سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


مقالات مخصوص همکار

مناطق مرده حلزونی

 

احتمال مناطق مرده شنوایی در چه میزان افت بیشتر است؟ آیا تقویت در مناظق مرده شنوایی مفید می باشد؟

مناظق مرده شنوایی به مناطقی از حلزون گفته می شود که در آن سلول های مویی داخلی و/یا عصب شنوایی عملکرد کافی برای انتقال تحریکات به مراکز بالاتر را ندارند.

در صورت تحریک مناطق مرده با شدت بالا، امکان تحریک سایر مناطق(بیشتر مناطق نزدیک به منطقه مرده) وجود دارد که این ویژگی در هنگام ادیومتری نیز مشاهده می شود.

به طور قابل توجه ای مناطق نزدیک یا کناری به منطقه مرده نسبت به مناطق بالاتر یا پایین تر سهم بیشتری را در ایجاد پاسخ و تمایز فرکانسی دارند.

احتمالا نورون هایی که قبلا توسط بخش هایی از حلزون به صورت نرمال تحریک می شدند به دلیل عدم فعالیت بخش مرده حلزون دیگر هیچ فعالیتی ندارد در نتیجه به عصب های کناری خود مجددا متصل می شوند و در صورت تحریک پاسخ می دهند.

در اکثر مطالعات انجام شده بیان شده است که به طور معمول مناطق مرده شنوایی بیشتر در فرکانس های بالا اتفاق می افتد اما احتمال ایجاد مناطق مرده در مناطق فرکانس پایین و میانی نیز وجود دارد که می تواند در اشکال متنوعی از ادیوگرام دیده شود.

از ویژگی های افراد با مناطق مرده حلزونی آستانه درک گفتار ضعیف تر در نویز نسبت به افراد بدون منطقه مرده حتی زمانی که اختلاف در ادیوگرام بسیار ناچیز می باشد.

همچنین طبق گزارشات انجام شده بیان شده است که اگرچه رابطه یک به یک بین درجه کم شنوایی و وجود مناطق مرده شنوایی وجود ندارد اما احتمال وجود مناطق مرده شنوایی با افزایش کم شنوایی بیشتر می شود.

احتمال وجود مناطق مرده در فرکانس ۴ کیلو هرتز نسبت به سایر فرکانس ها بسیار بیشتر می باشد

همچنین در افت های بیشتر از ۷۰ دسی بل و در صورت وجود بیشتر از ۲۵ دسی بل اختلاف با فرکانس قبلی باید به مناطق مرده شنوایی شک کرد.

به این دلیل که احتمالا آسیب به سلول های مویی خارجی نمی تواند کم شنوایی بیشتر از ۵۰ دسی بل در فرکانس های پایین و ۶۵ دسی بل در فرکانس های بالا ایجاد کند پس در کم شنوایی بیشتر از ۷۰ دسی بل می توان به آسیب به سلول های مویی داخلی شک کرد که بیان کننده عملکرد نامناسب آنها است.

طبق گفته جدیدترین ورژن کتاب دیلون، تقویت در مناطق مرده نقش کمتری در فهم گفتار نسبت به زمانی که سلول های مویی داخلی عملکرد مناسب را دارند ایجاد می کند.

در این زمینه دو مطالعه بیان شده است که نقش تقویت بالاتر از مناطق مرده را بررسی کردند که در مطالعه اول با تقویت فهم گفتار در سکوت و نویز هیچ تغییری نکرد اما در مطالعه دوم فقط در سکوت عملکرد گفتار بهبود می یابد اگر تمامی مناطق فرکانسی گفتار تقویت شوند.

همچنین مقالات مختلف بیان کرده اند که افراد با مناطق مرده شنوایی از تقویت هیچ استفاده ای نمی کنند و حتی میتواند درک گفتار را کاهش دهد.

مزایای سمعک های جدید

برنامه Acclimatization or adaptation to gain

استفاده از وسایل تقویت کننده به تدریج یا در طولانی مدت سبب تغییراتی در سیستم شنوایی بیمار می شود. این پدیده به طور کلی Acclimatization  یا سازگاری نامیده می شود.

از تغییراتی که به دنبال استفاده از سمعک برای بار اول اتفاق می افتد، افزایش بهره ترجیحی بیمار به مرور زمان می باشد.

دلیل این افزایش بهره را می توان اینگونه تفسیر کرد، معمولا کم شنوایی در بین افراد به صورت تدریجی اتفاق می افتد در نتیجه سیستم پردازش شنوایی بیمار به مرور به سطح شدت کم از صدا که از حلزون آسیب دیده به سیستم عصبی مرکزی منتقل می شود عادت می کند.

در نتیجه در بیماران کم شنوا که برای بار اول از سمعک استفاده می کنند، ناگهان افزایش در خروجی حلزون به وجود می آید که احتمالا سبب بلندی بیشتر از مقدار قابل قبول یا عادت شده بیمار است.

به مرور زمان و با استفاده از سمعک سیستم مرکزی شنوایی خود را به خروجی بالاتر حلزون readjust می کند.

بنابراین بیمار به سطح شدت بالاتر یا بهره بیشتر نیاز پیدا می کند که به این جنبه از Acclimatization، اداپتیشن بهره می گویند.

دقت شود که هرچه میزان کم شنوایی بیشتر باشد، سطح بلندی افزایش یافته برای کسانی که بار اول از سمعک استفاده می کنند بیشتر است و درنتیجه نیاز به بهره بیشتر به مرور نیز افزایش می یابد.

برای کم شنوایی ملایم، تغییر بلندی ایجاد شده توسط سمعک کوچک است در نتیجه نیاز زیادی به افزایش بهره به مرور نمی باشد

اما در کم شنوایی های شدید و بیشتر، تغییر بلندی بیشتر می باشد و نیاز به بهره بیشتری دارند.

به طور مثال در طول سه سال نیاز به ۱۰ دسی بل بهره یا بیشتر می باشد.

بنابراین در هنگام انتخاب سمعک و بهره آن برای افراد با کم شنوایی شدید و بیشتر باید امکان بهره اضافی حداقل ۱۰ دسی بل یا بیشتر در سمعک وجود داشته باشد.

همچنین در بیمارانی که امکان مراجعه مجدد به کلینیک برای تنظیم مجدد و افزایش بهره وجود ندارد وجود برنامه Acclimatization بسیار مناسب می باشد.

در این برنامه با تعیین میزان بهره و مدت زمان آن، بهره به مرور و اتومات افزایش می یابد در نتیجه سبب افزایش رضایت بیمار و کاهش مراجعه مجدد می شود.

 

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا