سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی

وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی

اصطلاحات کلیدی و تعاریف

  • سمعک: یک وسیله الکترواکوستیکی شخصی است که در داخل یا روی گوش شخص با اختلال شنوایی گذاشته می شود و اصولا برای تقویت صدای ورودی در گوش شخص کم شنوا برای جبران کم شنوایی استفاده می شود.

 

  • وسایل کمک شنوایی: وسایل کمک شنوایی معمول وابسته به شدت کم شنوایی شامل سیستم های وایرلس برای استفاده در هنگام تماشا کردن تلویزیون,یااستفاده از تلفن است.

برای زنگ در ,آلارم ساعت,یا وسایل دیگر استفاده از محرک های بینایی(مثل چراغ چشمک زن) کاربرد دارد.

  • کاشت حلزون: یک وسیله الکترونیکی است که از طریق جراحی در پشت گوش کاشت می شود.

این وسایل به طور رایج برای استفاده توسط افرادی با کم شنوایی شدید تا عمیق که سود کمی از سمعک متداول نشان دادند,اختصاص داده شده است.

وسایل مصنوعی(کمک شنوایی)برای برگرداندن عملکرد به حالت هنجار استفاده میشوند.

در کاشت حلزون، فیبرهای اعصاب شنوایی در حلزون به طور مستقیم با انرژی الکتریکی تحریک می شوند.

وسایل کمک شنوایی مانند سمعک ها و کاشت حلزون برای افرادی با کاهش شنوایی حسی عصبی ناشی از اختلال گوش داخلی استفاده می شوند.

شباهت عینک ها به وسایل کمکی رایج دیگر, اغلب اوقات باعث می شود که افراد تصور کنند به محض اینکه سمعک یا کاشت حلزون انجام شود ,شنوایی بازگردادنده می شود.

اگرچه هم عینک و هم سمعک مشکل را درمان میکنند ولی مزایای مورد انتظار فراهم شده توسط هر یک میتواند به پیش بینی واقع گرایانه ی افراد کمک کند و شانس را برای توانبخشی موفق, افزایش دهد.

 

مروری بر توانبخشی شنوایی/فرایندهای آمادگی

فرایند توانبخشی شنوایی شامل حداقل دو فاز است.اولین فاز شناسایی مشکل است.

یک استراتژی مداخله ای از ابتدا می تواند پیشرفته باشد در صورتی که اطلاعاتی در مورد نوع و درجه کم شنوایی به علاوه اثر اختلال روی ارتباط ,آموزش,اجتماع یا عملکرد های شناختی را بدانیم.

برای بزگسالان با اختلال شنوایی

  • اندازه گیری ادیوگرام بیمار
  • انجام تست های گفتاری(SRT )
  • استفاده ازself report-survey(بررسی های خودارزیابی) یا پرسشنامه ها

میتواند اطلاعات زیادی فراهم کند.

 

برای کودکان با اختلال شنوایی, در نظر گرفتن ارزیابی های بیشتر ممکن است شامل:

  • حمایت های والدین
  • ارزیابی مهارت ها در زبان و گفتار
  • تربیت شنوایی و گفتار خوانی(لب خوانی) شود.

بعد از شناسایی مشکل, فاز بعدی فرایند توانبخشی , مداخله است.

در افرادی با افت حسی عصبی با توجه به میزان کم شنوایی تقویت انجام می شود.

گاهی افرادی با کم شنوایی انتقالی مزمن یک سمعک استخوانی که صدا را از راه استخوان به گوش داخلی منتقل میکند یک انتخاب مناسب است.

اغلب اوقات در افرادی با کم شنوایی حسی عصبی ناشی از اختلال حلزونی, سمعک یم گزینه مناسب است.

به طور کلی باافزایش  درجه کم شنوایی حسی عصبی، مشکلات فهم گفتار افزایش می یابد.

نیاز به افزایش مداخله متناسب با درجه مشکلات فهم گفتار است.

سمعک های معمول بیشترین سودمندی را برای افراد با شنوایی آسیب دیده ای با میانگین کم شنوایی بین ۴۰ تا ۸۵ dbhl دارند.

برای اختلالات خیلی عمیق, به عبارت دیگر, مثل مشکل در ارتباطات, نیاز به مداخلات بیشتر است.

برای بیماران با اختلالات عمیق وسایل دیگر مثل کاشت حلزون استفاده شده است.

به طور خلاصه،فاز مداخله توانبخشی گوش به طور نمونه با انتخاب و تنظیم یک وسیله توانبخشی مناسب مثل سمعک یا کاشت حلزون آغاز می .شود

 

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا