سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

سمعک کودکان

 

علت کم شنوایی کودکان؟ 

         تشخیص کم شنوایی کودکان؟   راه حل کم شنوایی؟

میزان استفاده کودک از سمعک؟

               عوارض عدم استفاده کودک از سمعک؟

 

علت کم شنوایی کودکان؟ 

کم شنوایی یا افت شنوایی در کودکان می تواند در همان بدو تولد یا بعد از آن ایجاد شود.

از علت هایی که می تواند سبب کم شنوایی کودک شود می توان به:

*ژنتیک                                           *ضربه به سرکودک

*کم شنوایی ارثی                                *زردی کودک

*عفونت های حین بارداری                     *وزن کم

*استفاده از دارو                                   *تولد زودرس

کم شنوایی در کودکان به علت اینکه هیچ گونه علامتی ندارد بسیاری از خانواده ها به آن توجه نمی کنند. حتی کودکان ممکن است در سن 2-3 سالگی از هیچ کلمه ای استفاده نکنند و خانواده هیچ اقدامی برای ارزیابی شنوایی کودک انجام نمی دهد.

 

تشخیص کم شنوایی کودکان؟   

در ارزیابی شنوایی کودکان به علت اینکه کودک نمی تواند در هنگام تست همکاری کند از تست هایی استفاده می شود که کودک هیچ نقشی در پاسخ نداشته باشد.

تست های شنوایی اطفال:

تست ABR ( تست ای بی ار): این تست به بررسی عصب شنوایی می پردازد.

تست OAE: بررسی سلول های مویی در حلزون گوش

تست تمپانومتری: بررسی سالم بودن پرده گوش و بررسی وجود عفونت در گوش میانی

 

در هنگام انجام این تست ها لازم است که کودک بسیار ساکت باشد تا اعتبار پاسخ تحت تاثیر قرار نگیرد.

در تست ای بی ار ابتدا به پیشانی و پشت گوش کودک الکترودهایی متصل می شود و در شدت های مختلف پاسخ عصب شنوایی بررسی می شود. زمان انجام تست شنوایی ای بی ار برای کودک در حدود 20 تا 30 دقیقه می باشد.

تست OAE با قرار دادن یک پروب در داخل کانال گوش و ارائه محرکات صوتی به بررسی حلزون گوش می پردازد و شاید بتوان این پاسخ را سریعترین پاسخ شنوایی دانست و انجام تست حدود 1 تا 2 دقیقه طول می کشد.

تست تمپانومتری نیز با ارائه فشار صوتی و محرک صوتی به بررسی پرده گوش و گوش میانی می پردازد و نشان دهنده عفونت گوش، جرم گوش و مشکلات مربوط به گوش میانی می باشد.

هرکدام از این تست ها می تواند در تشخیص کم شنوایی کودک کمک کننده باشد به طور مثال زمانی که تست ای بی ار نشان از کم شنوایی کودک باشد حتما باید کودک از سمعک استفاده کند.

 

راه حل کم شنوایی؟

برای درمان کم شنوایی هیچ دارویی موثر نمی باشد. بسیاری از خانواده ها بعد از تشخیص کم شنوایی به دنبال درمان هایی هستند که هیچ نتیجه ای ندارد. تنها راه حل کم شنوایی کودک سمعک می باشد.

در کودکان می توانیم تنها از سمعک های پشت گوشی با قالب استفاده کنیم و بعدها از سمعک های داخل گوشی استفاده  شود. بعد از تجویز سمعک در کودکان باید از تست های شنوایی برای بررسی وضعیت شنوایی و پیشرفت کودک استفاده شود. از تست هایی که می توان پاسخ کودک را با سمعک ارزیابی کرد تست شنوایی اطفال یا ادیومتری بازی می باشد. زمانی که سمعک بر روی گوش کودک است با ارائه صدا در سمت راست و چپ و تشخیص صدا توسط کودک به عنوان جایزه عروسکی برای کودک روشن می شود. به این صورت می توان با شرطی کردن کودک تمام فرکانس های شنوایی را مورد ارزیابی قرار بدهیم و از مفید بودن تنظیم سمعک برای کودک اطلاع پیدا کنیم.

 

 

میزان استفاده کودک از سمعک؟     

میزان استفاده از سمعک به میزان کم شنوایی بستگی داردو در ابتدا باید سمعک به طور مداوم استفاده شود زیرا رشد زبان و گفتار کودک یا حتی هوش کودک به شنوایی بستگی دارد. حال اگر شنوایی کودک در حد بسیار کم بود می تواند در بعضی شرایط از یک سمعک استفاده کند یا از سمعک های داخل گوشی کوچک استفاده کند اما اگر میزان کم شنوایی کودک زیاد باشد باید حتما در تمام موقعیت ها و شرایط اکوستیکی از سمعک استفاده کند.

 

عوارض عدم استفاده کودک از سمعک؟

گفتیم که بسیاری از خانواده ها بعد از تشخیص قطعی کم شنوایی کودک خود با مراجعه به سایر کلینیک های شنوایی یا پزشکان مختلف دنبال راه حل های جدید می باشند.

هرچقدر زمان گرفتن سمعک برای کودک دچار تاخیر شود کودک نیز به همان اندازه از شنیدن و رشد مغز و سازمندهی صدا در مغز عقب می ماند. حتی در مواردی خانواده ها به دلایل مختلف از گرفتن سمعک خودداری می کنند و بعد از سال ها مجبور می شوند کودک خود را به مدرسه استثنایی بفرستند.

حتی گفته شده کودکانی که به مدت طولانی به علت عفونت گوش از شنیدن صدا محروم می شوند احتمال دارد هوش کودک تحت تاثیر قرار بگیرد.

حال تصور کنید کودکی که دچار کم شنوایی است و سال ها از شنیدن صدا محروم است؟؟؟

 

ارزیابی شنوایی به موقع نوزادان و کودکان، پیگیری درمان عفونت های گوش و برخورد منطقی و به دور از احساسات با کم شنوایی کودکان خود آینده ای بهتر برای آنها بسازید.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)