سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک و وزوز گوش

وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش به عنوان صدایی که درون گوش یا سر فرد درک می شود اما هیچ گونه منبع صوتی خارجی در محیط وجود ندارد.

وزوز گوش جزء یکی از نگرانی های اصلی  جامعه جهانی می باشد که بر کیفیت زندگی و وضعیت روانی بیمار اثرکذار است.

در بررسی های انجام شده شیوع وزوز درجامعه بشری به صورت تقریبی ۱۵-۲۰ % می باشد.

طبق مطالعات انجام شده برروی وزوز گوش به نتایج زیر دست یافتند:

  1.  وزوز شدید گوش ارتباط تنگاتنگی با با افسردگی، استرس و بی خوابی دارد.
  2. با افزایش سن و افزایش کم شنوایی شیوع وزوز گوش بیشتر می شود( به طوری که هر چه میزان کم شنوایی بیشتر باشد شدت وزوز نیز بیشتر می شود).
  3. به طور کلی شیوع وزوز آقایان بیشتر از خانم ها می باشد (این اختلاف ناچیز می باشد) که علت این اختلاف مربوط به استرس کاری بیشتر، در معرض بیشتر صداهای محیطی و آستانه شنوایی بالاتر  در مردان می باشد.

 

*از دیگر عامل های ایجاد وزوز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*پیرگوشی *کم شنوایی ناشی از نویز

* بیماری منییر

*کم شنوایی حسی عصبی ناگهانی

*کم شنوایی انتقالی

*درگیری های سیستم عصبی مرکزی

*ضربه به سر

*سکته

*MS                                                                              

*تومور زاویه پلی مخچه ای(CP angle)

*بیماری های خود ایمنی

وزوز گوش می تواند در افراد نرمال با شنوایی نرمال یا افراد با افت شنوایی دیده شود اما بررسی ها نشان می دهند که بیشترین علت وزوز گوش ناشی از کم شنوایی می باشد.

سوالی که برای اکثر بیماران مطرح می شود این است که آیا وزوز گوش با دارو درمان می شود؟

بر اساس جستجوهای انجام شده، تاکنون داروهای مختلفی از جمله داروهای ضدافسردگی، Zinc، ویتامین ها، داروهای فعال کننده GABA برای درمان وزوز استفاده شده است اما به دلیل تفاوت در مکانیسم ایجاد وزوز و تنوع در آن هر کدام از درمان ها اثرات متفاوتی بر وزوز بیمار داشته اند.

 

آیا درمان دیگری برای وزوز وجود دارد؟ راهکاری برای وزوز در سایر کشورها مطرح شده است؟

برای پاسخ به این سوال می توان به نقش سمعک اشاره کرد که به عنوان یکی از درمان های وزوز در مقالات و کتب مرجع بیان شده است.

حال نقش سمعک در وزوز چیست؟ وزوز چگونه با سمعک برطرف می شود؟ آیا سمعک سبب بدترشدن وزوز می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد از علت های اصلی وزوز، کم شنوایی می باشد.

به دلیل اینکه مغز انسان از بدو تولد براساس شنیدن تمامی صداها شامل صدای محیط، نویز زمینه، صدای بلند، آرام و صدای گفتاری برنامه ریزی و سازماندهی شده است هر گونه تغییر در این سیستم می تواند عوارضی نظیر وزوز داشته باشد.

همچنین در بالا اشاره شد که هرچه سن بالاتر باشد احتمال کم شنوایی و وزوز گوش نیز افزایش می یابد.

 

حال سمعک چگونه سبب بهبود می شود؟

سمعک های امروزی با تکنولوژی جدید هوشمند خود بسیاری از مشکلات بیمار را برطرف می کند. یکی از این مشکلات کم شنوایی و وزوز گوش می باشد. زمانی که کم شنوایی برای بیمار ایجاد شود، جبران مرکزی اتفاق می افتد به این معنی که مغز فعالیت خود را برای جبران شنوایی و بهبود درک شنوایی افزایش می دهد. افزایش فعالیت مغز و جبران مرکزی به مرور می تواند عوارضی برای فرد داشته باشد نظیر وزوز گوش. این حالت(کم شنوایی) یکی از بیشترین عوامل ایجاد وزوز می باشد. عوامل دیگری که در تولید وزوز گوش نقش دارند می توان به صدمه روحی(درگیری سیستم لیمبیک)، افسردگی، صدای بلند ناگهانی و مصرف داروها اشاره کرد.

