سمــعک تـهـــــران
شمــاره تمــاس
021-88492162


تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی

 

بیماری نوروم آکوستیک ( Acoustic neuroma ) چیست؟

نوروم ( neuroma ) به توموری گفته می شود که از یک عصب رشد می کند و یا تا اندازه زیاد، از سلول های عصبی و رشته های عصبی ساخته می شود.

نوروم آکوستیک ( تومور عصبی شنوایی ، Acoustic neroma ) که به آن شوانوم دهلیزی ( vestibular schwanoma ) هم گفته می شود، تومور غیر بدخیم عصب شماره ۸ مغزی است و اکثراً از سلول های پوشاننده غلاف میلین عصب ( سلول های شوان) عصب دهلیزی تحتانی منشاء می گیرد ولی گاهی منشاء آن لابیرنت است.

 

تشخیص تومور عصب هشت توسط تست ABR انجام می شود

تشخیص تومور عصب هشت توسط تست ABR انجام می شود

تومور عصبی شنوایی چیست؟

تومور عصبی شنوایی حدود ۶% از تومور های داخل جمجمه، حدود ۳۰% از تومورهای ساقه مغز و حدود ۸۵% از تومور های زاویه بین مخچه و پونز (پل مغز) را تشکیل می دهد.

تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) بیشتر در بزرگسالان دیده می شود و در کودکان بسیار ناشایع است.

علایم و نشانه های تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک)

 • کاهش شنوایی شایع ترین نشانه است وبیشتر، نوع کم شنوایی حسی عصبی در آن دیده می شود.
 • وزوز گوش بسیار شایع است و معمولاً به صورت یک طرفه ایجاد می شود.

سرگیجه در بیماری تومور عصبی شنوایی شایع نیست ولی در بعضی از بیماران وجود دارد. در تومورهای کوچک تر، سرگیجه دیده می شود. به گزارش آسان طب،حدود ۷۰% از بیماران دارای تومورهای بزرگ دچار احساس نامتعادل بودن ( نه سرگیجه واقعی) هستند.

اختلالات عصبی صورت فقط در تومورهای بزرگ دیده می شوند.

تومور عصبی شنوایی

تشخیص نوروم آکوستیک (تومور عصبی شنوایی )

 • اُدیومتری (شنوایی سنجی) مفیدترین آزمایش تشخیص تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) است.
 • آزمایش ABR که عصب گوش را بررسی می کند
 • ام.آر.آی (MRI) به تأئید تشخیص کمک می کند.
 • الکترو نیستاگموگرافی اغلب غیر طبیعی است و برای بررسی سرگیجه بکار می رود

 

حدوداً در ۵۰ درصد بیماران، آزمایش VNG غیر طبیعی توام با کاهش (فقدان) یک طرفه در آزمایش کالریک وجود دارد.

گاهی تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) در جریان انجام اسکن یا MRI برای یافتن علت بیماری دیگر ( مثل سردرد میگرنی) به طور اتفاقی تشخیص داده می شود.

درمان تومور عصبی شنوایی (تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک)

سه گزینه مشخص برای درمان تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) وجود دارد:

 • درمان طبیعی تومور عصبی شنوایی یا « انتظار و مشاهده » (درمان محافظه کارانه یا نگه دارنده )
 • عمل جراحی برای خارج کردن تومور
 • استفاده از « چاقوی گاما » ( gamma – knife )، عبارت است از تاباندن پرتوی گاما به تومور، بدون عمل جراحی و در مواردی اضطراری، هنگام بالا بودن خطر جراحی به کار می رود) و یا استفاده از «رادیو تراپی استریوتاکتیک» ( که عبارت است از تاباندن پرتوهای گاما و از نظر کلی شبیه روش چاقوی گاما است).

 

عوارض عمل جراحی نوروم آکوستیک

 • خطر مرگ ( ۵/۰ تا ۲ درصد)
 • سکته مغزی ( نادر)
 • آسیب دیدگی مخچه، پل مغزی و بخش گیجگاهی مغز ( نادر)
 • نشت مایع مغزی نخاعی ( در ۵ تا ۱۵ درصد بیماران)
 • مننژیت ( ۲ تا ۱۰ درصد)
 • ضعف عضلات صورت
 • کاهش شنوایی ( بلافاصله بعد از عمل)
 • سردرد ( ۱۰ تا ۳۴ درصد)
 • عدم تعادل

تومور عصب شنوایی

تومور عصب شنوایی

 

حال بعد از عمل جراحی یا کم شنوایی ایجاد می شود یا کلا فرد ناشنوا می شود.

