سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

گرفتگی گوش

گرفتگی گوش به معنای کیپ شدن گوش یا پیچش صدای خود فرد یا احساس پری می باشد.

برای توضیح گرفتگی گوش و علت آن باید نگاهی به آناتومی گوش انسان داشته باشیم. گوش انسان دارای سه بخش (گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی) می باشد.

گوش خارجی شامل لاله و کانال گوش، گوش میانی شامل پرده گوش، استخوانچه ها و شیپوراستاش و نهایتا گوش داخلی شامل حلزون و عصب شنوایی می باشد.

در کانال گوش همانند سایر بخش های بدن پوست و مو وجود دارد پس احتمال جرم گرفتن کانال گوش به دلیل تعرق، گرده و غبار و آلودگی محیط وجود دارد.

 

در بخش گوش میانی شیپور استاش وظیفه تهویه، تعادل فشار هوای دو طرف شیپور(گوش میانی و حلق) و خروج ترشحات گوش میانی می باشد. حال با بسته شدن این لوله(شیپوراستاش) احساس پری گوش یا کیپی گوش ایجاد می شود(بسته شدن لوله استاش می تواند براثر سرماخوردگی، تورم غدد لنفاوی، تومور، عفونت گوش و ...).

گرفتگی گوش را در پرواز با هواپیما، کوهنوردی و عمق آب می توان تجربه کرد. به همین دلیل در هنگام پرواز با خوردن آبنبات شروع به بازه بسته کردن دستی شیپور استاش می کنیم تا فشار هوای دو طرف حلق و گوش میانی را برابر کنیم.

درحالت گرفتگی گوش می توان با خمیازه کشیدن، حرکت دادن فک غذا خوردن و جویدن آدامس این مشکل را رفع کرد.

در مواردی دیده شده است که کاهش وزن شدید، مصرف داروها و مواجهه با امواج رادیوتراپی سبب احساس کیپی و گرفتگی گوش می شوند.

احساس پری در این حالت ها طبیعی بوده و به دلیل تغییرات فشار ایجاد می شود اما گاهی احساس پری گوش به دلیل بیماری ایجاد می شود.

 

بیماری هایی که با احساس پری همراه هستند:

اولین مورد، سرماخوردگی یا آلرژی می باشد که سبب بسته شدن شیپور استاش در بخش حلق می شود.

دومین مورد، وجود عفونت گوش در بخش گوش میانی می باشد که شیپور استاش در بخش گوش میانی بسته شده است.

سومین مورد جرم گوش می باشد که شاید احساس پری یا کیپی کمی ایجاد کند بخصوص وقتی که شستشوی گوش انجام می شود باز شدن و رفع پری گوش مشخص می شود.

چهارمین مورد، وجود تومور در حلق یا گوش میانی می باشد (تومور گلوموس که همراه با وزوز گوش به صورت ضربان دار یعنی همزمان با نبض می باشد)

پنجمی مورد، بیماری منییر است که احساس پری، وزوز گوش، کم شنوایی و سرگیجه شدید از ویژگی های این بیماری می باشد(البته بیماری منییر مربوط به مشکلات گوش میانی نمی باشد و مربوط به حلزون گوش داخلی است).

پس در صورت احساس پری و کیپی بدون هیچ دلیلی حتما به متخصصین شنوایی سنجی و کلینیک های گوش حلق بینی مراجعه فرمایید.

 

 

نشانه های معمول گرفتگی گوش :

گرفتگی گوش یا احساس کیپ بودن گوش می تواند در یک یا دو گوش رخ دهد.

  • ناراحتی و درد ملایم در گوش

  • احساس پری و گرفتگی در گوش

  • کاهش شنوایی بخصوص فرکانس های پایین

  • نامفهوم بودن صدای اطرافیان یا بلند بودن صدای خود فرد

 

عوارض گرفتگی گوش می تواند در موارد نادر سبب از دست دادن شنوایی دائمی یا وزوز گوش همیشگی (مزمن) شود.

 

درمان گرفتگی گوش:

برای بیشتر افراد، گرفتگی گوش با خمیازه و جویدن بهبود می یابد.

اگر نشانه های گرفتگی گوش ادامه پیدا کنند ممکن است شما برای متعادل کردن فشار و رفع نشانه های کیپی گوش به دارو و مراقبت نیاز داشته باشید( اسپری های ضدگرفتگی بینی، آنتی هیستامین و .. ) .

 

روش های معمول برای رفع گرفتگی گوش (درمان گرفتگی گوش):  

  • مانور والسالوا

درمان گرفتگی گوش برای انجام این کار سوراخ های بینی خود را بگیرید سپس دهانتان را ببندید و به آرامی هوا را به پشت بینی تان فشار دهید. این تکنیک مانور والسالوا نامیده می شود که به باز شدن دستی شیپور استاش کمک کنید .

 

  • بخور

استنشاق بخار یکی از ساده ترین روش های خلاص شدن از گرفتگی گوش ناشی از سرماخوردگی می باشد. همچنین می توانید از یک دوش ۱۰ دقیقه ای برای باز شدن گوشتان نیز استفاده کنید.

 

  • کمپرس آب گرم

کمپرس گرم درمان طبیعی بسیار خوبی برای گرفتگی گوش ناشی از سرما خوردگی یا احتقان سینوس به شمار می آید . گرمای کمپرس گرم به شل شدن احتقان ، باز شدن گوش و کاهش درد کمک خواهد کرد.

 

 

توجه شود برای بررسی وضعیت و عملکرد مناسب شیپوراستاش می توان از تست های تمپانومتری استفاده کرد. این تست وضعیت باز و بسته شدن شیپوراستاش را در فشارهای مختلف بررسی می کند.

در صورت کم شنوایی دائمی باید برای جبران کم شنوایی خود از سمعک استفاده کنید. سمعک ها با اندازه های مختلف و تکنولوژی های دیجیتال و هوشمند موجود می باشند. حتی می توان سمعک های Open برای مشکل انسداد یا پیچش صدا استفاده کرد. سمعک های اپن (کانال گوش باز است) به صورت سمعک پشت گوشی می باشد که از طریق یک سیم باریک صدا به داخل کانال گوش منتقل می شود.

قیمت سمعک ها در مقایسه با سمعک های قدیمی تفاوت چندانی نکرده است اما از نظر ظاهر، امکانات و رضایت بیمار بسیار پیشرفت کرده اند. استفاده از بیمه سمعک برای کاهش هزینه و خرید سمعک مناسب انجام می شود.

سمعک های پشت گوشی اتیکن در اندازه ای بسیار کوچک برای استفاده تمام سنین و تمام افت های شنوایی مناسب می باشد.


 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)