سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

مقالات نگهداری سمعک ها

 

*شیوه روشن و خاموش کردن سمعک

 

در انواع مدل های سمعک با باتری نظیر سمعک های پشت گوشی و سمعک های داخل گوشی معمول با باز و بسته کردن درب باتری می توان سمعک را خاموش و روشن کرد.

در سمعک های قدیمی بر روی سمعک دکمه خاموش کردن وجود داشت(بدون نیاز به باز کردن درب باتری) اما به دلیل اینکه این قطعه سبب بزرگتر شدن سمعک می شود به مرور این قطعات از سمعک ها حذف شدند.

در انواع مدل های سمعک پشت گوشی و سمعک داخل گوشی با بسته شدن درب باتری سمعک بعد از چند ثانیه روشن می شود.

در تمامی مدل های سمعک با استفاده از درب باتری می توان سمعک را روشن کرد و در انواع مدل های سمعک هنگام تمام شدن باتری سمعک، بوق تعویض باتری و بوق خاموش شدن سمعک را بیمار می شنود.

برای فهمیدن اینکه سمعک روشن است یا خیر، بعد از بستن  درب باتری سمعک را در دست خود نگهدارید و صدای سوت سمعک را به راحتی می شنوید که نشان از روشن بودن سمعک می باشد.

در سمعک های امروزی به دلیل اینکه فاصله زمانی بسته شدن درب باتری و جایگذاری در کانال گوش ممکن است سمعک سوت بزند با استفاده از تنظیمات سمعک می توان طوری تنظیم کرد که این مدت سمعک خاموش باشد( یعنی بعد از بسته شدن در باتری سمعک با چند ثانیه تاخیر شروع به کار کند). پس بهتر است چند ثانیه صبر کنید و همان ابتدای کار تصمیم به تعویض باتری نکنید.

 

 

*قراردادن سمعک پشت گوشی در گوش

 

هنگام خرید سمعک حتما باید به توانایی های فرد کم شنوا نوجه کنید. برای مثال بیمار تاکید به استفاده از سمعک نامریی دارد اما از مشکلات تعویض باتری و قراردادن سمعک بر روی گوش اطلاعی ندارد.

جهت جایگزاری سمعک بر روی گوش بهتر است ابتدا سمعک را در پشت گوش به راحتی قرار دهیم و سپس قالب سمعک یا تین تیوب سمعک را در کانال گوش قرار دهیم و برای اطمینان با دست فشار دهیم.

اگر قالب به خوبی در کانال گوش قرار نگرفته باشد علاوه بر اینکه سمعک سوت می زند، بیمار درک درستی از گفتار و صداهای اطراف ندارد.

بهتر است برای شروع استفاده از آیینه کمک بگیرید و در جلوی آیینه این کار را انجام دهید و بهتر است از هر دو دست خود استفاده کنید. به طور مثال میخواهید سمعک را در گوش راست خود قراردهید:

ابتدا سمعک را در پشت گوش قرار می دهید و با دست مخالف(گوش چپ) گوش را به سمت بالا و عقب بکشید(این کار سبب صاف شدن مجرای گوش و راحت داخل شدن قالب گوش می کند) و به آرامی قالب را داخل گوش قرار دهید. ( برای راحتی کار می توان از کرم یا روغن هنگام استفاده از قالب استفاده کرد)

* افرادی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کنند ابتدا باید در جلوی آیئنه این کار را تمرین کنند تا از لحاظ فضایی گوش خود را پیدا کنند تا تسلط بیشتری نسبت به قراردادن سمعک در گوش پیدا کنند.

 

 

 

*استفاده از تلفن با سمعک

 

استفاده از تلفن برای سمعک داخل گوشی و پشت گوشی با یکدیگر متفاوت می باشد.

برای استفاده از تلفن با سمعک باید به میکروفون سمعک توجه شود. البته تنظیمات درست سمعک بخصوص برای تلفن و تلویزیون بسیار ضروری است. به طور مقال در هنگام صحبت با تلفن سمعک باید به گونه ای تنظیم شود که علاوه بر صدای تلفن، صدای محیط اطراف هم شنیده شود.

در سمعک داخل گوش میکروفون سمعک در کانال گوش قرار گرفته است پس با قراردادن تلفن بر روی کانال گوش همانند افراد نرمال بیمار به راحتی به درک و شنیدن صدای تلفن دست می یابد.

