سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

تنظیم سمعک در کودکان

 

تست شنوایی ABR و ASSR جهت تنظیم سمعک در کودکان

 

کم شنوایی در کودکان:

کم شنوایی کودکان می تواند به علت های مختلفی نظیر زردی خون، ضربه به سر، سابقه خانوادگی کم شنوایی، بیماری های قبل و حین بارداری مادر، کمبود اکسیژن نوزاد، اوریون و یا عفونت های مکرر گوش و ... می تواند ایجاد شود.

به دلیل اهمیت بالای شنوایی بخصوص در نوزادان انجام تست شنوایی OAE در بدو تولد انجام می شود و در صورت عدم پاسخ کودک تست های تکمیلی بیشتر انجام می شود.

دراکثر مواقع در حین انجام تست شنوایی نوزادان و کودکان باید خواب باشند تا از نویزهای عضلانی و حرکت کودک جلوگیری شود. از طرف دیگر به دلیل عدم همکاری کودک نمی توان از تست های ادیومتری یا نوار گوش استفاده کرد.

بنابراین انجام تست شنوایی ای بی ار جهت تعیین آستانه شنوایی در این گروه سنی بسیار ضروری می باشد و نیاز به مهارت کافی در زمینه ارزیابی و تفسیر این نوع تست ها داشته باشد.

 

تست ABR

تست ABR به عنوان تست بسیار موثری در زمینه ارزیابی شنوایی نوزادان و کودکان استفاده می شود. دراین تست با استفاده از الکترودهایی بر روی سر و صورت کودک و ارائه محرک های شنوایی، پاسخ های عصب شنوایی را در شدت های مختلف بدست می آوریم.

همانطور که قبلا گفته شد تست OAE به بررسی پاسخ های سلول های مویی در حلزون و تست ای بی ار به بررسی پاسخ های عصب شنوایی (عصب هشت) می پردازد.

همچنین توجه داشته باشید که با انجام تنها یک تست نمی توان با اطمینان از سالم بودن سیستم شنوایی و عملکرد آن اطمینان پیدا کرد زیرا بعضی از کم شنوایی ها با تاخیر و چندماه بعد از تولد مشخص می شوند.

گاهی تست شنوایی OAE در بدو تولد نوزادان به دلیل وجود مایع آمونیوم(مایع در رحم مادر) در گوش نوزاد پاسخ صحیح را نشان نمی دهد. دراین موارد انجام مجدد تست شنوایی در 3 ماهگی پیشنهاد می شود و در صورت عدم پاسخ مجدد (عدم پاسخ سلول های مویی در حلزون) انجام تست ای بی ار ضروری می باشد.

 

حال تفاوت تست شنوایی ABR و تست شنوایی ASSR چیست؟

*در تمام سطوح کم شنوایی استفاده از تست ای بی ار مناسب است به جز کم شنوایی عمیق(کم شنوایی در شدت 100 تا 120 دسی بل)

*در صورت کم شنوایی عمیق، پاسخی از تست ABR مشاهده نمی شود و نمی توان میزان کم شنوایی را تعیین کرد.

*در کم شنوایی شدید و عمیق (کم شنوایی از 80 دسی بل به بالا) استفاده از تست ASSR مناسب است.

این دو تست در واقع مکمل یکدیگر می باشند و هدف هر دوی آنها تعیین میزان کم شنوایی می باشد.

 

انتخاب سمعک در نوزادان و کودکان:

با انجام تست ای بی ار در شدت های مختلف می توان به راحتی آستانه شنوایی نوزاد را تعیین کرد و با توجه به میزان کم شنوایی کودک سمعک مناسب را انتخاب کرد (در صورت افت شنوایی زیاد انجام تست ASSR مناسب است).

در تمام موارد کم شنوایی نوزادان و کودکان از سمعک های پشت گوشی با قالب استفاده می شود (استفاده از سمعک های داخل گوشی به دلیل کوچک بودن لاله و کانال گوش نوزاد و رشد سریع کودک امکان پذیر نمی باشد).

سمعک داخل گوشی را می توان در سنین بالاتر (حدودا  12 سالگی ) بعد از رشد کامل جمجمه کودک استفاده کرد.

با گذشت زمان و افزایش سن کودک می توان از تست های رفتاری(تست شنوایی با سمعک و بدون سمعک) استفاده کرد تا میزان تقویت سمعک را در فرکانس های مختلف نشان دهد.

 

در پایان به خاطر داشته باشید که هیچ وقت به تنهایی نتایج یک تست شنوایی نمی تواند نشان دهنده مشکل شنوایی باشد و استفاده از مجموعه تست بهترین حالت می باشد.

انجام تست های متوالی شنوایی حداقل تا 3 سالگی پیشنهاد می شود (البته والدین باید نسبت به پاسخ های شنوایی کودک هوشیار باشند).

در صورت تایید کم شنوایی با انجام چندین تست، استفاده از سمعک جدید، مناسب و ضروری می باشد زیرا یک روز تاخیر در استفاده از سمعک می تواند چندین برابر سبب تاخیر در گفتار و زبان کودک شود.

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)