سمــعک تـهـــــران
سمــعک تـهـــــران (شعبه نجوا)
       

تست oae

*ارزیابی شنوایی نوزادان

*OAE چیست؟          *کاربرد OAE ؟

 

تست شنوایی OAE

برای توضیح تست شنوایی OAE باید ابتدا در مورد آناتومی گوش داخلی صحبت شود.

همانطور که اطلاع دارید گوش دارای سه بخش اصلی است:

  • گوش خارجی

  • گوش میانی

  • گوش داخلی

 

هدف گوش خارجی و گوش میانی در انتقال صحیح و قوی صدا به حلزون یا بخش داخلی گوش می باشد. به اشتباه بسیاری از بیماران بیان می کنند که پرده گوش پاره شده و دیگر من هیچ صدایی را نمی شنوم.

گوش خارجی شامل لاله گوش و کانال گوش می باشد که وظیفه آنها جمع آوری و انتقال صدا به داخل گوش می باشد (به دلیل پیچ و خم های کانال در بعضی فرکانس ها سبب رزونانس و تقویت صدا می شود)

بخش دوم، گوش میانی می باشد که شامل پرده گوش و استخوانچه ها است. زمانی که صدا از طریق کانال گوش به پرده گوش می رسد سبب لرزش پرده گوش می شود و لرزش پرده سبب لرزش استخوانچه های گوش و درنتیجه انتقال صدا به حلزون گوش می شود.

پس به طور کلی بخش خارجی و میانی گوش هیچ ارگانی برای درک صدا ندارند و تنها وظیفه آنها انتقال صدا می باشد.

حلزون گوش یا بخش داخلی دارای سلول های مویی( سلول های مویی خارجی و داخلی) بسیار ریز و حساس می باشد زمانی که صدا به حلزون گوش می خورد(حتی صدای بسیار آرام)  این سلول های مویی به حرکت در می آیند که به معنی سالم بودن آنها می باشد و شنیدن می باشد.

 

 

تست OAE از ویژگی حرکت کردن سلول های مویی استفاده می کند به این صورت که با ارائه صدای آرام به گوش نوزاد، به بررسی سالم بودن سلول های مویی در گوش می پردازد. اگر سلول های گوش سالم باشند به حرکت در می آیند و در صورت آسیب دیدن به شدت بالاتری برای حرکت و پاسخ به صدا نیاز است.

پس می توان گفت تست OAE به بررسی سلول های مویی داخل حلزون می پردازد که سالم بودن یا آسیب دیدن سلول های مویی را نشان می دهد.

علت بررسی سلول های مویی حلزون با OAE چیست؟

سلول های مویی در حلزون دو نوع می باشند: سلول های مویی خارجی و سلول های مویی داخلی

نقش این سلول ها تبدیل انرژی صوتی به انرژی یا پیام های الکتریکی و انتقال آن به عصب شنوایی می باشد. پس در صورت آسیب ناقص یا کلی سلول های مویی حلزون هیچ صدایی به عصب منتقل نمی شود و فرد از شنیدن محروم می شود.

شنوایی اولین حس فعال شده در نوزاد می باشد و سبب ارتباط با محیط اطراف و یادگیری کودک می شود پس در سیستم شناخت و یادگیری کودک نقش مهمی دارد از طرف دیگر صحبت کردن و گفتار ارتباط زیادی با شنوایی دارد.

بنابراین، به دلیل اهمیت شنیدن و جلوگیری از عقب افتادن نوزاد در بدو تولد به بررسی شنوایی نوزاد در همان بدو تولد می پردازند. تست OAE از پاسخ های سریع شنوایی (پاسخ شنوایی در حدود 1-2 دقیقه به طول می انجامد) می باشد و نیاز به همکاری یا فعالیت نوزاد ندارد به همین دلیل از این تست به عنوان تست های غربالگری شنوایی نوزادان در بیمارستان ها و درمانگاه ها استفاده می شود.

نکته: تست شنوایی نوزادان (OAE) بسیار حساس می باشد و با کمترین سر وصدا اعتبار تست پایین می آید. بنابراین در هنگام تست نوزاد یا کودک باید بسیار آرام یا خواب باشند تا بدون سروصدا تست انجام شود.

 

در تست OAE با قراردادن پروب داخل کانال گوش نوزاد و ارائه صداهای آرام (با انجام این تست هیچ گونه آسیب شنوایی ایجاد نمی شود) به گوش نوزاد پاسخ های شنوایی یا پاسخ سلول های مویی حلزون را دریافت می کنند.

 

پاسخOAE  نرمال

پاسخ OAE نرمال به معنی شنوایی نرمال یا سالم بودن سلول های مویی نوزاد می باشد. از نظر میزان شنوایی یعنی کمتر از 35 دسی بل آستانه شنوایی آنها می باشد (یعنی در محدوده نرمال).

پاسخ تست OAE را در شکل زیر مشاهده می کنید. قله های سبز رنگ مربوط به پاسخ سلول های مویی و مناطق قرمز رنگ مربوط به نویز زمینه می باشند که در این شکل پاسخ OAE فرد کاملا نرمال می باشد.

*در بالا بیان شد که در هنگام انجام تست OAE باید محیط ساکت باشد زیرا ممکن است نوزاد دارای شنوایی نرمال باشد اما به دلیل نویز زیاد پاسخی مشاهده نشود.

 

پاسخOAE  غیر نرمال

پاسخ غیرنرمال یا رد شدن تست OAE چند دلیل دارد:

  1. آسیب در سلول های مویی گوش

  2. وجود مایع آمونیوم در حین تولد و عدم جذب آن

  3. عفونت و جرم گوش

  4. نویز بیش از حد

در این حالت محدوده شنوایی نوزاد بیشتر از 45 دسی بل می باشد و برای تعیین دقیق میزان شنوایی انجام تست ای بی ار (تست ABR) ضروری می باشد.

اگر نوزاد در تست اول OAE پاسخی مشاهده نشد بعد از یک ماه تست دیگری انجام می شود تا احتمال عامل های دیگر(در بالا ذکر شدند) حذف شود.

در شکل زیر قله های سبز رنگ و قرمز رنگ روی هم افتاده اند و هیچ پاسخ قوی مشاهده نمی شود.

 

در صورت وجود و تایید کم شنوایی بعد از چند تست باید حتما به سراغ درمان و استفاده از سمعک برویم.

مغز نوزاد در حال رشد، تکامل و یادگیری می باشد و محروم کردن کودک از شنوایی سبب چند سال عقب افتادن نوزاد و یا حتی تغییر مسیر زندگی وی می شود.

خانواده ها باید هوشیار باشند زیرا افت شنوایی نوزاد سبب هوش پایینتر کودک، عدم صحبت کردن یا ناقص صحبت کردن، تاخیر در مدرسه یا تحصیل در مدرسه استثنایی می شود.

امروزه سمعک های هوشمند و جدید وجود دارد که هم از نظر کیفیت و هم از نظر امکانات با مدل های قدیمی سمعک ها متفاوت می باشد.

 

طراحی شرکت پیام (محمدرضا پوشیده)