اما در سمعک های پشت گوشی میکروفون سمعک در بالای گوش و پشت لاله گوش می باشد پس لازم است تلفن کمی بالاتر از کانال گوش قرار بگیرد.

همچنین توضیه می شود در شروع استفاده از تلفن، بهتر است فرد استفاده کننده از سمعک با جابه جا کردن تلفن بر روی گوش خود جای مناسب برای درک بهتر صدا را تمرین کند.

امروزه سمعک های جدید با استفاده از سیستم وایرلس به طور مستقیم به موبایل متصل می شوند و به راحتی بیمار می توانند تلفن دو گوشی یا حتی از سمعک به عنوان هندزفری استفاده کنند. همانطور که در شکل زیر نشان میدهد با اتصال سمک به موبایل به راحتی صداها را کم و زیاد کرد، برنامه های مختلف را فعال کرد.

 

*تعویض باتری سمعک

 

در هنگام تعویض باتری لازم است بیمار جهت مثبت و منفی باتری سمعک را بداند و همچنین در هنگام جاگذاری یا برداشتن باتری سمعک نیاز به هیچ فشاری نمی باشد.

بر روی باتری یک سطح صاف که به عنوان سر مثبت باتری(علامت + ) و سطح کوچکتر باتری سطح منفی باتری می باشد. پس باید سر مثبت رو به بالا باشد و سر منفی رو به پایین باشد. همچنین روی درب باتری هم تصویر سر مثبت و منفی باتری را نشلن داده اند.

در هنگام تنظیم سمعک به بیمار آموزش داده می شود که با شنیدن صدای بوق اول، 30 تا 40 دقیقه برای تعویض باتری سمعک فرصت می باشد و بعد از این مدت با شنیدن صدای بوق دوم سمعک خاموش می شود.

طول عمر انواع باتری های سمعک در مقالات دیگر سایت سمعک تهران وجود دارد.

نکته ای که باید به آن اشاره کرد عدم جدا کردن برجسب بر روی باتری سمعک می باشد زیرا سمعک های امروزی سمعک Zinc-Air می باشند که با استفاده از اکسیژن فعال می شوند.(اگر برچسب باتری به هردلیلی جدا شود باتری سمعک شروع به فعالیت می کند).

بهتر است خرید باتری سمعک از کلینیک های شنوایی سنجی انجام شود و حتما به تاریخ انقضای باتری سمعک توجه شود.    

 

*تمیز کردن قالب یا سمعک

 

مواردی مشاهده شده است که سمعک هیچ گونه مشکلی ندارد اما بیمار اصرار به خراب شدن سمعک و عدم شنیدن صدا می کند. علت چیست؟

تمامی سمک ها (سمعک های داخل گوشی یا سمعک های پشت گوشی) دارای دو سوراخ می باشند: یکی برای میکروفون سمعک (دریافت تمامی صداهای محیط و گفتار) و دیگری برای رسیور سمعک (خروجی صدا یا خروج صدا از سمعک و شنیدن بیمار) می باشند.

اگر هریک از این دو سوراخ بسته باشد عملکرد سمعک دچار مشکل می شود برای مثال اگر ورودی میکروفون سمعک بسته شده باشد صدا دریافت نمی شود یا با شدت کم وارد سمعک می شود و بیمار از کم شدن صدا ناراضی است اما در حالت دوم که بسته شدن خروجی رسیور است فرد استفاده کننده هیچ صدای نمی شود.

پس بهتر است با استفاده از دستمال و شوت موجود در جعبه سمعک، سمعک را تمیز کنید. حتی می توانید از مسواک استفاده شده به دلیل راحتی در استفاده کمک بگیرید.

در شکل مشاهده می کنید که با استفاده از شوت سمعک در حال تمیز کردن خروجی صدا می باشد. بهتر است حداقل هفته ای دو بار یا درصورت جرم ساز بودن کانال گوش هر روز قبل از استفاده سمعک تمیز شود.

با تمیز کردن مرتب سمعک دیکر نیاز به تعویض واکس گارد (به عنوان محافظ در بخش رسیور می باشد که جرم در داخل سمعک وارد نشود: واکس گارد به رنگ سفید می باشد).

همچنین از شستن قالب یا شلنگ با الکل خودداری کنید زیرا الکل باعث خراب شدن قالب می شود.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)