سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

تست abr

 

کاربرد تست ABR چیست؟

 

در نوزادان و کودکان برای بررسی وضعیت شنوایی باید از تست های Objective استفاده شود که به معنی عدم همکاری فرد در حین انجام تست است.

در این گروه سنی از دو تست برای بررسی وضعیت شنوایی استفاده می شود: تست OAE، تست ABR

تست OAE نیز یک تست Objective است و نیاز به فعالیت فرد ندارد که به بررسی پاسخ های حلزون(سلول های مویی در حلزون) می پردازد.

تست ای بی ار به بررسی فعالیت عصب شنوایی( عصب 8) در جهت بررسی دقیق شنوایی انجام می شود.

برای بررسی شنوایی نوزادان ابتدا تست OAE انجام می شود و در صورت عدم پاسخ باید تست شنوایی ای بی ار انجام شود. در تست OAE با قراردادن پروب تست در کانال گوش تست انجام می شود و نیاز به سکوت و عدم حرکت نوزاد یا کودک دارد.

اما در تست ABR از الکترودهایی که برروی صورت کودک وصل میشود استفاده می شود و در این تست نیز به عدم حرکت یا خواب بودن کودک نیاز است.

در تست شنوایی بزرگسالان از تست ادیومتری (پاسخ رفتاری فرد) برای ارزیابی شنوایی در تمام طیف شنوایی استفاده می شود و فرد با فشار دادن دکمه (به معنی شنیدن صدا) پاسخ می دهد.

 

به طور کلی تست ABR دو کاربرد دارد:

  • تخمین میزان کم شنوایی (تعیین کم شنوایی نوزادان)

  • بررسی محل تومور، یا هر گونه ضایعه عصبی در مسیر عصب 8 و ساقه مغز

تخمین آستانه ها از طریق تست ای.بی.ار بیشتر در نوزادان، کودکان و بزرگسالان دارای معلولیت و متمارضین استفاده می شود. در تست ادیومتری قادر به ارزیابی فرکانس های اصلی و نیم اکتاو بین آنها (8000-250) می باشیم اما در تست ای-بی-ار قادر به ارزیابی 4 فرکانس (4000-500) می باشیم. با این حال به دلیل دقت بالا و کاربردی بودن تست ای_بی_ار، این تست بسیار پرکاربرد و برای ارزیابی شنوایی نوزادان استفاده می شود.

بررسی میزان زمان بر بودن تست های شنوایی اطفال و بزرگسالان:

در تست OAE، برای ارزیابی شنوایی هر گوش زمان 2-1 دقیقه زمان صرف می شود(سریعترین پاسخ های شنوایی)

در تست ای بی ار، برای ارزیابی شنوایی برای هر گوش 15-10 دقیقه زمان نیاز می باشد.

البته باید این مورد را درنظر گرفت که در صورت وجود نویز محیط، بیدار بودن کودک، فعالیت کودک یا گریه کردن کودک به زمان بیشتری برای تست شنوایی نیاز می باشد.

اما در تست شنوایی بزرگسالان برای هر گوش در حدود 15-10 دقیقه زمان می برد (گاهی لازم است به دلیل نوع کم شنوایی تست های اضافی انجام شود که زمان بر می باشد)

در تست شنوایی ابی بی ار با استفاده از محرک کلیک(محرک با طیف فرکانسی پهن) و در شدت های مختلف ارزیابی شنوایی انجام می شود. به این صورت که از شدت بالا(مثلا 55 دسی بل) شروع می شود و در صورت پاسخ فعالیت عصب به شدت پایین تر می آید (این عملکرد شبیه به ارزیابی شنوایی با ادیومتری در بزرگسالان می باشد).

در زیر پاسخ تست شنوایی ای بی ار را نشان می دهد. همانطور که مشاهده می کنید از شدت 55 دسی بل شروع می شود و تا شدت 10 دسی بل پاسخ عصب مشخص می شود.

 

 

چگونگی انجام تست ABR

همانطور که در بالا گفته شد از سه الکترود برروی صورت برای بررسی پاسخ های عصب شنوایی استفاده می شود. در مواردی با استفاده از داروی کلرال هیدرات که یک داروی بیهوش کننده مطمئن می باشد برای انجام تست استفاده می شود. پس از اتصال الکترود ها تحریکات از طریق گوشی(هدفون) صدا به بیمار ارائه می شود. این تحریکات دارای طیف فرکانسی مشخصی هستند که در تست ABR معمولا طیف فرکانسی 1000 تا 4000 هرتز استفاده می شود.

 

پاسخ های تست ABR

پاسخ های تست شنوایی ABR به صورت چندین قله در فاصله های زمانی مشخص ایجاد می شود که برای ارزیابی شنوایی بیشتر امواج ایجاد شده قله های I  ، III و V استفاده می شوند.

 

                        http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/ABR.png

در شکل بالا پاسخ شنوایی یک فرد سالم نمایش داده شده است که تمامی امواج ای بی ار در این شکل مشاهده می شوند. در بین امواج تولید شده موج V دارای بزرگترین دامنه را دارد و بیشتر برای تخمین آستانه استفاده می شود.

 

 

 

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)