سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

مقالات مخصوص بیمار

ایا شخصیت روانی  پدر و مادران در پیشرفت و رشد شنوایی و گفتار کودک تاثیر گذار است؟

 

در سال هایی که به تشخیص و ارزیابی نوزادان و کودکان مشغول بوده ایم انواع تیپ های شخصیتی را در والدین مشاهده و ثبت کرده ایم.

طبق منابع و کتب روانشناسی انسان ها به چندین تیپ شخصیتی تقسیم بنده می شوند، حال جدا از این طبق بندی ها مادران و پدرانی که کودکان با مشکلات مختلف شنوایی داشته اند را طبق مستندات کلینیک به سه دسته تقسیم می کنیم. لازم به ذکر است این طبقه بندی تنها بر اساس مشاهدات تیم نجواکلینیک می باشد :

 

  • والدین ریز بین و پیگیر: این والدین معمولا در سنین بسیار پایین کودک خود را همواره زیر نظر می گیرند و در صورت هرگونه تغییر در رفتارهای شنوایی کودک یا در صورت مغایرت رفتارهای شنوایی کودک با هم سن و سال های خود  سریعا به متخصص شنوایی شناسی، متخصص گوش و حلق و بینی یا متخصص نوزادان و کودکان مراجعه می کنند و در نهایت به متخصص شنوایی ارجاع داده می شوند و نتیجه تست های شنوایی به والدین گزارش می شود.

در والدین ریز بین و پیگیر  سن تشخیص کم شنوایی بسیار پایین است و می توان بهترین مداخله را انجام داد و در نتیجه بهترین نتیجه حاصل می شود. برای مثال به دو والد زیر دقت نمایید:

  1. مادری به کلینیک مراجعه می نماید و می گوید از دو روز پیش کودک بنده سرما خورده است و امروز متوجه شده ام که نسبت به دیروز کمتر به صدا واکنش نشان می دهد و باید بلند تر حرف بزنم. کودک ۴ ساله وی مورد بررسی قرار می گیرد و عفونت در گوش میانی و ۳۰ درصد کم شنوایی مشاهده می شود. کودک بلافاصله جهت درمان به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع داده می شود و بعد از درمان و ارزیابی مجدد بعد از یک هفته کودک به حالت نرمال برمی گردد.
  2. مادری به پاسخ های شنوایی نوزاد ۴۷ روزه خود مشکوک می شود و بعد از ارزیابی افت شنوایی شدید در وی تشخیص داده می شود و در سن ۵ ماهگی بعد از تایید این مقدار کم شنوایی سمعک دو گوشی تجویز شد و د حال حاضر کودک ۴ ساله می باشد و عملکرد شنوایی و گفتار وی بسیار عالی می باشد.

طبق مشاهدات حدودا ۳۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

  • والدین کم توجه: این والدین مگر با هشدار اطرافیان به مشکل کودک خود توجه کنند. در این تیپ شخصیتی معمولا در سنین بسار بالا مثلا در حدود ۱۵ الی ۶ سالگی کودک خود را نزد ما می آورند و ما مشکل شنوایی کودک را تشخیص قطعی می دهیم. این والدین بسیار آنچنان در مسائل زندگی خود و خرافاتی همچون ژنتیک دیر حرف زدن در خانواده شان غرق شده اند که در نهایت با هشدار والدین دیگر یا معلمین پیش دبستانی و مهدکودک ها راهی کلینیک های شنوایی سنجی می شوند.

