سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک و اختلال شنوایی

 

سالمندان(پیرگوشی) و سمعک هوشمند

سمعک برای افراد با کم شنوایی شدت لازم صدا را فراهم می کند تا همانند افراد نرمال صداها را بشنوند.

کم شنوایی در سالمندان یا پیرگوشی به کم شنوایی ناشی از سن گفته می شود. معمولا بالای سن 50-60 پیرگوشی اتفاق می افتد و در اکثر اوقات کم شنوایی در هر دو گوش، در فرکانس بالا و به یک اندازه هر دو گوش درگیر می شوند.(علایم پیرگوشی)

کم شنوایی در سالمندان در فرکانس بالا یا صدای نازک می باشد و این محدوده فرکانسی در حلزون نقش ویژه ای در درک گفتار دارد. مشکل اکثر افراد با کم شنوایی: عدم درک گفتار در محیط شلوغ می باشد زمانی که چند نفر باهم صحبت می کنند درک گفتار به شدت کاهش می یابد.

 

پس می توان گفت درک گفتار در سالمندان:

*مشکل کم با درک گفتار در محیط ساکت

*مشکل بسیار زیاد با درک گفتار در محیط شلوغ

*شنیدن صدا و عدم درک گفتار می باشد

(یعنی زمانی که صحبت می کنید صدا را می شنود( میفهمد کسی صحبت می کند) اما نمی فهمد چه می گوید(مهمترین مشکل سالمندان بعد از مدتی در صورت عدم استفاده از سمعک).

همچنین باید توجه شود که شنیدن دو گوشی یعنی استفاده از هر دو نیمکره به درک گفتار در محیط شلوغ یا صدای دور کمک بسیاری می کند.

نتیجه گیری از مشکل سالمندان:

کم شنوایی در هر دو گوش سبب می شود گفتار را درک نکند بخصوص در محیط شلوغ.

به علت ضعیف شدن اعصاب شنوایی و افزایش سرعت از بین رفتن اعصاب باید بسیار سریع به دنبال راه حل باشیم.

 

درمان پیرگوشی:

*انتخاب سمعک با پاسخ فرکانسی وسیع

*استفاده از دو عدد سمعک

*ترجیحا سمعک با تکنولوژی هوشمند(وابسته به شرایط فرد)

*استفاده همزمان هر دو سمعک

 

در این موارد باید سمعکی انتخاب کرد که ترجیحا پشت گوشی باشد زیرا خود بیمار قادر به انجام کارهای سمعک باشد به طور مثال جایگذاری در گوش، تعویض باتری، خاموش و روشن کردن، تمیز کردن سمعک و ... .

گفتیم که کم شنوایی در سالمندان در فرکانس بالا و در هر دو گوش می باشد. سمعک های قدیمی پاسخ فرکانسی ضعیفی داشتند اما سمعک های جدید پاسخ فرکانسی آنها گسترده تر شده و به راحتی می تواند مناطق فرکانس بالا را تحریک کند. (پاسخ فرکانسی یعنی سمعک تا چه محدوده فرکانسی را می پوشاند یا ساده تر در صدای خروجی سمعک فرکانس های بالا نیز باشد)

انتخاب این سمعک به دلیل این است که بسیاری از سالمندان حاضر به هزینه برای سمعک نمی باشند و زمانی که بیمار از سمعک های ارزان قدیمی استفاده می کند شاید در ابتدا گفتار را به خوبی درک کند اما بعد از مدتی به دلیل عدم تحریک فرکانس های بالا، این مناطق از بین می روند و بیمار تنها صدا را می شنود و درکی از صدا ندارد.

همچنین بیان شد که ترجیحا سمعک هوشمند استفاده شود زیرا بسیاری از سالمندان قادر به تغییر ولوم سمعک یا تغییر برنامه سمعک نمی باشند.(این سمعک برای بیماری می باشد که علاوه بر خانه به بیرون از منزل هم رفت و آمد دارد) پس سمعک هوشمند به دلیل تغییرات اتومات برنامه و ولوم سمعک بسیار مناسب است.

 

گفته شد که بیمار همیشه از دو سمعک همزمان استفاده کند، استفاده از سمعک سبب تحریک سیستم شنوایی(اعصاب و مرکز درک گفتار در مغز) می شود که از مردن اعصاب و سلولهای مغزی جلوگیری می کند.

در مقالات جدید یکی از عامل های آلزایمر و فراموشی را کم شنوایی بیان کرده اند زیرا در صورت کم شنوایی فرد از ارتباط با محیط اطراف باز می ماند و حافظه شنوایی و شناخت بیمار تحت تاثیر قرار می گیرد.

 

 

سخن آخر:

بهتر است سالمندان هر سال یکبار تست شنوایی انجام دهند تا درصورت کم شنوایی سریعا مرحله درمان انجام شود.

همچنین بسیاری از سالمندان استفاده از سمعک را نشانه پیری می دانند و یا از اطرافیان خجالت می کشند اما اگر به عوارض و مشکلات عدم استفاده از سمعک دقت کنید متوجه می شوید که مزایای استفاده از سمعک بسیار بیشتر است.

 

تصور بسیاری از بیماران:

اگر از سمعک استفاده کنم به سمعک عادت می کنم.

زمانی که شما از سمعک استفاده می کنید مغز شما تلاش و فعالیتی که قبلا برای درک بهتر گفتار انجام می گرفت را متوقف می کند به این فعالیت جبران مرکزی گفته می شود.(هر نقصی در سیستم ایجاد شود سیستم مرکزی یا مغز سعی به جبران و کمک به سیستم آسیب دیده می کند).

حال وقتی فرد از سمعک استفاده نمی کند به دلیل کاهش جبران مرکزی درک صدا کاهش می یابد و بیمار وابستگی و عادت به سمعک را تصور می کند اما اینگونه نیست.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)