تست نیاز به مهارت و تجربه ی بالایی دارد و والدین کودک به راحتی در اتاق تست حضور دارند و از پاسخ های شنوایی کودک با و بدون سمعک مطلع می شوند.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)