به دو مثال عینی در این مورد توجه کنید:

  1. کودکی به علت سرفه شدید به بیمارستان مراجعه می کند و در نهایت با مراجعه به بخش شنوایی OME همراه با افت شنوایی ۳۵ درصدی تایید می شود. بعد از بستری شدن و مداخله دارویی سرفه های شدید کودک و تب وی بهبود می یابد. در نهایت کودک دوباره به کلینیک شنوایی ارجاع داده می شود و عفونت دوباره تایید می وشد و به والدین عواقب تداوم عفونت در گوش تذکر داده می شود و بعد از تجویز دارو توسط فوق تخصص گوش دو هفته بعد به وی وقت داده می شود اما علیرغم پیگیری والدین مراجعه نمی کنند و بعد از ۳۶ روز مراجعه، عدم مصرف به موقع دارو و تدوام عفونت شدید همراه با تب و کم اشتهایی و ۴۰ درصد کم شنوایی تایید می شود و کودک تحت عمل جراحی VT در پرده گوش قرار می گیرد. نمونه به توجهی والدین کودک منجر به بیهوشی و عمل پرده پوش کودک منتهی شد.
  2. مادری کودک ۶ سال و ۹ ماهه خود را به کلینیک نجوا می آورد و افت ملایم در فرکانس های پایین، افت متوسط در فرکانس های میانه و افت شدید در فرکانس های بالا تخیص داده می شود. کودکی که قرار است ۳ ماه دیگر در مدرسه در کلاس اول ثبت نام کند به هیچ وجه نمی تواند حروف س ش   ز  ف  ق  ژ  چ  ج  را تولید کند. برای مثال به کلمه “شیر” می گوید “ییر”. حال در این سن رشد مناطق شنوایی مغز کودک به حداقل می رسد و حداکثر آن تا سن ۲ الی ۳ سالگی است. درنهایت با مشاوره دقیق و تجویز سمعک کودک می تواند تمامی صداها را بشنود اما متاسفانه علیرغم اینکه کودک در حال حاضر کلاس دوم است بشدت با مشکل مواجه است. بنظر شما تاوان بی توجهی والدین را باید کودک دهد؟

طبق مشاهدات حدودا ۵۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

  • والدین با مشکلات مختلف شخصیتی اعم از وسواس و غیره: این دسته از والدین مشکلات روانی ذهنی خود را در قالب کودک من حساس است،کودک من با بقیه فرق می کند تعمیم می دهند. علیرغم این مشکلات شخصیتی این دسته از والدین، سن تشخیص کم شنوایی فرزندان آن ها همچون والدین ریزبین و پیگیر است اما به علت مشکلات روانشناسی شان زمان مداخله را بشدت به تاخیر می اندازند. به مثال های زیر دقت نمایید:
  1. مادری با کودک ۶ ساله به کلینیک مراجعه نموده است و بیان می کند کودک من بسیار وسواس و خجالتی است و اگر سمعکش دیده شود روحیه اش به شدت خراب می شود. بعد از بررسی افت متوسط شنوایی در کودک تشخیص داده می شود. سمعک دو طرفه متناسب با افت شنوایی بر روی گوش کودک قرار داده می شود، وقتی سمعک روشن شد کودک آنچنان هیجانی داشت که تمام صداها را می شنود و دائما می گفت این صدای چیه و همکار بنده جواب می داد این صدای آمبولانسه و …. با چندین سوال دیگر متوجه شدیم که کودک اصلا وسواس و خجالتی نیست بله مادر وی از این بیماری رنج می برد و پیامدهای آن تنها تحت الشعاع گرفتن آینده و سرنوشت کودک می باشد.

طبق مشاهدات حدودا ۲۰ درصد والدین در رابطه با شنوایی کودک خود در این تیپ قرار می گیرند.

 

بیماران گرامی در نظر داشته باشید کلینک های تخصصی نجوای ایرانیان تمامی ارزیابی های شنوایی و تعادل و تجویز انواع سمعک های دانمارکی، آلمانی، سوئیسی و مانادایی/آمریکایی را انجام می دهد و در حال حاضر ۳ شعبه فعال و بسیار مجهز در سطح تهران دارد.

همچنین بزودی در سال ۱۳۹۶ مجهزترین و تنهاترین دی کلینیک گوش کشور با همکاری متخصصین گوش و حلق و بینی، فوق تخصص گوش و متخصصین شنوایی و تعادل و متخصصین گفتار درمانی راه اندازی می شود.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)