سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
02188492162
09105241071
   

عوارض عدم استفاده کودک از سمعک

آیا بچه من باید تا آخر عمر از سمعک استفاده کند؟

جواب این سوال بستگی به نوع کم شنوایی کودک دارد.

برای مثال اگر کم شنوایی کودک به خاطر عفونت گوش میانی باشد یا در مواردی به علت شکاف کام و لب مایع در گوش تجمع پیدا کند به مرور و با درمان دارویی و جراحی کم شنوایی کودک کم می شود و دیگر نیازی به استفاده از سمعک نخواهد داشت.

حال ممکن است این دوره بهبودی بیش از ۶ ماه الی ۲ سال طول بکشد از اینرو نباید کودک محرومیت شنوایی پیدا کند.

در صورت عدم استفاده از سمعک، گفتار و زبان کودک تاخیر پیدا می کند و از لحاظ هوش ذهنی و تعاملات اجتماعی به مشکل بر میخورد که این عوارض معمولا برگشت ناپذیرند.

همچنین در مواردی کم شنوایی کودک به علت ضایعات ساختاری در فضای گوش میانی و خارجی می باشد که در این گونه از موارد به علت محدودیت جراحی گوش تا ۵ الی ۶ سال تنها انتخاب متخصص برای تقویت شنوایی سمعک استخوانی می باشد و بعد از جراحی معمولا نیازی به آن نیست.

حال در تعدادی از بیماران همچون زردی بالای خون و نوروپاتی به مرور با افزایش سن میزان کم شنوایی کمتر می شود و حتی به حد نرمال و ملایم می رسند که این دسته از کودکان هم باید تا زمان بهبودی از سمعک استفاده کنند.

والدین باید بسیار هوشیار باشند که در سنین کودکی و نوزادی کم شنوایی به شدت متغیر است ازاینرو لازم است هر ۶ ماه یکبار و در موارد شک به تغییر میزان کم شنوایی هر ۳ ماه یک بار به متخصص شنوایی شناسی مراجعه کنند.

حال در بقیه موارد معمولا کم شنوایی ثابت است و  تنها در صورت عدم استفاده از سمعک مناسب میزان کم شنوایی تغییر می کند.

والدین گرامی دقت داشته باشند سمعک همچون عینک است و اگر بیمار از سمعک استفاده نکند میزان کم شنوایی اش افزایش می یابد.

حال تنها در تعداد معدودی از بیماران به علت دلایل ژنتیکی میزان کم شنوایی می تواند بدتر شود و تا کنون هیچ راه حلی برای آن یافت نشده است.

ولی در طول این دور استفاده از سمعک لازم است و وقتی میزان کم شنوایی به بالاترین حد خود رسید در این زمان عمل کاشت حلزون شنوایی بر روی بیمار انجام می شود و بیمار شنوایی دوباره پیدا می کند.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)