سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

مزایای سمعک های جدید

در سال های اخیر بیان شده است که سمعک ها باید دارای چندین ویژگی پایه باشند که این ویژگی ها شامل سیستم وایرلس سمعک، برنامه انتقال فرکانسی سمعک و چند برنامه دیگر می باشد.

اما با این حال سمعک های جدید دارای یکسری امکاناتی می باشند که به تنظیم بهتر، افزایش دقت و کیفیت صدا و همچنین راحتی بیشتر بیمار کمک می کنند. بسیاری از بیماران تنها به قیمت سمعک توجه می کنند و با این دید که همین قیمت پایین برای من مناسب است سمعک را تهیه می کنند و انتظارات زیادی از سمعک دارند.

قیمت سمعک های آنالوگ در حدود 900 تومان تا 1.200 تومان می باشد و همانند سایر سمعک ها صدا را تقویت می کند. اما آیا می توان تمامی فرکانس ها را به تفکیک تقویت کرد؟ آیا برنامه های افزایش درک گفتار دارند؟ آیا برنامه های کاهش نویز محیط دارند؟ و هزاران آیا دیگر.

پس تنها خرید سمعک و البته ارزان کار درستی نیست.

در اینجا به بعضی ویژگی های سمعک های جدید دیجیتال و هوشمند اشاره می شود که در تنظیم بهتر سمعک کمک کننده می باشند(تنظیم دقیق سمعک برابر با رضایت بیشتر بیمار)

 

 

 

1.برنامه سازگاری (Acclimatization or adaptation to gain)

همانطور که از اسم برنامه مشخص است این برنامه با تعیین میزان افزایش قدرت و تعیین زمان افزایش شدت به بیمار کمک می کند.

هنگامی که بیمار کم شنوا از سمعک استفاده می کند برای جلسه اول تنظیم نمی توان قدرت سمعک را به قدرت یا شدت دلخواه نزدیک کرد زیرا سبب مشکلاتی می شود اما بعد از دوتا هفته تا یک ماه سیستم اعصاب شنوایی به شدت سازگار یا عادت می کنند و نیاز به شدت بالاتری دارند.

به طور مثال بیمار از کلینیک شنوایی سمعک تهیه کرده است اما به دلیل بعضی از مشکلات قادر به حضور مجدد نمی باشد بر همین اساس با استفاده از برنامه بالا، برای یک ماه بعد 10% افزایش در شدت صدا را تنظیم میکنیم.

همچنین سمعک با استفاده از ولوم کنترل قابل تغییر و تنظیم می باشد اما برای راحتی بیشتر با استفاده از برنامه سازگاری بهره، شدت را برای ماه آینده افزایش می دهیم.

نکته: دقت شود که هرچه میزان کم شنوایی بیمار بیشتر باشد، نیاز به افزایش سطح بلندی برای استفاده از بار اول سمعک بیشتر می شود یعنی در جلسه اول شدت و قدرت بیشتری نیاز دارد و بعد از چند هفته نیاز به قدرت بیشتر افزایش می یابد.

اما برای کم شنوایی ملایم، نیاز به افزایش قدرت کمتر می باشد و شاید نیاز به افزایش شدت در جلسه دوم یا بعد از چندماه نباشد. درنتیجه هرچه میزان کم شنوایی بیمار بیشتر باشد استفاده از این برنامه کارامدتر و مفیدتر می باشد.

 

2.سیستم وایرلس سمعک

همیشه بسیاری از بیماران به دنبال دیده نشدن سمعک یا سمعک نامریی می باشند به همین دلیل تمایل به استفاده از ولوم سمعک یا دکمه بر روی سمعک در مکان عمومی بسیار کم می شود.

با وجود اینکه سمعک های هوشمند بهترین برنامه های سمعک را برای بیمار انتخاب می کند اما گاهی فرد نیاز به تغییر برنامه یا تغییر شدت صدا را نیاز دارد.

وجود سیستم وایرلس در سمعک و حتی امکان ارتباط مستقیم با موبایل بسیار جالب و مفید می باشد. ابتدا برنامه سمعک بر روی موبایل بیمار نصب می شود و سپس سمعک و موبایل بهم متصل می شوند، حال بدون اینکه بیمار به سمعک خود دست بزند می تواند برنامه یا شدت سمعک را تغییر دهد.

همچنین برای استفاده از موبایل دیگر نیازی نیست تلفن همراه در کنار گوش قرار بگیرد در این حالت سمعک نقش هندزفری دارد و بیمار با طرف مقابل صحبت می کند.

مثال های دیگری نیز برای امکانات وایرلس سمعک وجود دارد که درمقالات بعدی به آن پرداخته می شود.

3.برنامه انتقال فرکانسی

برنامه انتقال فرکانسی برای بیمارانی که دارای مناطق مرده می باشند بسیار مفید است. به طور مثال منطقه عصبی فرکانس 6کیلو هرتز و 8 کیلو هرتز از بین رفته اند بنابراین فرد صدای این فرکانس ها را نمی شنود. بنابراین با استفاده از برنامه انتقال فرکانسی صدای فرکانس 6 و 8 کیلو هرتز بر روی منطقه عصبی 4 و 2 کیلو هرتز قرار می گیرد، یعنی این منطقه علاوه بر صدای فرکانس 2و 4 کیلو هرتز به صدای 6 و 8 کیلو نیز پاسخ می دهد.

وجود این برنامه از این جهت مناسب می باشد که در صورتی که یکی از مناطق شنوایی به مرور بعد از چندماه یا سال از بین بروند، سمعک بیمار در صورت نداشتن برنامه انتقال فرکانسی جوابگوی نیاز بیمار نمی باشد.

 

ویژگی های جدید دیگری که در سمعک ها وجود دارد توانایی ضدآب بودن(سمعک ضدآب)، قابل شارژ بودن(سمعک شارژی)، قدرت و تعداد کانال بیشتر و برنامه های میکروفون جهت تمرکز بر روی صدا می باشند که تمامی این برنامه ها در درک بهتر بیمار در تمام محیط های شنیداری کمک می کند.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)