در صورت کم شنوایی جزئی استفاده از سمعک بهترین راه حل است. سمعک در انواع داخل گوشی و پشت گوشی و در انواع تکنولوژی دیجیتال و هوشمند وجود دارد. جدیدترین نوع سمعک ها سمعک های نامرئی هستند.

تکنولوژی های جدید سمعک سبب کوچک شدن اندازه سمعک می شوند

تکنولوژی های جدید سمعک سبب کوچک شدن اندازه سمعک می شوند

 

سمعک ها بر اساس تکنولوژی به ۴ دسته تقسیم می شوند:

 • سمعک های آنالوگ
 • سمعک های قابل برنامه ریزی
 • سمعک های دیجیتالی
 • سمعک های هوشمند

دو رده اول در حال حاضر تولید نمی شوند و کیفیت صدای این سمعک ها مطلوب نمی باشد. اما دو رده دیگر بسیار صدای واضح و صافی را برای بیماران کم شنوا فراهم می کنند.

سمعک های دیجیتالی و هوشمند قابلیت اتصال با بلوتوث و وایرلس را دارند و بیمار می تواند به راحتی صدای تلفن و تلویزیون را بشنود و می تواند از طریق تلفن همراه خود صدای سمعک را کم و زیاد و حتی برنامه ها را تغییر دهند.

 

در صورت کم شنوایی شدید (ناشنوایی) استفاده از سمعک های قابل کاشت باها (BAHA)، کاشت حلزون شنوایی یا سمعک های کراس CROS بهترین گزینه برای حل مشکل درک گفتار و جهت یابی در بیماران با برداشت عصب آکوستیک (عصب گوش) می باشد.

کلینیک شنوایی و سمعک نجوا ایرانیان بهترین خدمات را برای شما بیماران بزرگوار ارائه می نماید.

انواع-کم-شنوایی-و-پیامد-آن سمعک و اثر انسداد درمان BPPV چگونه میزان موفقیت در کاشت حلزون را افزایش دهیم انواع سیستم های کاشت حلزون تست  ABR و  ASSR کمک به تنظیم سمعک در کودکان BPPV و مانور های تشخیصی آن درمان کم شنوایی با سلول های بنیادی لوزه سوم تومور عصب شنوایی تومور گلوموس چیست پیرگوشی چیست و درمان پیرگوشی گرفتگی گوش قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد مزایای سمعک های جدید انواع سمعک براساس اندازه انواع سمعک براساس تکنولوژی سمعک نامریی کوچکترین سمعک دنیا وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی آشنایی با سمعک و وسایل کمک شنوایی سمعک-قابل-شارژ قوی ترین سمعک داخل گوشی قوی ترین سمعک پشت گوشی سمعک-هوشمند سمعک برای افراد کم شنوا سمعک ضد آب سمعک فراهوشمند سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ آنچه در مورد سمعک باید بدانیم مهار وزوز گوش با سمعک انواع باتری سمعک طول-عمر-باتری-سمعک تعمیر انواع سمعک سمعک RESOUND انواع کم شنوایی درمان کم شنوایی علل کم شنوایی عملکرد سیستم شنوایی میزان کم شنوایی کم شنوایی ناشی از سر و صدا تست شنوایی در بدو تولد برای نوزادان علایم کم شنوایی و ارزیابی شنوایی در نوزادان و کودکان خدمات و تست ها در کلینیک شنوایی سنجی وسایل کمک شنوایی برای افراد با اختلال شنوایی کاشت حلزون نقش ویتامین ها بر شنوایی جرم گوش سمعک دو گوشی یا تک گوشی افت شنوایی و تاثیر آن بر گفتار و زبان کم شنوایی ناشی از سن یا پیرگوشی عوارض عدم استفاده کودک از سمعک تاخیر گفتار و زبان سن طلایی استفاده از سمعک سمعک چیست سمعک مخصوص موسیقی دان های کم شنوا کوچکترین سمعک دنیا بهبود رضایت بیمار از سمعک عدم استفاده از سمعک کاشت نامریی علل درد گوش و درمان آن خروپف و درمان آن سمعک و وزوز گوش کم شنوایی در کودکان تجویز سمعک در کودکان بهترین سمعک برای بیمار مدل جدید سمعک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی درباره ما گزارش موارد کم شنوایی مقالات مخصوص همکار مقالات آزمایش های شنوایی بیماری و درمان مقالات مخصوص بیمار مقالات نگهداری سمعک ها مقالات خرید سمعک انواع سمعک وزوز-گوش-علل-و-درمان غربالگری-شنوایی-نوزادان کم-شنوایی-ناشی-از-سر-و-صدا