سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

جرم گوش و کم شنوایی

 

جرم گوش چیست؟

سطح کانال گوش همانند سایر بخش های بدن از پوست پوشیده شده است. تعرق در کانال گوش، جمع شدن گردوغبار یا آلودگی های محیط یا دستکاری فرد(استفاده از گوش پاک کن) به مرور سبب جمع شدن مواد و تشکیل جرم گوش یا سرومن گوش می شود.

وجود جرم گوش در کانال گوش مزایای نیز دارد با ایجاد محیطی اسیدی در کانال گوش از رشد میکروب ها، قارچ یا عفونت های گوش خارجی جلوگیری می کند. به طور مثال زمانی که فرد در استخر یا دریا شنا می کند این ویژگی اسیدی از بین می رود و فرد مستعد عفونت گوش خارجی می شود(درصورت آلوده بودن آب).

در حالت نرمال و بدون دستکاری، جرم موجود در کانال گوش خارج می شود اما زمانی که عواملی (نظیر دستکاری، وجود موی زیاد در کانال گوش و ...) مانع از خروج جرم شوند سبب بسته شدن کانال گوش می شود.

در اینجا می توان به استفاده از گوش پاک کن اشاره کرد به طوری که سبب بردن جرم به بخش های عمقی تر کانال و بسته شدن کانال گوش می شود.

 

بسته شدن کانال گوش به هر علتی سبب ایجاد کم شنوایی خفیفی می شود(در مسیر انتقال صدا به حلزون مشکل ایجاد شود).

شیوع این مشکل می تواند در هرسنی دیده شود اما در سالمندان به علت کولاپس یا روی هم افتادن پوست کانال گوش و باریک شدن کانال، احتمال بسته شدن گوش بیشتر می شود.

با بسته شدن کانال گوش در بیمار علایمی نظیر کم شنوایی موقت، احساس پری، درد شدید گوش به خصوص بعد از استحمام، ایجاد وزوز و سرگیجه اشاره کرد.

در این موارد خود فرد نباید سعی در خارج کردن جرم کند زیرا می تواند باعث پاره شدن پرده گوش، ایجاد خراش در کانال گوش و عفونت شود.

با مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی و پزشک گوش حلق بینی با استفاده از ساکشن گوش به راحتی می توان این مشکل را حل کرد( در بعضی موارد به علت سفت بودن جرم گوش و عدم انجام ساکشن باید از قطره گلیسیرین فنیکه جهت نرم شدن جرم گوش استفاده کرد).

بسیاری از افراد زمانی که در شنیدن صدا با مشکل مواجهه می شوند سریعا به سراغ شستشوی گوش می روند و علت کم شنوایی خود را به جرم گوش نسبت می دهند اما بخاطر داشته باشید جرم گوش سبب 10 تا 15 درصد کم شنوایی می شود. با انجام تست شنوایی (تست ادیومتری) به درستی می توان میزان کم شنوایی را در هر فرکانس مشخص کرد.

 

با استفاده از نوار گوش به راحتی می توان میزان کم شنوایی را مشخص کرد. با افزایش سن بخصوص در سالمندان احتمال پیرگوشی بیشتر می شود و نیاز به استفاده از سمعک افزایش می یابد.

امروزه سمعک های بسیار کوچک در داخل گوش یا در پشت گوش وجود دارند که به هیچ وجه دیده نمی شوند(سمعک نامرئی). همچنین تکنولوژی های جدید در سمعک ها و امکانات جدید آنها در طبیعی بودن صدا و راحتی بیمار نقش بسزایی داشته است.

درمان جرم گوش:

درمان خارج ساختن جرم گوش به سه صورت است:

  • با شستشو

  • با پنس

  • با ساکشن

 

درگذشته از شستشوی گوش با استفاده از آب برای برداشتن جرم گوش استفاده می شد اما این کار مشکلاتی برای فرد ایجاد می کند.

احتمال پاره شدن پرده گوش به علت فشار زیاد آب و احتمال آسیب به کانال و پرده نسبت به دیگر موارد بیشتر می باشد. همچنین با تغییردمای آب احتمال تحریک سیستم دهلیزی و ایجاد سرگیجه های شدید وجود دارد.

 

ساکشن گوش:

در این حالت از دستگاه ساکشن که دارای مکش قوی هوا می باشد استفاده می شود. قبل از اینکه عمل ساکشن جرم انجام شود باید برای راحتی خارج کردن جرم از قطره گلیسرین فنیکه استفاده کرد.

در این حالت لازم است در روز 3 بار و هر بار 3 قطره در گوش ریخته شود و در آن حالت 10 الی 15 دقیقه بماند. در بسیاری موارد اگر جرم گوش کم باشد در طول 5 الی 7 روز جرم خود به خود خارج می شود.

 

 

استفاده از قاشقک:

استفاده از قاشقک باید در دید مستقیم از طریق اسپکولوم گوش باشد . در مواردی سرومن فشرده و خشک است و کندن آن می تواند با درد همراه باشد و لازم است بیمار برای ۲ تا ۳ روز از قطره های پراکسیدهیدروژن یا روغن معدنی استفاده کند تا واکس نرم شود، سپس می توان به راحتی آن را با شستشو خارج نمود .

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)