سمعک های جدید هوشمند با ویژگی Tinnitus Manager می تواند در پوشش وزوز همراه با تقویت صدا بسیار کمک کننده باشد. سمعک هایی که برنامه وزوز را دارند در پوشش وزوز و رهایی از آن موثرتر می باشند زیرا سمعک با تقویت خود و بهبود شنوایی نوعی پوشش صدا برای وزوز ایجاد می کند و با برنامه دقیق وزوز گوش و اطلاعات از فرکانس و شدت وزوز به راحتی می توان وزوز را رفع کرد.

حتی در سمعک های جدید مخصوص وزوز گوش این امکان وجود دارد که با اتصال سمعک با موبایل بیمار و کنترل برنامه وزوز گوش از طریق موبایل (انتخاب نوع صدا، زیرو بمی صدا، تغییرات دامنه صدا) رضایت بیمار به مراتب بیشتر جذب می شود.

وزوز چگونه با سمعک برطرف می شود؟

در ابتدای مقاله و سایر مقالات وزوز در مورد اینکه وزوز گوش در ابتدا چگونه ایجاد می شود و به مرور بدتر می شود صحبت شده است. اگر بیمار در ابتدای شروع وزوز به کلینیک های شنوایی مراجعه کنند به احتمال قوی صوت درمانی و مصرف داروها به رهایی وزوز کمک شایانی می کند. هرچقدر زمان بیشتری یا مدت بیشتری از وجود وزوز گوش بگذرد درمان نیز به مدت طولانی تری نیاز دارد. در بیمارانی که از وزوز گوش شکایت داشتند بعد از ارزیابی دقیق شنوایی و سپس ارزیابی وزوز گوش(تعیین شدت، فرکانس و اثر پوشش بر وزوز) و تعیین یک گوشی یا دو گوشی بودن وزوز، درنهایت سمعک برای بیماران انتخاب و تنظیم شد. (تجربه نویسنده برای استفاده از سمعک برای وزوز گوش) بسیاری از بیماران در همان لحظه اول از وزوز خود رهایی یافتند و بعد از پیگیری چندماه حتی در شب ها نیز وزوز گوش از بین رفته بود. اما برای عده کمی سمعک گوش تنها سبب کاهش شدت وزوز می شود که در نهایت هر دو بیمار از استفاده از سمعک رضایت کامل داشتند. صوت درمانی با استفاده از سمعک نیاز به زمان دارد و به مرور با فعال کردن مناطق مختلف عصبی و مغزی وزوز کاهش می یابد.

نقش سمعک در افراد بدون کم شنوایی چگونه است؟

 بر این اساس می توان سمعک ها را می توان به دو دسته

 تقسیم کرد: سمعک تقویت کننده با وزوز و سمعک فقط تقویت کننده. دسته اول سمعک ها را می توان هم به گروه با شنوایی نرمال و هم گروه با افت شنوایی مناسب دانست اما دسته دوم(فقط تقویت کننده) احتمالا تنها برای افراد با کم شنوایی می تواند کمک کننده باشد.

توجه داشته باشید که برنامه وزوز سمعک، با تولید صدایی در فرکانس و شدت متناسب با وزوز گوش بیمار می تواند به راحتی سبب پوشش صدا و به مرور رهایی از وزوز گوش شود.

آیا سمعک سبب بدترشدن وزوز می شود؟

پاسخ سوال خیر می باشد اما بستگی به دقت ارزیابی و تنظیم سمعک نیز دارد.

برای جلوگیری از آسیب ناشی از سمعک در افراد وزوزی باید شدت وزوز گوش در فرکانس وزوز تعیین شود و سپس سمعک براساس پاسخ شنوایی تنظیم شود. برای تنظیم سمعک باید به صورت آهسته شدت سمعک بیشتر شود و نباید اقدام به افزایش شدت در فرکانس وزوز به صورت ناگهانی شود.

برای بیماران با کم شنوایی و وزوز استفاده از سمعک بهترین گزینه می باشد زیرا سمعک هم سبب جبران کم شنوایی و هم بهبود وزوز بیمار می شود.

استفاده از سمعک هیچ گونه اثرات سویی بر وزوز و شنوایی بیمار ندارد.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)